گل پیچ GolPich
معاون سازمان محیط زیست:

توسعه دلفیناریوم ها را مجاز نمی دانیم

توسعه دلفیناریوم ها را مجاز نمی دانیم گل پیچ: معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست اظهار داشت: با توسعه دلفیناریوم ها موافق نیستیم چون بهره كشی از حیوانات برای مقاصد تفریحی را مجاز نمی دانیم.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر؛ معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست در واكنش به اخباری در خصوص توسعه دلفیناریوم ها و استفاده از حیوانات دیگر در آنها اظهار داشت: قبل از این باز سوژه بهره كشی از حیوانات در سیرك هانیز مطرح بود كه سازمان حفاظت محیط زیست با آن مخالفت كرد. ما معتقدیم می توان مراكزی تفریحی را بدون آزار حیوانات و مقید سازی آنها راه اندازی كرد. بدین سبب با توسعه دولفیناریوم ها موافق نیستم و این مساله را حتما بررسی و دستور العملی برای پیشگیری از توسعه این مراكز ابلاغ خواهیم كرد.
حمید ظهرابی اشاره كرد: بااینكه در دلفیناریوم ها، معمولا از حیواناتی استفاده می شود كه در اسارت متولد شده اند و مستقیما از طبیعت جدا نشده اند امادر هر صورت حیوان برای انجام كارهایی كه به صورت طبیعی انجام نمی دهد، با اعمال فشارهایی تحت آموزش قرار می گیرد.
وی اضافه كرد: اقداماتی كه برای مقیدسازی و آموزش حیوانات در این مراكز صورت می گیرد، مجاز نیست و طبق فتاوای گوناگون مراجع عظام تقلید، این گونه بهره كشی از حیوانات جایز نیست و در مواردی باز حرام اعلام شده است.
ظهرابی با اشاره به موج مخالفت با راه اندازی دلفیناریوم ها در كشورهای مختلف اظهار داشت: بررسی ها نشان داده است كه در فاصله سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۸ تعداد ۱۳دلفیناریوم در ۱۰ كشور جهان به كلی تعطیل شده اند كه مهمترین دلیل تعطیلی آنها، شرایط ناخوشایند زندگی پستانداران دریایی همچون نهنگ ها و دلفین هادر این مراكز و مرگ زودهنگام آنها بوده است.
وی اظهار داشت: پستانداران دریایی نظیر گونه های مختلف دلفین ها، اوركا (نهنگ قاتل) و فوك ها معمولا از ضریب هوشی نسبتا بالایی برخوردار می باشند و همین ضریب هوشی بالا موجب می شود تا بیشتر از سایر حیوانات، رنج اسارت را درك كنند. همین سوژه توسط جانورشناسان باغ وحش مركزی هند مطالعه شده و دلیلاصلی تعطیلی دلفیناریوم ها در این كشور است.
وی گفت طول عمر دولفین ها در دلفیناریوم های كشور باز بطور متوسط بسیار پایین تر از متوسط جهانی است كه نشان دهنده نامناسب بودن شرایط نگهداری این گونه و نا مناسب بودن اقلیم كشور برای نگهداری این حیوان باهوش است.
ظهرابی اشاره كرد: سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه سیاست پیشین خود در مورد مخالف با بهره گیری از حیوانات برای تفریح، موافق توسعه دلفیناریوم ها نیست و از سرمایه گذاران این مراكز دعوت می كند تا در مراكز تفریحی دیگری بدون بهره گیری از حیوانات سرمایه گذاری كنند.
اخیرا سوژه راه اندازی دلفیناریوم در شهر اهواز در رسانه ها مطرح شده و آن طور كه گفته شده، مسئولان این مركز تفریحی علاوه بر دلفین، درصدد به اختیار گرفتن گونه هایی همچون شیر دریایی، فوك و پنگوئن در این دلفیناریوم هستند.

1397/11/30
14:31:17
5.0 / 5
4999
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل