گل پیچ GolPich
در گزارش گل پیچ عنوان شد؛

عدم توقف نسل كشی پرندگان در جنوب

عدم توقف نسل كشی پرندگان در جنوب به گزارش گل پیچ یك فعال محیط زیست نسبت به آغاز مجدد نسل كشی پرندگان مهاجر در جنوب كشور آگهی داد و اظهار داشت: روزانه صدها لاشه از انواع پرندگان مهاجر بدون كوچكترین برخوردی در بازارهای شهرها به فروش می رسد.


رضا نیك فلك، كارشناس و فعال محیط زیست، به خبرنگار مهر اظهار داشت: بیشتر از دوماه است كه در خوزستان كشتار غیرقانونی پرندگان مهاجر در تالاب ها و محمیه ها (دامگاه ها) شروع شده است.
نیك فلك اضافه كرد: روزانه لاشه صدها قطعه از انواع پرندگان مهاجر به راحتی و بدون كوچكترین برخوردی در بازار شهرهایی چون اهواز و شادگان به فروش می رسد. وی اشاره كرد: متاسفانه هیچ عزم جدی برای اختتام دادن به كشتار پرندگان مهاجر در مسئولان اداره كل محیط زیست خوزستان وجود ندارد.
نیك فلك افزود: برخورد های صورت گرفته در سال های گذشته نیز نمادین بوده و تاثیر چشم گیری در كاهش صید و فروش غیرقانونی پرندگان نداشته است. این فعال محیط زست تصریح كرد: در كمال تعجب سال گذشته، مدیریت بخش محیط طبیعی اداره كل محیط زیست خوزستان؛ قصد داشتند تا با دادن مجوز صید به محمیه داران به كشتار پرندگان مهاجر در خوزستان رسمیت ببخشند.
طی سالهای گذشته اخبار گوناگون و مختلفی در ارتباط با تالاب پهناور و بی بدیل هورالعظیم در استان خوزستان با وسعت ۱۲۰ هزار هكتار در رسانه های كشور انتشار یافته است. اخباری كه گاهی در ارتباط با تهدیدات این تالاب، شامل تخریب و مبدل شدن بخش هایی از آن به كانون ریزگرد و همین طور كشتار بیرحمانه و وسیع انواع پرندگان مهاجر بوده است. تالاب هورالعظیم در غرب استان خوزستان از مهم ترین نقاط زمستان گذرانی پرندگان مهاجر در كشور است كه سالانه تعدادی بسیار زیادی از پرندگان مهاجر شامل گونه های حمایت شده و در خطر انقراض در این تالاب زمستان گذرانی می كنند.
تالاب بین المللی شادگان در جنوب استان خوزستان نیز با وسعتی معادل ۴۰۰ هزار هكتار بزرگترین تالاب ساحلی كشور شمرده می شود و دارای تنوع بی نظیری از پرندگان بومی و مهاجر است. این تالاب مكان زمستان گذرانی شمار قابل توجهی از گونه های حمایت شده و در خطر انقراض جهانی است و در لیست ۱۰۵ منطقه مهم زیستگاه پرندگان ثبت شده است. بر طبق آمار و شواهد موجود این تالاب در گذشته نه چندان دور پذیرای بیشتر از صدهزار قطعه از انواع پرندگان مهاجر بوده است اما متاسفانه ضعف شدید در مدیریت این زیستگاه تالابی بی نظیر باعت شده تا هیچ نقطه امنی در سرتاسر این تالاب برای پرندگان مهاجر وجود نداشته باشد و تنوع زیستی بی نظیر این تالاب توأم با شكار لجام گسیخته و استفاده از تورهای (دام) هوایی رو به نابودی بی بازگشت باشد.
هرساله با فرارسیدن فصل حضور پرندگان مهاجر در ایران، نگرانی فعالان محیط زیست از كشتار این پرندگان در شمال كشور باردیگر شروع می شود و رسانه ها تلاش می كنند تصویر انبوه پرندگانی را به تصویر بكشند كه در دامگاه ها گیر افتاده و جیغ جیغ هزاران هزارشان سكوت شب را می درد و لاشه رنگینشان بی جان در بازارهای روز به فروش می رود اما عدم برخورد قضایی و قانونی با متخلفان سبب شده این فاجعه محیط زیستی نه تنها در فریدون كنار متوقف نشود بلكه رونوشتِ آن در نقاط دیگر كشور همچون خوزستان نیز تكثیر شود و هر ساله ابعاد تكان دهنده تری به خود بگیرد تا حدی كه در عرصه بین الملل از كشورمان با عناوینی همچون محل قتل عام، نسل كشی و سیاهچاله پرندگان مهاجر یاد كنند.


منبع:

1398/08/02
23:57:58
5.0 / 5
4441
تگهای خبر: شكار , فروش , محیط زیست , مدیریت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل