گل پیچ GolPich

كارگاه آموزشی روش های تكثیر وپرورش یوزپلنگ شروع به كار كرد

كارگاه آموزشی روش های تكثیر وپرورش یوزپلنگ شروع به كار كرد به گزارش گل پیچ كارگاه دو روزه آموزشی روش های تكثیر و پرورش گونه یوزپلنگ بامداد امروز در سالن سرو پارك پردیسان شروع به كار كرد.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، این كارگاه با هدف آشنایی كارشناسان و متخصصان حیات وحش با روش های تكثیر و پرورش یوزپلنگ و انتقال تجربیات كشورهای دیگر در حفاظت و تكثیر یوزپلنگ است.
حمید ظهرابی، معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این كارگاه اظهار داشت: مبحث تكثیر و پرورش، امروز بخشی از رویكرد حفاظتی درباره یوزپلنگ در جهان است. با این وجود، اصل بر حفاظت از یوز در زیستگاه خودش، امن كردن زیستگاه ها و كریدورهای حفاظتی و تقویت زیستگاه و گونه در شرایط طبیعی خودش است.
وی افزود: طی گفت وگوهایی كه با متخصصان داخلی و خارجی داشتیم، بر این مورد كه باید روی تكثیر یوزپلنگ در شرایط اسارت هم كار نماییم. چون كه هم اكنون سه یوزپلنگ در اسارت دراختیار داریم و این فرصتی پرارزش برای ماست.
ظهرابی تصریح كرد: بطور قطع بخش عمده توان ما روی زیستگاه های طبیعی گونه، كریدورها و امنیت زیستگاهی خواهد بود اما تكثیر در اسارت یكی ازفعالیت های جانبی خواهد بود.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: مبحث تكثیر و پرورش یوز، نگهداری های را هم به همراه دارد. مثلا بعضی می گویند یا وجود تكثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی از حدود پنج دهه پیش، اما این گونه هنوز در طبیعت احیای نشده است. با این وجود باید اظهار داشت كه اگر تكثیر و پرورش انجام نمی شد، امروز دیگر هیچ گوزن زرد ایرانی نداشتیم كه بخواهیم درباره احیای آن صحبت نماییم.
وی اظهار داشت: در مورد یوز هم، تكثیر و پرورش برنامه ای جانبی و كمكی خواهد بود. برنامه اصلی در فاز سوم پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، بر بهبود شرایط زیستگاه های یوز، افزایش آگاهی و مشاركت مردم و حفاظت از یوز در شرایط و زیستگاه طبیعی متمركز خواهد بود.
این كارگاه در ایام اول و دوم دی ماه در سالن سرو پارك پردیسان در حال برگزاری است. مدرس این كارگاه، «وینسنت وان درمو» مسئول بخش فراجمعیت یوزپلنگ در «موسسه حیات وحش در خطر انقراض» (EWT) است.
وان درمو، متخصص مدیریت فراجمعیت یوزپلنگ است. این متخصص اهل آفریقای جنوبی از سال ۲۰۱۱ میلادی مسئول پروژه ای بوده كه نتیجه آن رشد جمعیت یوزپلنگ ها از ۲۱۷ فرد در ۴۱ زیستگاه، به ۳۵۷ فرد در ۵۷ زیستگاه كشور افریقای جنوبی بوده است. او همینطور در سال ۲۰۱۷، مسئول معرفی مجدد یوزپلنگ به زیستگاه های كشور مالاوی بود. یوزپلنگ در دهه ۱۹۸۰ میلادی در مالاوی منقرض شده بود.
در این كارگاه دو روزه تعدادی از كارشناسان و مسئولان استان های زیستگاه یوز، كارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست، فعالان و كارشناسان سازمان های مردم نهاد و مستقل حوزه محیط زیست حضور داشتند.

1397/10/02
15:56:19
5.0 / 5
4557
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل