گل پیچ GolPich

۸۰درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از چاههای نفت شوروی سابق است

۸۰درصد آلودگی نفتی خزر ناشی از چاههای نفت شوروی سابق است به گزارش گل پیچ چالش های خزر با عنایت به نقش دریاها در دنیا، در برنامه های توسعه جهانی بهره برداری پایدار از دریاها مطرح شده و دریاها از منابع خشكی تا صلح و تغییرات اقلیم را تحت تأثیر قرار می دهد.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر پروین فرشچی معاون محیط زیست دریایی در بیست و سومین همایش ملی منطقه ای انجمن متخصصان محیط زیست ایران و سیردهمین جشنواره توسعه سبز با عنوان همایش ملی چالش ها، بحران ها و فرصت های محیط زیست ایران، اظهار داشت: نگاهی به جهان بیندازیم نزدیك به ۲۰ منطقه دریایی در جهان وجود دارد و دریای خزر هم یكی از آن هاست. گروهی از مردم بومی اطراف این دریا، آنرا نام گذاری كردند و دریای بسته ای است كه به دریاهای آزاد ارتباطی ندارد.
وی با اشاره به اینكه این دریا ازنظر توسعه انسانی متوسط است و به دلایلی مانند اهمیت تنوع زیستی، نفت و گاز و ماهی های خاویاری دریای فرصت هاست، اضافه كرد: آنچه فرصت است استفاده از انرژی های پاك است كه هنوز از خیلی از ظرفیت های آن استفاده نشده است.
فرشچی اظهار داشت: متأسفانه همه كشورهای حاشیه خزر اقتصاد متكی به نفت دارند و نفت و گاز در این منطقه سبب تجارت بزرگی شده است و نفت خزر حتی تا اروپا و چین و آمریكا صادرشده است. در صورتی كه دریای خزر، پتانسیل بالایی جهت استفاده از اكو توریسم و حتی پرورش داروهای گیاهی درحاشیه اش، دارد. حتی عناصر كمیابی در منطقه است كه هنوز درباره آن فكری نشده است.
وی تصریح كرد: البته خزردریایی از چالش ها هم هست. آلودگی نفتی و كاهش ماهی های خاویاری و تنوع زیستی ازجمله این چالش هاست اما ۸۰درصد آلودگی اكتشاف و آلودگی نفتی از خشكی به دریا منتقل می گردد. علت این مورد این است كه در زمان شوروی سابق نفت و گازی تولید می شده است كه از فنّاوری قدیمی و چاه های نفت بوده است كه هم اكنون رهاشده اند. به علت نوسانات آب دریا یك آلوده كننده ثانویه است و ۱۳۰۰ حلقه چاه در حاشیه خزر است كه برای پوشش هركدام از این چاه ها، بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار دلار است و اگر كشوری بخواهد پوشش دهد نیاز به سرمایه گذاری دارد.
فرشچی اضافه كرد: این منطقه زلزله خیز است. و به این علت كه از زیر بستر این دریاچه انتقال نفت و گاز صورت می گیرد زلزله خیز بودن بسیار خطرناك می باشد.
وی درانتها با اشاره به دستاورد ایران در حفظ تنها گونه پستاندار این دریاچه اظهار داشت: در كشورهای منطقه غیر از ایران و آذربایجان سهمیه شكار فك خزری وجود دارد كه تنها پستاندار این دریا است. ما تلاش كردیم با همكاری های منطقه ای، مانع شكار این گونه شویم و حتی بیمارستانی در مازندران برای این گونه ساخته شد. با این اقدام ایران، از سال ۲۰۱۷ تابحال میزان شكار این گونه حدود ۴۵ درصد كاهش داشت كه تلاش های ایران در این میان ستودنی است.

1397/10/08
22:58:34
5.0 / 5
4636
تگهای خبر: آب , آلودگی , بحران , شكار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل