گل پیچ GolPich
رئیس اداره محیط زیست شهرستان اندیمشك خبر داد:

رهاسازی چند قطعه سمندر لرستانی در اندیمشك

رهاسازی چند قطعه سمندر لرستانی در اندیمشك به گزارش گل پیچ رئیس اداره محیط زیست شهرستان اندیمشك با اشاره به در معرض خطر انقراض سمندر لرستانی اظهار داشت: چند قطعه سمندر لرستانی در اندیمشك رهاسازی شد.سعید عیدی گماری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: این جانور در شهرستان اندیمشك با نام های محلی چرق پروق، بق آبی و حاجی باریكا هم شناخته شده با عنایت به در حال انقراض بودن باید با آگاه بخشی به جامعه از آن محافظت گردد.
وی اضافه كرد: یكی از زیستگاه های سمندر امپراطور در بخش الوار گرمسیری اندیمشك بوده كه با مشاركت گروه های مردم نهاد در راه حراست از این گونه با ارزش برنامه ریزی شده است.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان اندیمشك با اشاره به در معرض خطر انقراض سمندر لرستانی اظهار داشت: چند قطعه سمندر لرستانی در اندیمشك رهاسازی شد.
وی با تاكید بر نظارت زیستگاه سمندر لرستانی اضافه كرد: آب چشمه زیستگاه سمندر امپراطور توسط تیم كارشناسی محیط زیست در منطقه حاجی باریكاب با استفاده از دستگاه پورتابل مورد سنجش قرار گرفت.
عیدی گماری اظهار داشت: طبق مشاهدات انجام شده افزون بر ۱۰۰ زیستگاه سمندر لرستانی در شهرستان اندیمشك وجود دارد كه با عنایت به احتمال قاچاق و ارزش ریالی این گونه نادر باید در جهت حراست از این گونه با ارزش بیشتر از گذشته دقت كرد.
رئیس اداره محیط زیست شهرستان اندیمشك، نقش توسعه فرهنگ در حفظ و حراست محیط زیست را برجسته دانست و عنوان كرد: با عنایت به اهمیت حراست از محیط زیست و گونه نادر سمند امپراطور با همكاری گروه های مردم نهاد از ظرفیت شهروندان ساكن منطقه در حفظ این گونه نادر به خوبی كمك گرفته می شود.
به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، سمندر لرستانی (حاجی باریكا) از گونه دو زیستان دم دار با طول ۱۴ سانت كه برای نخستین بار در محدوده شهبازان در جنوب استان لرستان دیده شد.
وضعیت حفاظتی این گونه در جهان به علل مختلف در فهرست قرمز قرار داشته و در وضعیت CR به مفهوم وضعیت بد حفاظتی قرار گرفته است.
وضعیت سمندر لرستانی متاسفانه با یك بحران شدید اكولوژیكی روبرو و احمتال دارد در ده های آتی انقراض كامل اتفاق افتد.

1397/11/25
23:16:05
5.0 / 5
4892
تگهای خبر: آب , بحران , دستگاه , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل