گل پیچ GolPich

ركوردزنی هوای پاك پایتخت در پاییز امسال

ركوردزنی هوای پاك پایتخت در پاییز امسال گل پیچ: تا همین پارینه هوای پاییز برای تهرانی ها خاكستری بود. تنفس برای پایتخت نشینان مشكل شده بود و باید تا حد امكان از تردد در سطح شهر خودداری می كردند. در ماه های اولیه سال تحصیلی، آلودگی هوا مدرسه ها را به تعطیلی می كشاند اما امسال به لطف كیفیت بهتر هوای تهران، اهالی پایتخت از برگریزان لذت بیشتری بردند و ۷۵ روز هوای مطلوب تنفس كردند.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، هوای پایتخت امسال هم می گرفت اما همه اش به خاطر مه بود و باران. تهرانی ها امسال دیگر مجبور نشدند سراغ ماسك های خود بروند و حتی مدارس هم دیگر به سبب آلودگی هوا تعطیل نشد.

بر اساس آمار شركت كنترل كیفیت هوای تهران، پاییز امسال ۷۵ روز در پایتخت هوای مطلوب تنفس كردیم كه هفت روز هوای پاك و ۶۸ روز هوای سالم را شامل میگردد. در همین بازه زمانی باز ۱۵ روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشتیم. مقایسه این آمار با سال های گذشته نشان داده است كه نفس پایتخت نشینان پاییز امسال كمتر گرفت. در مجموع مهر، آبان و آذر پارسال هوای تهران ۴۳ روز در شرایط نامطلوب قرار داشت كه از این تعداد ۳۹ روز ناسالم برای گروهای حساس و چهار روز ناسالم برای همه گروه ها بود. پاییز سال ۹۵ باز هوای شهر تهران ۵ روز در شرایط ناسالم برای همه افراد و ۲۵ روز برای گروه های حساس ناسالم بود.

هر چند كه امسال باد و باران سر سازگاری با تهران داشت اما اقداماتی كه در طول این سال ها برای كاهش آلودگی هوا انجام شده را نمی توان نادیده گرفت؛ اقداماتی كه برای كنترل آلودگی هوا در كلان شهر تهران انجام شده هر چند مختصر و دیرهنگام بوده اند اما می توان اظهار داشت كه تاثیر خودرا روی كیفیت هوای پایتخت نشان داده اند.

حسین شهیدزاده - سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران - در گفت و گو با ایسنا دراین باره اظهار می كند: بهبود كیفیت هوا در پاییز امسال دو دلیل عمده دارد. یكی از آنها میزان اختلاف بارش طی امسال در مقایسه با سال های گذشته است و دیگری سختگیرانه تر شدن قانون معاینه فنی در تهران. خیلی از خودروها از ترس جریمه شدن به مراكز معاینه فنی بازگشت كردند و آن هایی كه نمی توانستند معاینه فنی بگیرند كمتر در سطح شهر تردد كردند. این مساله سبب كاهش میزان آلاینده هایی شد كه روزانه در تهران تولید می شوند.

به گفته وی سرعت آلوده شدن هوای تهران برمبنای منابع آلاینده ای كه در خود شهر است بسیار بالا است. برای مثال در پاییز سال گذشته، یك روز هوا در شرایط پاك قرار داشت اما در كمتر از ۲۴ ساعت هوا برای گروه های حساس ناسالم شد اما خوشبختانه امسال با چنین وضعیتی مواجه نشدیم.
كاهش ۳۲ و ۲۶ درصدی غلظت آلایندهای اصلی در هوای تهران طی امسال
pm۱۰ و pm۲.۵ (ذرات معلق كمتر از ۱۰ و ۲.۵ میكرون) همچون آلاینده های اصلی هوای تهران هستند. قسمت عمده آلاینده pm۱۰ انسان ساخت نیست و تولید آن بستگی به طبیعت دارد. آلاینده pm ۲.۵ باز ذره معلقی است كه برمبنای منابع انسان ساز و احتراقی تولید میگردد. برمبنای صحبت های سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران طی پارسال از شروع پاییز تا ۲۷ آذر متوسط غلظت pm۱۰ در تهران ۹۸.۱ بود اما طی امسال این عدد حدود ۳۲ درصد كم شد و به عدد ۶۷.۱ رسید. متوسط غلظت pm۲.۵ در تهران باز طی پاییز پارسال ۳۶.۰۶ بود كه امسال به عدد ۲۶.۸ رسید بدین سبب حدود ۲۶ درصد كاهش پیدا كرد.

شهیدزاده ادامه می دهد: قانون معاینه فنی بخش كوچكی از برنامه های كاهش آلودگی هوای تهران است. چك كردن معاینه فنی و جریمه خودروهایی كه معاینه فنی ندارند قانونی جدیدی نیست اما چون قبل از این به صورت دقیق و گسترده اجرا نمی شد خیلی از افراد آنرا رعایت نمی كردند.
كیفیت مناسب سوخت در تهران طی چند سال اخیر
كیفیت سوخت توزیعی در تهران باز همچون مواردی است كه تاثیر مستقیم بر كیفیت هوا دارد. سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران در این باره توضیح می دهد: كم كم باید حساسیتمان را روی این مساله كم نماییم چونكه وزارت نفت توانسته نسبت به نمایش سوخت با كیفیت به مردم پایتخت اطمینان بدهد. اندازه گیری های بنزن و عدد اكتان بنزین همین طور عدد «ستان» و محتوی گوگرد گازوئیل نشان داده است كه طی دو سال اخیر تغییرات زیادی نداشته اند و خیلی از حدود استاندارد فراتر نرفته اند.

وی در ادامه به ممنوعیت تولید موتورسیكلت كاربراتوری اشاره می كند و می گوید: از چند پارسال كه متوجه شدیم یك موتورسیكلت كاربراتوری پنج تا هشت برابر خودروی یورو ۲ آلودگی تولید می كند به فكر از رده خارج كردن آن از چرخه حمل و نقل افتادیم بدین سبب با پیگیری های وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست تولید موتورسیكلت كاربراتوری ممنوع گردید. آلودگی موتورسیكلت های انژكتوری نسبت به موتورسیكلت های كاربراتوری بسیار كمتر است و در صورت ورود موتورسیكلت های انژكتوری مناسب به بازار آلودگی كمتری تولید میگردد.
گارانتی تجهیزات كنترل آلودگی هوا در خودروها افزایش یابد
بر اساس قانون هوای پاك، معافیت خودرو از معاینه فنی چهارسال است این در حالیست كه تجهیزات كنترل آلودگی در خودروها فقط دو سال گارنتی دارند. شهیدزاده در این باره معتقد می باشد كه میزان گارانتی تجهیزات كنترل آلودگی باید افزایش و سن معافیت معاینه فنی كاهش پیدا كند.

وی می افزاید: برمبنای اطلاعات دریافت شده از مراكز معاینه فنی حتی بعضی از خودروهای نو موفق به دریافت معاینه فنی برتر نمی شوند. این وضعیت یعنی كیفیت تجهیزات كنترل آلودگی هوای بعضی از خودروها بسیار پایین است بدین سبب چه طور می توان خودروها را تا چهار سال از معاینه فنی معاف كرد؟ اصلاح این قانون به بهبود كیفیت هوا كمك می نماید.

سرپرست شركت كنترل كیفیت هوای تهران با اشاره به اینكه باید برای بهبود كیفیت هوا در تهران تلاش های بیشتری صورت بگیرد، می گوید: همكاران ما در شركت واحد اتوبوس رانی بارها اعلام نموده اند كه خیلی از اتوبوس های شهری فرسوده می باشند و باید نوسازی شوند. هم اكنون تعداد زیادی اتوبوس منتظر نوسازی هستند و نیاز به بودجه های كلان دارند. اگر این خودروها نوسازی و بازسازی نشوند نمی توانیم انتظار داشته باشیم كه كیفیت هوای تهران تغییر چندانی كند.

شهیدزاده درانتها می گوید: عبارت مشهوری است كه می گوید اگر شما همیشه همان كارهایی را بكنید كه قبلا انجام می دادید حتما همان نتیجه ای را می گیرید كه قبلا می گرفتید. اگر ما دست روی دست بگذاریم و كار جدیدی برای كاهش آلودگی هوا در تهران انجام ندهیم، سر جای اولمان برمی گردیم. خوشبختانه حساسیت مردم نسبت به سوژه آلودگی هوا زیاد شده است و در این زمینه مطالبه گری می كنند. بنا بر این تصمیم گیران باز به سمت رفع این معضل سوق پیدا می كنند. شهردار تهران باز به سوژه آلودگی هوا حساس است و همه این ها نشان داده است كه آلودگی هوا در اولویت قرار گرفته. باید ببینیم كه در آینده چه گام هایی دیگری برای كاهش آلودگی هوا می توان برداشت و بودجه ما در این زمینه چه قدر است؟
1397/10/02
20:42:56
5.0 / 5
4497
تگهای خبر: آب , آلودگی , استاندارد , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل