گل پیچ GolPich

توضیحات رئیس سازمان جنگل ها در مورد ساخت جاده حیران

توضیحات رئیس سازمان جنگل ها در مورد ساخت جاده حیران به گزارش گل پیچ رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در مورد ساخت جاده «حیران» همینطور طرح بهداشتی جنگل توضیحاتی عرضه داد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، خلیل آقایی در حاشیه مراسم گرامیداشت هفته «منابع طبیعی و درختكاری» كه امروز (۲۱ اسفند) در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور با حضور محمود حجتی - وزیر جهاد كشاورزی - برگزار گردید در پاسخ به سوالی در مورد عملكرد یگان حفاظت منابع طبیعی در تعطیلات نوروز، اظهار داشت: در تعطیلات سال نو، یگان حفاظت منابع طبیعی به صورت ویژه ماموریت دارد و برای این كار برنامه ریزی شده است.

وی افزود: روز گذشته (۲۰ اسفند) در شمیرانات مانور یگان حفاظت منابع طبیعی با استفاده از تجهیزات و امكانات جدید برگزار گردید. امیدواریم همان گونه كه در طول سال جاری شاهد روند كاهش تخریب و تصرف اراضی طبیعی و منابع ملی بودیم، در تعطیلات نوروز هم با همراهی مردم و با كمك یگان حفاظت این اتفاق صورت بگیرد و بتوانیم از فعالیت كسانی كه نیت زمین خواری دارند، جلوگیری نماییم.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در ادامه با بیان این كه یك طرح بهداشت جنگل داریم، تصریح كرد: برداشت از جنگل ممنوع می باشد اما بر مبنای قانون هر جا كه كارشناسان ما به جمع بندی برسند كه برای امور پرورشی و بهداشتی جنگل، لازم است برخی از درختان افتاده و شكسته برداشت شوند، این اتفاق صورت می گیرد و تابحال هم مواردی در این زمینه داشته ایم.

آقایی در مورد اظهار نظر بعضی از كارشناسان در خصوص این كه نباید در سطح شهر تهران درختان سرو، صنوبر و توت كاشته شود، تصریح كرد: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در داخل شهر مسئولیتی ندارد و مسئولیت محدوده شهرها بر عهده شهرداری و وزارت راه و شهرسازی است. وظیفه سازمان جنگل ها در عرصه منابع ملی و داخل زون جنگی و مراتع است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور در بخش دیگری از صحبت های خود در پاسخ به سوالی در مورد كاشت گیاه «پائولینا» برای زراعت چوب، خاطرنشان كرد: «پائولینا» گونه های مختلفی دارد. تعداد گونه هایی كه در داخل كشور وجود دارد و به تایید موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع رسیده است، مشكلی ندارد اما در مورد كاشت این گیاه برای زراعت چوب هنوز كارشناسان معتقد هستند كه «صنوبر» بهترین نوع گیاه برای زارعت چوب است.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور همینطور در پاسخ به سوال دیگری در خصوص ساخت جاده «حیران»، خاطرنشان كرد: هر جا عرصه ملی وجود دارد سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور وظیفه دارد كه نسبت به پیشگیری از تخریب آن اقدام نماید.
ایشان در ادامه در مورد ساخت و سازهای غیر مجاز در «حیران» اظهاركرد: حیران چند تا روستا دارد. در این منطقه طرح «هادی» اجرا شده كه بخشی از ساخت جاده در چارچوب همین طرح بوده است همینطور بخشی از ساخت جاده در چارچوب تخلفات بوده است كه برای موارد تخلفاتی، پرونده تشكیل شده و این پرونده ها در دادگاه است.
رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشورافزود: با بعضی از این موارد تخلفی برخورد شده و برخی تخریب شده اند و برخی دیگر هم در فرایند رسیدگی قرار دارند. هر آن چه كه در جهت عدول از قوانین باشد، با آن برخورد می شود.

وی با اشاره به این كه بحث تخریب و رسیدگی به موارد مربوط به آن فرایندی دارد، اظهار داشت: در عرصه ملی شامل جنگل، درختچه زار و بیشه زار تخریب و ساخت و ساز مطلقا ممنوع می باشد و هیچ فردی و هیچ مسئولی نمی تواند مجوز ساخت در این عرصه ها را صادر كند. تاكید می كنم كه هیچ مقامی حق دادن مجوز ساخت و ساز در عرصه جنگلی، بیشه زار و درختچه زار را ندارد و هر اتفاقی خلاف این مورد رخ دهد، تخلف به حساب می آید و باید با آن برخورد شود.

آقایی تصریح كرد: البته نمی خواهم این را بگویم كه در رسیدگی به این موارد سهل انگاری وجود نداشته است، متاسفانه در بعضی از موارد در مورد ساخت و سازها در عرصه های ملی سهل انگاری وجود داشته است اما امیدواریم با تمهیداتی كه اندیشیده شده و امكانات و ابزاری كه می تواند در اختیار ما قرار گیرد، بتوانیم از عهده این كار بر آییم.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری كشور با بیان این كه در سال ۹۷ تمهیدات ویژه ای در حوزه تجهیزات داشتیم، اظهار داشت: می خواهیم كه مناطق و عرصه های طبیعی را توسط روستاییان، جوامع محلی و تشكل ها حفظ و حراست نماییم.
1397/12/21
23:55:47
5.0 / 5
4960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل