گل پیچ GolPich

پرآبی هورالعظیم كاهش گرد و غبار خوزستان

پرآبی هورالعظیم كاهش گرد و غبار خوزستان گل پیچ: مدیر دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه تالاب هورالعظیم پرآب شده است، اظهار داشت: آبگیری هورالعظیم بطور قطع در كنترل گرد و غبار منطقه و تلطیف هوا تاثیر خواهد داشت و بقای شرایط موجود در گروی تامین حق آبه این تالاب از طرف وزارت نیرو است.مسعود باقرزاده كریمی در گفت و گو با ایسنا وضع تالاب هورالعظیم را تحت تأثیر بارش های سیلابی اخیر مطلوب ارزیابی كرد و با اشاره به اینكه بارش های اخیر جنوب غرب كشور طی سه دهه گذشته بی سابقه بوده است، اظهاركرد: در هفته های اخیر بارش ها در سه حوضه آبی كرخه، دز و مارون بیش از اندازه نرمال گزارش شده است.

وی افزود: میزان آب ورودی به سد كرخه بیش از اندازه نرمال بوده است و وزارت نیرو نسبت به بازكردن دریچه سد و هدایت آب به سمت تالاب هورالعظیم اقدام نموده است. در نتیجه این بارش ها، هورالعظیم پرآب شده است و حتی می خواهیم كه حوضچه های چهار و پنج این تالاب را با وارد كردن آب های جدید پركنیم. این مبادرت به طور قطع به زنده سازی تالاب كمك زیادی می كند.

باقرزاده كریمی با اشاره به اینكه همه عرصه های تالاب هورالعظیم پرآب شده است، در پاسخ به این پرسش كه سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ و تثبیت شرایط موجود هورالعظیم چه برنامه ای دارد، اظهار نمود: به هر حال هورالعظیم در یك منطقه گرم و خشك قرار دارد و طبیعتاً در ماه های آینده، قسمتی از آب بر اثر افزایش دما، تبخیر می شود و سطح آب كاهش شایان توجهی می یابد.

مدیر كل دفتر اكوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست در ادامه با تاكید بر تأثیر چشم گیر پرآب شدن هورالعظیم در كنترل گرد و غبار خوزستان، اشاره كرد: بطور قطع آبگیری هورالعظیم در تلطیف هوای منطقه اثر مثبت دارد و در شش ماه ابتدایی سال جدید، وضع منطقه به لحاظ كاهش اثرات مخرب گرد و غبار بهتر خواهد شد چون حتی اگر سطح خاك هم خشك شود، پروفیل خاك (برش عمودی خاك) مرطوب خواهد بود. افزون بر اینها، تأثیرات اقتصادی و اجتماعی پرآب بودن هورالعظیم غیر قابل انكار است چون موجب رونق صیادی و طبیعتاً رونق اشتغال و زندگی مردم منطقه می شود. آبگیری تالاب هورالعظیم از منظر روانی باز قابل توجه است و از طرف دیگر موجب جذب توریست می شود.وی تاكید كرد: در چنین شرایطی كه بارش ها وضع مناسبی برای هورالعظیم رقم زده است می توان بوسیله تأمین حق آبه تالاب و پیشگیری از برداشت های غیر مجاز، این شرایط را حفظ كرد. خوشبختانه برمبنای قانون حفظ و احیای تالاب ها، حق آبه تالاب هورالعظیم بطور دقیق مشخص و به دستگاه متولی تخصیص آب یعنی وزارت نیرو ابلاغ گردیده است. انتظار می رود این وزارتخانه اهتمام كافی را برای تأمین حق آبه هورالعظیم داشته باشد.
پایش دقیق ورودی آب به تالاب هورالعظیم با نصب ایستگاه هیدرومتری
این كارشناس تالاب ها در سازمان حفاظت محیط زیست با تاكید بر لزوم نصب ایستگاه های هیدرومتری در ورودی تالاب هورالعظیم اظهار داشت: میزان آب های رهاسازی شده به تالاب هورالعظیم را باید در ورودی تالاب بوسیله ایستگاه های هیدرومتری اندازه گیری نماییم تا میزان آب ورودی بطور دقیق مشخص شود.

باقرزاده كریمی درانتها اظهاركرد: چند سال پیش وزارت نیرو اعلام نمود كه ۸۰۰ میلیون متر مكعب آب به سمت هورالعظیم رها كرده است اما بررسی های رندومی سازمان محیط زیست نشان می داد كه تنها ۳۰۰ میلیون مترمكعب آب وارد تالاب شده است. در این میان تكلیف ۵۰۰ میلیون متر مكعب آب مشخص نبود. متوجه شدیم كه در بخش های ورودی تالاب هورالعظیم با قرار دادن پمپ، انحراف و برداشت غیر مجاز آب صورت گرفته است بدین سبب باید در ورودی تالاب ایستگاه هیدرومتری داشته باشیم نه در بالادست تا بدانیم چقدر آب به تالاب رسیده است. این یك نمونه است و در اغلب تالاب ها هنگام رهاسازی آب، برداشت غیرمجاز صورت می گیرد.
1397/11/29
15:15:27
5.0 / 5
5208
تگهای خبر: آب , باد , بارش , خاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل