گل پیچ GolPich

بارورسازی ابرها در ایران جواب می دهد؟

بارورسازی ابرها در ایران جواب می دهد؟ گل پیچ: مدیر مركز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها معتقد است: در كشور برای بارورسازی ابرها هیچ گونه هزینه كلانی انجام نشده است.


فرید گلكار در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان این كه ارتباط بارورسازی ابرها با تولید آب یكی از مهمترین چالش های به وجود آمده در امتداد بهره مندی از این تكنولوژی است، اظهار نمود: اگر انجام عملیات بارورسازی ابرها منجر به افزایش یك درصدی بارش ها شود، همه هزینه ها جبران شده و بیهوده نیست.
وی با اشاره به این كه بارورسازی ابرها اقدامی كاملاً علمی است كه نتایج مثبت زیادی برای كشور به همراه دارد، اضافه كرد: افزایش باران با استفاده از بارورسازی ابرها در همه جای دنیا ثابت شده است.
مدیر مركز ملی مطالعات و تحقیقات باروری ابرها با اشاره به این كه در كشورهای خارجی بارورسازی ابرها توسط بخش خصوصی انجام می شود، اشاره كرد: در كشور ما هیچ هزینه كلانی برای بارورسازی ابرها انجام نشده و در سایر كشورها هم صورت نمی گیرد.
وی با بیان این كه خیلی از كشورهای كم باران برای جبران كم آبی از روش های بارورسازی ابرها استفاده می نمایند، اشاره كرد: كشورها برای بهره مندی از ثروت، هزینه ها را متحمل می شوند.
گلكار در ادامه اظهار نمود: در كشور برای مدیریت آب به بارورسازی ابرها نیاز داریم و باید این طرح به صورت مستمر صورت گیرد. ایران پتانسیل انجام عملیات بارورسازی با استفاده از توان داخلی را دارد؛ كشورهای اطراف ایران این پتانسیل را ندارند بدین سبب به حمایت كشورهای پیشرفته نیاز دارند.
این مسئول تصریح كرد: بارورسازی ابرها اقدامی طبیعی است و هیچ چیزی جز تشدید آنچه كه در طبیعت رخ می دهد نخواهد بود.
پیش از این مدیر مركز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها در آذرماه گفته بود، سپس امضای چند قرارداد از طرف وزارت نیرو با سازمان هوافضا و شركت هواپیمایی تهران، عملیات باروری ابرها از دو هفته آینده، آغاز خواهد شد.
فرید گلكار در گفت و گو با ایسنا، با بیان این كه تمام اقدامات لازم برای شروع این كار انجام شده است، اظهار نمود: انتظار داریم مدیران ارشد وزارت نیرو، قراردادهای منعقد شده را در سریع ترین زمان ممكن امضا كنند كه بتوانیم عملیات اجرای كار را آغاز نماییم. متأسفانه با توجه به این كه قرار بود در آبان ماه پرواز داشته باشیم، اما متأسفانه به سبب وجود برخی مشكلات، از برنامه عقب ماندیم.
او درباره چگونگی انجام عملیات باروری ابرها اشاره كرد: هم اكنون با یك هواپیمای ساخته شده از طرف سپاه، كار را پیش خواهیم برد و اگر امور به خوبی پیش برود، دو فروند دیگر باز اضافه خواهیم كرد.
وی با تاكید بر این مساله كه مقرر است وزارت نیرو بخش قابل توجهی از هزینه های اجرای این كار را عهده دار شود، افزود: طبق پیش بینی ها، نهایتاً تا دو هفته آینده در استان مركزی، كرمانشاه، خراسان جنوبی، چهار محال و بختیاری و كهگیلویه و بویراحمد، عملیات را آغاز خواهیم كرد.
رئیس سازمان هواشناسی: بارورسازی ابرها بحران آب كشور را حل نمی كند
پیش از این اما رئیس سازمان هواشناسی در اواخر سال ۹۶ با تاكید بر اینكه بارورسازی ابرها تأثیر آشكاری بر جبران كم بارشی و خشكسالی كشور ندارد، موضع این سازمان را در مورد باروری ابرها اعلام نمود و نسبت به خطرات ناشی از باروری آگهی داد.
باروری ابرها مشكل خشكسالی را حل نمی كند
استاد گروه مهندسی آب، دانشگاه علوم كشاورزی و منابع طبیعی ساری باز به ایسنا گفته، باروری ابرها در سطح كلان نمی تواند مشكل خشكسالی را برطرف كند.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، باروری ابرها (cloud seeding) نوعی رفتار هوشمندانه با ابر در جهت افزایش بارش است كه معمولاً بوسیله پاشیدن یدور نقره (silver iodide) به داخل ابر و به منظور افزایش تعداد هسته های میعان یا تراكم (condensation nuclei) ابر انجام می شود.
پاشیدن یخ خشك به داخل ابر باز روش دیگری است كه برای بارورسازی ابر انجام می شود. در این روش، یخ به سبب دمای بسیار پایین آغاز به تبخیر می كند و این تبخیر همزمان موجب سردتر شدن و اشباع بسته هوا و رشد بلورهای یخ داخل ابر می شود.
شیوه سوم برای تحریك ابرها، تقویت حركت های صعودی داخل ابر به شكل مصنوعی است. فرآیند احداث بارش به چند عامل مانند رطوبت كافی، حركت های صعودی، وجود قطرك های باران یا كریستال های یخ و توزیع و اندازه مناسب آنها در داخل ابر، وجود هسته های میعان و در نهایت فرآیند چگالش بستگی دارد كه در صورت وجود همه این مولفه ها در ابر، بارش صورت می گیرد.
پیشینه بارورسازی یا تحریك ابرها برای تولید باران مصنوعی در دنیا به ۷۰ سال پیش و در كشور ما به ۴۰ سال پیش بر می گردد كه در تمام این سال ها، استان یزد بعنوان یكی از اصلی ترین مناطق برای انجام باروری ابرها انتخاب شده است.1397/11/14
15:19:14
5.0 / 5
4566
تگهای خبر: آب , بارش , بحران , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل