گل پیچ GolPich

كاهش ۷۰ درصدی بوی نامطبوع در آراد كوه ظرف ۲ سال آینده

كاهش ۷۰ درصدی بوی نامطبوع در آراد كوه ظرف ۲ سال آینده گل پیچ: مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از كاهش 70 درصدی بوی مجموعه آراد كوه ظرف دو سال آینده آگاهی داد.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، صدرالدین علیپور در نشست خبری امروز (چهارشنبه) در تشریح آخرین جزئیات اقدامات سازمان مدیریت پسماند تهران اظهار داشت: سوژه نظافت شهر و رفت و روب یكی از فاكتورهای توسعه شمرده می شود و از موضوعات اساسی است كه شهرداری ها در دنیا با آن سنجیده می شوند. در حقیقت میزان موفقیت شهرداری ها با تمیزی شهر برآورد می شود و در حقیقت نگاه به مدیریت شهری با الگوی رفت و روب شهری سنجیده می شود.
وی ادامه داد: در حوزه مدیریت پسماند در شهر تهران مشكلاتی همچون پدیده زباله گردی، تفكیك از مخازن، ذخیره سازی نامطلوب مخازن مكانیزه و... وجود دارد. بر همین مبنا سازمان مدیریت پسماند طرحی تحت عنوان «كاپ» كاهش آلودگی پسماند را در دستور كار خود قرار داده كه در امتداد اجرای این طرح در درجه اول كاهش تولید پسماند مد نظر قرار گرفته است.
علیپور افزود: مخازن زباله در مقطعی برای شهر تهران خوب بودند اما امروزه با ایجاد موضوعاتی همچون زباله گردی و قرار دادن پسماند در تمام طول روز در این مخازن و موضوعات دیگری همچون رفت و روب و ماشین آلات مورد نیاز برای آنها ضرورت بكارگیری روش های دیگر را بیشتر از پیش فراهم نموده است.
وی تاكید كرد: هم اكنون ذخیره سازی نامطلوب در این مخازن انجام می شود و به سبب باز بودن سطح آنها شاهد بوی نامطلوب و تولید شیرابه در این مخازن هستیم. مخاطره در بزرگراه ها به سبب توقف خودرو های جمع آوری و عدم رعایت بهداشت، ایمنی، نیروی انسانی و تفكیك از مخازن و ایجاد پدیده زباله گردی از دیگر مشكلات این مخازن در سطح شهر تهران است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند در بخش دیگری از صحبت های خود درباب برخی اظهارنظرها در انتقال مجموعه آرادكوه از محل فعلی به محل جدید اظهار داشت: 50 سال پیش تیمی آمریكایی مكان یابی آرادكوه را بر عهده گرفتند كه موارد خیلی از جمله شرایط باد غالب منطقه و... در این مكان یابی مد نظر قرار گرفت كه نهایتا این كار دو سال به طول انجامید. اساسا در توسعه شهری و فراهم شدن زیرساخت هایی همچون فرودگاه باید فاصله خودرا با مركز دفن رعایت می كردند. تصور نمی كنم مكان دیگری در تهران وجود داشته باشد كه بتوان این مجموعه را به آن منتقل كرد. اساسا در استان دیگری نیز نمی توان این مجموعه را برد. اگر هم زمینی بتوان پیدا كرد اساسا این انتقال زمان بسیاری طول می كشد و هزینه بسیاری در بر خواهد داشت.
علیپور در تشریح طرح كاپ (كاهش آلودگی پسماند) اظهار داشت: در این طرح برنامه های بسیاری در حوزه های مختلف مدیریت پسماند شامل برگزاری دوره آموزش ویژه برای اصناف و مشاغل در نظر گرفته شده است. همین طور برگزاری دوره آموزش مجازی ویژه كاركنان مجموعه شهرداری و تداوم كمپین آموزشی اطلاع رسانی مد نظر قرار گرفته است. در این طرح آموزش مفاهیم مدیریت پسماند در مدارس پیش بینی شده و اساسا باید رسانه ها در این امر خودرا در كنار مجموعه مدیریت پسماند ببینند و در این راه با اطلاع رسانی و آموزش نقش بسزای خودرا ایفا كنند.
وی تاكید كرد: برنامه ها و راهكارهای كوتاه و میان مدت توسعه تفكیك از مبدأ در این برنامه پیش بینی شده و ایجاد سامانه مستقل جمع آوری از مجمع های مسكونی بزرگ و شهرك ها و همین طور سامانه مستقل جمع آوری از مراكز آموزشی همچون مدارس اساسا در امتداد اجرای این طرح اجرا می گردد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تاكید كرد: هم اكنون در 950 ساختمان شهرداری در مناطق 22 گانه سیستم تفكیك پسماند اجرایی شده به شكلی كه مشمولین این سیستم در هر یك از این ساختمان ها به میزان تفكیكی كه انجام می شود بوسیله كارت بانك شهر، كارت آنها شارژ می شود. همین سیستم به استانداری برده شد و امروز ابلاغ گردیده كه تمام ساختمان های اداری به این سیستم مجهز شوند.
علیپور تاكید كرد: اپلیكیشن جامعی طراحی خواهد شد كه مدیریت پسماند به صورت واحد میان شهروندان بوسیله این اپلیكیشن محقق شود. این طرح در مرحله فراخوان است.
وی با اشاره به بهره گیری از مكانیزم مخازن چندگانه در دنیا و ضرورت استفاده از آن در كلانشهر تهران نیز اظهار داشت: هم اكنون در دنیا مكانیزم مخازن چندگانه مورد بهره برداری قرار گرفته است. برای شهری چون تهران نیز می توانیم در مقابل فروشگاه ها مخازن چندگانه تفكیك شیشه، پلاستیك و... را قرار دهیم. همین طور در ساختمان های جدید باید اتاقك های پسماند طراحی شوند كه در این رابطه با حوزه شهرسازی گفت وگوهایی را آغاز نموده ایم.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند افزود: اساسا در آینده باید بهره گیری از مخازن ذخیره سازی هوشمند نیز مورد بهره برداری قرار گیرد. سیستم MRF می تواند در نقاط اقماری شهر به همراه خط پردازش مستقر شود تا زباله یك تا سه منطقه را در این مراكز جمع آوری كرد و كارگران مورد تأیید در آنجا تفكیك حداكثری را انجام دهند تا بدین سان از پدیده زباله گردی نیز جلوگیری شود.
علیپور اشاره كرد: ظرف برنامه ای دو ساله تلاش خواهیم كرد تا حدود ۷۰ درصد از بوی نامطبوع مجموعه آراد كو را كاهش دهیم.
وی افزود: البته برمبنای آنچه كه مطالعه شد، در سوژه بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام نقش آراد كوه بسیار ناچیز است اما به هر ترتیب ما این برنامه را برای كاهش بوی نامطبوع این مجموعه در دستور كار قرار دادیم.
منبع:

1398/08/01
17:32:41
5.0 / 5
4339
تگهای خبر: آلودگی , باد , بهداشت , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل