گل پیچ GolPich

فیروزكوه فقط تنگه واشی نیست، بهشت حیات وحش در دو قدمی تهران

فیروزكوه فقط تنگه واشی نیست، بهشت حیات وحش در دو قدمی تهران گل پیچ: سرپرست اداره محیط زیست فیروزكوه ضمن برشمردن جاذبه های محیط زیستی و ظرفیت های تنوع زیستی و حیات وحش این شهرستان مناطق محیط زیستی فیروزكوه را معرفی نمود.سرپرست اداره محیط زیست فیروزكوه ضمن اعلام ظرفیت های گوناگون محیط زیست این شهرستان برای مسافران نوروزی به خبرنگار مهر اظهار داشت: شهرستان فیروزكوه از شمال به گردنه گدوك و دیواره البرز و اراضی شهرستان آمل و بابل و سواد كوه متصل است و ازجنوب به اراضی شهرستان گرمسار و گردنه امامزاده عبدالله و از غرب به گردنه انگمار و مراتع شهرستان دماوند و آمل یعنی همان روستای لاسم پلور و از سمت شرق به مراتع استان سمنان متصل می شود. فیروزكوه در فاصله ۱۱۵ كیلومتری تا ۱۲۵ كیلومتری شمال شرقی شهر تهران قرار دارد و وسعت آن حدود ۲ هزار و ۳۰۰ كیلومتر مربع است.
فرشاد فیروزنیا تاكید كرد: شهرستان فیروزكوه از لحاظ جغرافیایی منطقه ای كوهستانی است كه دارای آب و هوای نیمه مرطوب تا آلپی با زمستان های طولانی و خیلی سرد است كه از این لحاظ از سردترین نقاط كشور شمرده می شود. این شهرستان در تابستان دارای آب و هوای معتدل است اما منتهی الیه جنوبی شهرستان دارای آب و هوای گرم و خشك است كه سمت همان روستای محمود آباد است كه انارش در كشور و حتی سطح جهانی مشهور است و در نهایت به شهرستان گرمسار منتهی می شود.
وی درباره منطقه ارجمند فیروزكوه اظهار داشت: بخش ارجمند كه یكی از مناطق بكر و دست نخورده است، از نظر پوشش گیاهی بسیار قابل توجه است. البته ارجمند از نظر مدیریت محیط زیست یك منطقه آزاد است البته منطقه آزاد به این معنا كه هر كس بتواند شكار و تخلف كند نیست.
سرپرست اداره محیط زیست فیروزكوه درباره مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست توضیح داد: مناطق چهارگانه عبارتند از پارك ملی، اثر طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده و وقتی می گوئیم یك منطقه آزاد است یعنی شامل این مناطق چهارگانه نیست.
فیروزنیا تاكید كرد: بخش ارجمند منطقه ای است كه از نظر تنوع گیاهی و بطور كلی تنوع زیستی بسیار غنی است. دارای آبشخور فراوانی است و از نظر كریدور به سبب اینكه با مازندران هم مرز هستیم می تواند یك كریدور تنوع زیستی بسیار ایده آل برای گدار حیات وحش ما به منطقه مازندران و برعكس باشد. از نظر درجه، مراتع درجه یك و نهایتاً درجه دو داریم در این منطقه مرتع درجه سه نداریم. از نظر تنوع گونه های جانوری، زیستگاه گونه پلنگ ایرانی است كه از گونه های گربه سانان بزرگ جثه است و از گونه پلنگ حداقل می توانیم بگوییم ۳۰ قلاده در كل شهرستان داریم و تا ۴۰ پلنگ هم برآورد شده است. این گمانه زنی برمبنای مستندات واقعی بوده و از جانب محیط بانان ما مشاهده شده یا افرادی كه مشاهده نمودند افراد مطمئن و قابل توجهی بودند كه حرفشان سندیت برای ما داشته است.
وی افزود: خرس قهوه ای هم در منطقه هست اما از گونه های منطقه بخش ارجمند یا خود شهرستان فیروزكوه نیست بلكه از گونه های مهاجر هستند كه در حقیقت زیستگاهشان همان جنگل های مازندران و مرز مشترك فیروزكوه و سوادكوه و بابل و آمل است و در فصل بهار چون زنبورداران اكثراً زنبورهایشان را به سمت فیروزكوه انتقال می دهند و در مراتع فیروزكوه استقرار می دهند در منطقه دیده می شود.
سرپرست اداره محیط زیست فیروزكوه با اشاره به اینكه استقرار زنبورداران در ارتفاعات زیر ۲۸۰۰ متر مجاز و بالای ۲۸۰۰ متر ممنوع می باشد توضیح داد: دلیلش این است كه امكان دارد در شكارگاه ها تخلفاتی مرتكب می شوند. به هر صورت زیستگاه خرس قهوه ای مازندران است ولی در فصل تابستان و حتی تا آخر پاییز هم كه زنبورداران در فیروزكوه هستند چون این خرس علاقه خاصی به عسل زنبور دارد به منطقه می آید و دستبرد می زند و خسارت به زنبورداران وارد میكند. ولی گونه پلنگ ایرانی گونه بومی شهرستان است و گونه حائز اهمیت و قابل توجه است.
فیروزنیا درباره چهارپایان علفخوار منطقه باز اظهار داشت: كل و بز را در منطقه ارجمند و كل شهرستان داریم. قوچ و میش را داریم و بیشتر قوچ و میشی كه هست از نژاد قوچ البرز مركزی هست ولی هیبرید هم داریم كه آمیزش و تلفیقی از قوچ البرز مركزی و قوچ اوریال هستند و در كاوه ده بیشتر این نژاد قوچ هیبرید را داریم.
وی با یادآوری كه خیلی از مردم تهران تنگه واشی را به خوبی می شناسند و آنرا بعنوان یك منطقه گردشگری می بینند اظهار داشت: منطقه اثر طبیعی ملی تنگه واشی بعنوان یكی از مناطق چهار گانه سازمان حفاظت محیط زیست است كه بعنوان یكی از روستاهای مهم هدف گردشگری و منطقه نمونه گردشگری شهرستان شمرده می شود جزو مناطق ۴ گانه محیط زیست هم هست و مساحتی كه بعنوان اثر طبیعی ملی مد نظر است ۳ هزار و ۶۵۰ هكتار است. در این محدوده و منطقه اثر طبیعی ملی تنگه واشی بعنوان منطقه نمونه گردشگری گونه پلنگ را داریم. قوچ و میش و كل و بز را داریم و یكی از بهترین شكارگاه های قدیم در زمان فتحعلی شاه قاجار بوده كه كتیبه هایی كه گردشگران مشاهده می كنند بیان كننده یكی از زیستگاه های نمونه منطقه بوده كه متأسفانه به مرور زمان بر اثر شكار بی رویه و توجه نكردن به این مساله آن شرایط را از دست داده و از نظر بحث زیستگاه متأسفانه دارای شرایط خوبی نیست.
سرپرست اداره فیروزكوه تاكید كرد: این منطقه بعنوان اثر طبیعی ملی از سال ۸۹ پیشنهاد شده و در سال ۹۰ مصوب هیئت دولت شده و در شورای عالی محیط زیست بعنوان اثر ملی به ثبت رسیده و درباب اثر ملی طرح جامع محیط زیست تهیه و تدوین شده از جانب سازمان حفاظت محیط زیست كه برای مدیریت ایده آل این محدوده همان ۳ هزار و ۶۵۰ هكتار در نظر گرفته شده است.
فیروزنیا اضافه كرد: چالش اصلی در منطقه بحث ورود جمعیت است. آن چیزی كه ما از لحاظ محیط زیست باید به آن خیلی اهمیت بدهیم این است كه تعداد گردشگری كه وارد این منطقه می شود متأسفانه آن طور كه باید و شاید مدیریت نشده و جمعیت بیشتر از ظرفیت و برد اكولوژیك وارد منطقه می شوند و جمعیت بیش از اندازه كه وارد منطقه می شوند به مرور زمان هم بر روی آن آثار تاریخی كه آنجا هست اثرات مخربی دارد و هم می تواند به پوشش گیاهی منطقه لطمه جدی وارد بكند و هم اینكه گونه های جانوری را در مخاطره قرار بدهد.
وی تصریح كرد: خوشبختانه در سال ۹۷ با لطف و عنایت ویژه سازمان حفاظت محیط زیست به خصوص اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران اعتبار ۲۰۰ میلیون تومانی برای راه اندازی محیط بانی اثر طبیعی ملی تنگه واشی لحاظ شده و اعتبار تخصیص داده شده و خوشبختانه پاسگاه محیط بانی را راه اندازی كردیم.
سرپرست اداره محیط زیست فیروزكوه اظهار داشت: این پاسگاه به سبب استقرار مستمر محیط بان ها و یگان حفاظتمان می تواند نقش مهمی در حفاظت تنگه واشی داشته باشد. در آن منطقه سوژه مهمی را كه گردشگران و مسافرهای عزیز باید رعایت نمایند بحث مدیریت بحث پسماند است. زباله هایی كه با خود می آورند و در منطقه پخش می شود می تواند اثرات بسیار مخربی بر محیط زیست منطقه داشته باشد و همین طور سبب آلودگی آب رودخانه واشی می شود كه از آبشار می آید.
فیروزنیا درباره منطقه كاوه ده باز اظهار داشت: منطقه كاوه ده از سال ۱۳۷۰ از جانب سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان منطقه شكار ممنوع ارائه شد. سپس طرحی كه در این خصوص تهیه و تنظیم شده بود هر ۵ سال باید بعنوان شكار ممنوع تمدید می شد اما متأسفانه ۲۷ سال از زمان ارتقای این منطقه بعنوان منطقه شكار ممنوع می گذرد و بااینكه با عنایت به تنوع زیستی خوبی كه داشته و جمعیت قابل توجه قوچ و میش و كل و بز باید خیلی زودتر از اینها این منطقه بعنوان یكی از مناطق چهارگانه ارتقا پیدا می كرد اما این اتفاق تا كنون نیافتاده است.
وی درباره تنوع زیستی منطقه كاوه ده توضیح اظهار داشت: جمعیت قابل توجه قوچ و میش و كل و بز داریم. به خصوص گونه پلنگ ایرانی را داریم كه در این منطقه به نسبت جاهای دیگر بسیار بیشتر داریم و حتی در بهمن ماه امسال چهار پلنگ در یك جا در همان منطقه مشاهده شدند كه جای خوشی دارد و اهمیت این مساله را برای مسئولین باید بیشتر بكند كه این منطقه هر چه زودتر به مناطق چهارگانه ارتقا پیدا كند تا بحث حفاظتش بهینه صورت گیرد. همین طور این منطقه حدود ۵ تا ۶ هزار رأس قوچ و میش دارد. گونه پلنگ هم تعدادش قابل توجه است و شاید بتوانیم بگوییم از آن ۴۰ پلنگ كل مناطق شهرستان، دو سومش در همین منطقه باشد.

1398/01/03
15:05:43
5.0 / 5
5166
تگهای خبر: آب , آلودگی , ایده آل , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل