گل پیچ GolPich

شهری ساحلی كه امسال باران ندیده

شهری ساحلی كه امسال باران ندیده گل پیچ: مدیر كل هواشناسی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: از شروع سال زراعی 98-1397 یعنی اول مهر تا كنون میزان نزولات جوی در سیستان و بلوچستان نسبت به مدت مشابه در طولانی مدت 65 درصد كاهش یافته است.


محسن حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان مطلب بالا اظهار نمود: میزان نزولات جوی تنها در سه استان سیستان و بلوچستان، اردبیل و یزد نسبت به بلندمدت منفی است.
وی با اشاره به اینكه به صورت طبیعی میانگین بارش سیستان و بلوچستان در 80 روز نخست سال زراعی حدود 13 میلی متر بوده است، اضافه كرد: از شروع مهر امسال تا 19 آذر تنها 4.9 میلی متر باران در سیستان و بلوچستان باریده كه نسبت به میانگین طولانی مدت 65 درصد كاهش را نشان می دهد، البته به صورت كلی سهم بارش های پاییزه استان در مقایسه با مجموع نزولات جوی سالانه این استان، ناچیز است.
مدیر كل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: از شروع مهر تابحال در بعضی شهرهای استان هیچ بارانی نباریده و در شهری مثل چابهار مجموع بارش صفر بوده است.
حیدری اضافه كرد: با عنایت به آخرین نقشه های پیش یابی بارش و شرایط پدیده های دور پیوندی بارندگی های چهار ماه انتهایی امسال سیستان و بلوچستان در محدوده نرمال و بخش هایی كمتر از نرمال پیش بینی میگردد. به صورت كلی سیستان و بلوچستان یك استان كم باران و خشك شمرده می شود كه در سالهای اخیر بر شدت خشكی و خشكسالی در آن باز افزوده شده است.
مدیر كل هواشناسی سیستان و بلوچستان اشاره كرد: بدین سبب باید برنامه های توسعه ای استان را متناسب با این شرایط پیش برد و كم بارشی و افزایش دما را در معادلات توسعه لحاظ كرد. به صورت موردی در چند سال اخیر سیستان و بلوچستان یكی از كم باران ترین استان كشور شناخته شده است. اگر روند كاهش بارندگی سیستان و بلوچستان مانند پارسال ادامه پیدا كند در سال های آینده میانگین بلندمدت بارش این استان از كم بارش ترین استان كشور یعنی یزد هم كمتر میگردد.
وی اظهار نمود: سازگاری با شرایط اقلیمی سیستان و بلوچستان تنها راهكار شرایط فعلی است و به واقع نمی توان با تغییر اقلیم مبارزه كرد چراكه به نظر می آید مبارزه با این پدیده فرا قاره ای نتیجه سودمندی نخواهد داشت. البته این به مدلول آن نیست كه به رفتارهای پر خطر بشر در قبال محیط زیست ادامه داده و بدون توجه به مسائل زیست محیطی در زمین زندگی كرد بلكه با رعایت این موضوعات باید توسعه ای متناسب با شرایط دنبال شود.1397/09/23
13:19:09
5.0 / 5
4222
تگهای خبر: بارش , بارندگی , دما , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل