گل پیچ GolPich
در سكوت مسئولان محیط زیست انجام شد؛

زمین خواری و تخریب در ۲ هزار هكتار از زمین های میانكاله

زمین خواری و تخریب در ۲ هزار هكتار از زمین های میانكاله به گزارش گل پیچ فعالان محیط زیست می گویند بیشتر از ۲ هزار هكتار از بهترین نیزارها و درختچه هایی كه محل استراحت و تخمگذاری پرندگان نادر پناهگاه حیات وحش میانكاله بودند گرفتار تخریب و تغییر كاربری شده اند.فرزاد علیزاده، فعال محیط زیست، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: فعالین محیط زیست طی چندسال گذشته درگیر پرونده پروژه شهرك سازی آشوراده در محدوده ۲۲ هكتاری بودند، حال آنكه در بیخبری و سكوت مطلق مسؤلان محیط زیست مازندران و بهشهر بهترین نیزارها و درختچه های گز كه محل استراحت و تخمگذاری پرندگان نادر پناهگاه حیات وحش میانكاله بودند در حال تخریب و تغییر كاربری بود.
علیزاده خاطرنشان كرد: با عقب نشینی آب دریا، عموما طی ۴ سال قبل بخش عمده ای از ساحل جنوب خلیج گرگان از قره تپه و بهشهر تا كردكوی و بندر تركمن در خواب غفلت مدیران سازمان جنگلها و مراتع و سازمان محیط زیست، تبدیل به زمین های كشاورزی عموما كاشت گندم و جو دیم شده است.
وی افزود: تصاویر ماهواره ای شدت این زمین خواری را در منطقه قره تپه بیشتر نشان داده است (۱۰۰ قطعه زمین به مساحت تقریبی ۱۰۰۰ هكتار)، به صورتی كه تصاویر هوایی كه توسط حر منصوری فعال گردشگری و محیط زیست منطقه تهیه شده است، عمق فاجعه در این منطقه را تا بیشتر از ۲۰۰۰ هكتار برآورد می كند.این فعال محیط زیست تصریح كرد: زمین هایی كه با عقب نشینی آب دریا، به نیزار و درختچه های گز تبدیل گشته بودند و عموما محل زیستگاه و زادآوری پرندگان نادری همچون زنگوله بال، دراج، قرقاول خزری، فلامینگو، غاز خاكستری، طاووسك، چنگر، حواصیل، اردك سر سبز، ده ها گونه اردك مهاجر، قوی گنگ و فریادكش، پرستوی دریائی و... و. بود حالا تبدیل به زمین كشاورزی شده است و هزاران لیتر سم و كود را وارد خاك كرده است.
علیزاده اخطار داد: تازه این آغاز تخریب و ویرانی منطقه ی مذكور است، چنانچه موارد مشابه را دیده ایم، دیری نمی گذرد كه شاهد تغییر كاربری زمینهای كشاورزی خواهیم بود و به دنبال آن چه بسا شاهد سر بر آوردن شهرك ها و برج ها! خبر رسیده بعضی از مدعیان زمینها پارا هم فراتر گذاشته و با سند سازی و ادعای مالكیت بر زمینها قبل از اصلاحات ارضی (!) در حال فروش اراضی ملی پناهگاه هستند!
وی تصریح كرد: اداره كل محیط زیست استان مازندران خبر از تشكیل حدود ۲۰ پرونده قضایی و ورود دادستانی به این مورد داده اند. هرچند كه اخبار واصله حاكی از این است كه پرونده های قضائی مفتوح در مورد زمین های حسین آباد بوده و ارتباطی با منطقه ی قره تپه كه بیشترین حجم زمینهای تصرف شده در این منطقه است و بیشترین حجم زمین خواری و تغئیر كاربری در انها اتفاق افتاده است را ندارد.
این فعال محیط زیست اظهار داشت: سوال اساسی اینجاست كه طی چند سال قبل چرا و چطور سازمان محیط زیست و مدیریت پناهگاه حیات وحش میانكاله، جناب آقای یخكشی، كه چندی قبل هم به عنوان محیط بان نمونه معرفی گشتند، همچنین جناب اقای احدی رئیس اداره محیط زیست بهشهر متوجه این تخلف آشكار نشدند؟ و اساسا چگونه امكان دارد كه در بخش بزرگی از اراضی ملی تحت عنوان پناهگاه حیات وحش و ذخیره گاه زیست كره تغییر كاربری اتفاق بیفتد و مسئولین امر از آن بی اطلاع باشند؟
علیزاده اضافه كرد: اداره كل محیط زیست استان مازندران ادعا می كند میانكاله مرز مشخصی ندارد و این درحالی است كه از سالهای دور مرز پناهگاه حیات وحش میانكاله توسط بلوك های سیمانی به فواصل كوتاه (حدود ۵۰۰ متر) مشخص شده است. و نقشه های منطقه از سالهای دور در آرشیو سازمان موجود است.
وی افزود: سوال دیگر این است كه آتش سوزیهای گاه و بیگاه در میانكاله چه ارتباطی با این زمین خواری می تواند داشته باشد؟ آیا بار دیگر مسئولین خویش را در مقابل عمل انجام شده توجیه خواهند كرد و با اظهار بی اطلاعی و نمی دانیم های مكرر خویش را از عدم اقدام ِ بموقع مبرا خواهند ساخت؟ تا كی باید شاهدِ بلعیده شدن مناطق حفاظت شده و نوشداروی با تاخیر ِ مسئولین و متولیان امر باشیم؟
این فعال محیط زیست در انتها پرسید: وقت آن نرسیده كه سازمان بازرسی و دادستان كل كشور در مبحث ورود كنند و دست زمین خواران را از منابع ملی این بكرترین تالاب بین المللی ایران كه عناوینی چون پناهگاه حیات وحش، ذخیره گاه زیست كره و عضویت در تالابهای بین المللی كنوانسیون رامسر را با خود یدك می كشد كوتاه و مدیران خاطی را معرفی كنند؟

1398/06/28
12:39:35
5.0 / 5
4366
تگهای خبر: آب , باد , جنگل , حفاظ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل