گل پیچ GolPich
دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار عنوان كرد؛

نظارت مستمر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار بر عملكرد دستگاه ها

نظارت مستمر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار بر عملكرد دستگاه ها گل پیچ: دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار، با اشاره به نظارت های مستمر ستاد ملی مقابله با گردو غبار طی دو سال قبل بر عملكرد دستگاه ها، اظهار داشت: این نظارت ها منجر به همگرایی اقدامات شده است.


به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، علی محمد طهماسبی بیرگانی با اشاره به انتقاد وارد شده به نحوه نظارت سازمان حفاظت محیط زیست بر عملكرد دستگاه ها در حوزه گردوغبار در بعضی از رسانه ها اظهار داشت: این سازمان برمبنای ماده یك بخشنامه اجرایی آمادگی مقابله با پدیده گردوغبار و اصلاحیه آن در چارچوب ستاد ملی مقابله با پدیده گردوغبار، مسئول تبیین سیاستگذاری و ارائه راهكارهای اجرایی در سطح ملی و منطقه ای و نظارت و پیگیری اجرای برنامه های كوتاه مدت و بلندمدت سوژه بخشنامه است.

وی با اشاره به اینكه ستاد ملی مقابله با گردوغبار تابحال بیست و دو جلسه كمیته ملی، یازده جلسه كارگروه تخصصی، تشكیل كارگروه های استانی به ریاست معاونت امور عمرانی استانداران سراسر كشور برگزار شده است، اظهار داشت: این ستاد انجام مطالعات منشاء یابی داخلی بعنوان مرجع تعیین اولویت های ملی اقدامات مقابله با پدیده گردوغبار، آغاز مطالعات تدوین برنامه اقدام استان ها برای آمادگی و مقابله با این پدیده و نیز آغاز مطالعات منشاءیابی خارجی، طیف گسترده ای از اقدامات را برای تجهیز سخت افزاری و نرم افزاری كشور برای آمادگی و مقابله با پدیده گردوغبار فراهم ساخته است.

طهماسبی اشاره كرد: از طرف دیگر و طی دو سال قبل و به سبب عدم تكافوی اعتبارات دولتی در رابطه با مقابله با گردوغبار، تأمین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی مورد درخواست و پیگیری این ستاد قرار گرفته و با نظر موافق مقام معظم رهبری منجر به اجرای عملیات اجرایی گسترده در مناطق مختلف كشور شده است.

دبیر ستاد مقابله با پدیده گرد و غبار اضافه كرد: سازمان حفاظت محیط زیست با همكاری سایر دستگاه ها، مجموعه اقداماتی را با محوریت عملیات تثبیت بیولوژیك، به انجام رسانده و در سطح كشور قریب به ۵۰۰ هزار هكتار انواع عملیات اجرایی پیشگیرانه، اصلاحی و احیایی و تنها در استان خوزستان بیشتر از یكصد هزار هكتار عملیات تثبیت بیولوژیك صورت پذیرفته است.

انجام نظارت عالیه از این اقدامات طی دو سال قبل از طرف ستاد ملی مقابله با گردوغبار منجر به همگرایی اقدامات به سمت عملیات اجرایی موثر و پرهیز از اقدامات پرهزینه و كم اثر شده است و این اقدامات همچنان در حال پیگیری و اجرا بوده و امسال نیز این مهم به بیشتر از ۱۵ استان كشور تسری خواهد یافت.

وی درباب انتشار اخبار درباب صدور مجوز انتقال آب و خشك شدن تالاب ها در رسانه ها اظهار داشت: از زمان شروع به كار دولت های یازدهم و دوازدهم هیچ گونه مجوزی برای مطالعه و اجرای طرح های انتقال بین حوضه ای صادر نشده است، لازم به تبیین است كه توجه به حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب ها بعنوان بخش حیاتی از اكوسیستم های آبی بعنوان یكی از ضروریات مدیریت سرزمین مورد عنایت دولت تدبیر و امید بوده و در همین راستا قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالاب ها بر اساس لایحه پیشنهادی دولت در سال ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

طهماسبی اشاره كرد: مطابق با ماده ۲ قانون حفاظت، احیاء و مدیریت تالابها موظف به تعیین نیاز آب محیط زیستی تالا¬ب¬ها و وزارت نیرو مكلف به تامین آن است.

پس صیانت از تالاب ها و تامین حقابه آنها برای جلوگیری از تبعات ناشی از خشكیدگی تالابها همچون برخاستن گردوغبار و از دست رفتن معیشت و سلامت جوامع ساكن در محدوده تالاب ها، نیازمند ایجاد وفاق میان همه سازمان ها و ارگان های موثر و متاثر است.

وی اشاره كرد: با این وجود طی سنوات اخیر سازمان حفاظت محیط زیست به میزان اعتبارات تخصیص یافته و با هدف بهره گیری حداكثری از این اعتبارات، نسبت به اولویت بندی و انجام عملیات اجرایی احیای تالاب ها همچون عملیات لایروبی، احیای انهار و مسیل ها، آزادسازی حریم ها و... اقدام نموده است كه خوشبختانه با عنایت به متقدم بودن این فعالیت ها نسبت به وقوع سیلاب بهار ۱۳۹۸ منجر به تسهیل ورود سیلاب به تالاب ها و آبگیری مناسب آنها در مدت زمان یاد شده شد.

طهماسبی اشاره كرد: در مجموع این ستاد با تلاش مضاعف و با بهره گیری از تمامی ظرفیت های موجود، توان خودرا به ارتقا وضعیت كشور در آمادگی و مقابله با اثرات مخرب پدیده گردوغبار معطوف ساخته است و امید دارد كه از همكاری و هم افزایی سایر دستگاه های موثر و مرتبط بهره مند شود.


منبع:

1398/05/08
22:21:59
5.0 / 5
4273
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل