گل پیچ GolPich

فاضلاب صنعتی و خانگی همچنان به خلیج فارس می ریزد!

فاضلاب صنعتی و خانگی همچنان به خلیج فارس می ریزد! به گزارش گل پیچ نمایندگان شورای عالی استان ها در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهان دستور رسیدگی هرچه سریع تر به وضعیت ورود فاضلاب صنعتی و خانگی به خلیج فارس و ارجاع این مورد به كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی شدند.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، پس ازآنكه با پیگیری كیانوش جهانبخش، عضو هرمزگانی شورای عالی استان های كشور، نامه ای از جانب شورای عالی استان ها به علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، ارسال و خواهان رسیدگی به مبحث وضعیت ورود فاضلاب صنعتی و خانگی به خلیج فارس در كمیسیون اصل 90 مجلس شد، این دفعه مرتضی الویری، رئیس شورای عالی استان های كشور به نمایندگی از سایر نمایندگان به دنبال استمرار پیگیری های عضو شورای شهر بندرعباس، این دفعه در نامه ای به رهبر معظم انقلاب اسلامی خواهان دستور رسیدگی به درخواست نمایندگان شورای عالی استان ها شده است.
در متن این نامه كه به امضا مرتضی الویری رسیده، آمده است:
"احتراماً حضرت عالی مستحضر هستید كه خلیج فارس برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران دارای شأن و حرمتی خاص و جایگاهی پرارزش و ویژه است و در عرصه بین المللی باعث افتخار و اعتبار كشور است و پذیرش مالكیت و استیلای كشور بر این آبراه، آن قدر برای بیگانگان سخت و صعب است كه چون در سایه تفضل و عنایت الهی و با حضور مقتدرانه و پایمردی نیروهای مسلح كشور، از تعرض و دست اندازی به حدود و ثغور جغرافیایی و جزایر سوق الجیشی آن نا امید شده اند، سودای خام مصادره نام آن به نفع خویش را در سر می پرورانند.
شهر بندرعباس هم كه در ساحل این خلیج پربركت واقع شده است، جایگاه شایسته ای در بین شهرهای جنوبی به لحاظ ظرفیت بالقوه استقرار شیلات و صنایع مرتبط و توسعه صنعت گردشگری دارد. لكن چند سالی است كه این دو كانون پرارزش اقتصادی، گردشگری از جانب برخی از دستگاه های اجرایی مورد بی مهری واقع شده اند.
مدت هاست كه شاهد ورود پساب های خانگی و پسماندها و فاضلاب های صنعتی شهر بندرعباس داخل خورها و انتقال آن به خلیج فارس و آلودگی محیط دریایی و سواحل آن هستیم و علاوه بر اینكه بخش بزرگی از مناطق شهری تحت پوشش شبكه فاضلاب قرار ندارند و پساب خروجی تصفیه خانه هم داخل دریا سرازیر می گردد.
ای امر باعث آلودگی محیط زیست، شیوع بیماری های پوستی و عفونی و كاهش حضور گردشگران در محدوده شهر و ساحل شده است. درحالی كه در سیاست های كلی نظام در حوزه های سلامت و محیط زیست-ابلاغی جنابعالی- بر "مدیریت جامع، هماهنگ و نظام مند منابع حیانی(از قبیل هوا، آب، خاك و تنوع زیستی"، "اصلاح شرایط زیستی به منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی"، " پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی های غیرمجاز و جرم انگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارند ی آلوده كنندگان و تخریب كنندگان محیط زیست و اجبار آنان به جبران خسارت" و پایش مستمر و كنترل منابع و عوامل آلاینده ی هوا، آب وخاك" تاكید شده است.
علیهذا با توجه به وظایف مصرحه و تكالیف قانونی وزارت نیرو(شركت آب و فاضلاب) در این خصوص و لاینحل ماندن مشكلات مذكور، مبحث با استفاده از اعضای محترم شورای اسلامی شهر بندرعباس و نمایندگان شورای عالی استان ها مورد پیگیری قرار گرفت و بعد از بررسی در كمیسیون های تخصصی شورای عالی استان ها، درخواست رسیدگی و ضرورت حل این معضل به كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی ارجاع گردید كه در حال پیگیری است.
اینك با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع، از محضر ارجمند حضرت عالی استدعا داریم در مورد رسیدگی به درخواست نمایندگان شورای عالی استان ها دستور اقدام مقتضی، صادر و ارشادات و رهنمودها عالی را امر به ابلاغ فرمایید."1397/10/08
14:08:17
5.0 / 5
4524
تگهای خبر: آب , آلودگی , بیماری , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل