گل پیچ GolPich
گزارش گل پیچ؛

كارخانه ها عامل فاجعه زیست محیطی قره سو

كارخانه ها عامل فاجعه زیست محیطی قره سو گل پیچ: ورود پساب های صنعتی كارخانه های بالادست به رودخانه قره سو یك فاجعه زیست محیطی را با مرگ ماهیان این رودخانه رقم زد كه لزوم دارد مدعی العموم به این مساله ورود كند.خبرگزاری مهر، گروه استانها: رودخانه مارپیچ روان در دل شهر كرمانشاه زمانی زیستگاه آبزیان و ماهی های زیبایی بود و مردم شهر جدای از بهره مندی جلوه های بصری آن، از قبل این رودخانه امرار معاش می كردند؛ این تصور از «قره سو» امروز دیگر در باور شهرنشینان كرمانشاهی نمی گنجد.
رودخانه قره سو در دو دهه اخیر به یك زه كش فاضلاب تبدیل گشته است و به راحتی و بدون هیچ مشكلی فاضلاب های صنعتی و خانگی به این روخانه سرازیر می شود و نهادهای نظارتی و حفاظت از محیط زیست هم تنها تماشاگر این وضعیت هستند و تابحال گامی اساسی برای نجات این رودخانه بر نداشته اند.
مرگ ماهیان این رودخانه در ایام گذشته یك تراِِِژدی تلخ زیست محیطی را رقم زد و این مساله سلامت شهروندان حاشیه این رودخانه و دیگر شهروندان را تهدید می كند تا آنجا كه مسئولان شبكه بهداشت نسبت به خرید ماهی از دستفروشان آگهی داده اند.
با توجه به اینكه تلف شدن موجودات زنده جرم است، بی شك رابطه سببیت در این اقدام محرز است و پس مسببین این فاجعه زیست محیطی باید تحت پیگرد قضایی قرار گیرند و مدعی العموم باید به آلودگی رودخانه و تلف شدن موجودات زنده ورود كند.
ورود پساب كارخانه های بالادست قره سو علت مرگ ماهیان رودخانه
بهمن خدادادیان، كارشناس مسئول بهداشت محیط مركز بهداشت شهرستان كرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد علل مرگ ماهیان رودخانه قره سو با اشاره به اینكه پساب دو كارخانه بالادستی به رودخانه قره سو وارد شده، گفت: ورود این پسابها سبب شده بار آلی پساب و فاضلاب صنعتی افزایش و اكسیژن رودخانه كم شود.
وی اشاره كرد: ماهی ها در اثر نبود اكسیژن گرفتار خفگی شدند همین طور علاوه بر آن مقداری چربی در رودخانه بوده كه موجب انسداد آبشش ماهی ها شده است.
خدادادیان با اشاره به اینكه نتیجه نهایی باید بوسیله سازمان حفاظت محیط زیست اعلام گردد، اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده منبع آلودگی رودخانه حدودا قطع شده است.
كارشناس مسئول بهداشت و محیط مركز بهداشت شهرستان كرمانشاه اضافه كرد: ماهی های زیادی در حاشیه رودخانه قره سو تلف شده و در این راستا اقداماتی انجام شده كه درصدد هستیم در اسرع وقت نسبت به جمع آوری لاشه ها اقدام نماییم.

وی بیان كرد: همین طور گشت هایی در حاشیه قره سو بخصوص در محدوده شهرك كرناچی، ولایت و كهریز الهیه مستقر شده اند تا مانع سوءاستفاده افراد خاطی برای جمع آوری لاشه های ماهی شوند البته در این راستا با افراد خاطی برخورد و پرونده هایی تشكیل شده است.
این مسئول با اشاره به اینكه هنوز ممكنست عده ای سودجو دست به چنین كاری بزنند، اضافه كرد: مردم ماهی را از دست فروش و دوره گرد خریداری نكنند و مردم اطراف قره سو از خوردن ماهی های نیمه جان و تلف شده بطور جدی بپرهیزند.
خدادادیان اظهار داشت: این ماهی ها ممكنست آلوده به مواد سمی باشند و در كوتاه مدت و طولانی مدت مشكلاتی جدی را برای بدن ایجاد كنند.
كارشناس مسئول بهداشت محیط مركز بهداشت شهرستان كرمانشاه اشاره كرد: مردم هرگونه موارد مشكوك عرضه غیرمجاز ماهی را با شماره ۱۶۱۲ دامپزشكی یا ۱۹۰ وزارت بهداشت اطلاع رسانی كنند.
هم فاضلاب و هم پساب صنایع اطراف رودخانه قره سو پایش می شوند
فریدون یاوری، مدیركل محیط زیست استان كرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگار مهر درباب علت تلف شدن ماهیان رودخانه قره سو در كرمانشاه گفت: برای پیگیری سوژه از رودخانه قره سو نمونه برداری كرده ایم.
مدیركل محیط زیست استان كرمانشاه اضافه كرد: به این منظور هم صنایعی كه در آن حوزه هستند، هم فاضلاب هایی كه به رودخانه قره سو وارد می شوند، پایش می شوند.
این مسئول اشاره كرد: تا زمانی كه این نمونه ها داخل آزمایشگاه نیامده و آنالیز نشوند نمی توان اظهار نظر قطعی در این زمینه داشت.
وی اشاره كرد: سوژه تحت بررسی است و هم روز گذشته و هم امروز همكاران ما مجدداً بررسی های لازم را انجام دادند و به محض مشخص شدن نتیجه آزمایشات می توان در این زمینه اظهار نظر كرده و دلیل آنرا اعلام نمود.
یاوری با اشاره موارد مشابه این اتفاق طی سال های گذشته، اظهار داشت: در گذشته نیز اتفاقات مشابهی برای قره سو و گاماسیاب رخ داده كه مربوط به اتفاقاتی چون ورود فاضلاب های صنعتی، خشكسالی و كاهش دبی رودخانه بوده است و منجر به مرگ و میر آبزیان شد.
عوامل احتمالی آلودگی قره سو و مرگ و میر آبزیان این رودخانه
وی درباب علل احتمالی این مساله اظهار داشت: همچون عواملی كه در این مساله دخیل هستند، می توان به ورود تركیبات سمی به داخل قره سو به سبب كشاورزی های حاشیه رودخانه اشاره نمود كه البته الان با عنایت به اینكه فصلی نیست كه سم پاشی صورت گیرد، احتمال این مساله خیلی كم است.
مدیركل محیط زیست استان كرمانشاه اضافه كرد: از دیگرعواملی كه می تواند موجب این اتفاق شود، این است كه تعمدا چیزی در آب ریخته باشند و علت دیگر نیز می تواند ورود پساب های صنعتی و خانگی به داخل رودخانه باشد.
وی افزود: كاهش دبی رودخانه در اثر خشكسالی نیز می تواند علت دیگری برای این اتفاق باشد كه البته با عنایت به بارش های امسال این احتمال نیز ضعیف به نظر می آید.
یاوری اظهار داشت: در مواردی نیز جریان دائمی به جریان موقت تبدیل گشته و جریان پیوسته آب به دلایلی قطع و تبدیل به ماندآب شده كه در این صورت می تواند موجب این اتفاق و مرگ و میر آبزیان شود.
وی اشاره كرد: در صورت قطع جریان پیوسته آب و تبدیل آن به ماندآب، كاهش مواد غذایی و اكسیژن رخ داده و مرگ و میر آبزیان را به دنبال خواهد داشت.
مدیركل محیط زیست استان كرمانشاه احتمال مرگ و میر آبزیان قره سو در اثر پساب خانگی و پساب صنعتی، را بسیار قویتر از سایر احتمالات هم اكنون برشمرد.
وی درباب اقدامات پیشگیرانه در این زمینه اظهار داشت: پیشگیری های ما بر حسب عامل فرق می كند و برای مثال در زمانی كه در اثر ورود پساب های صنعتی باشد، ما از واحدهای صنعتی می خواهیم كه استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمایند.
یاوری اضافه كرد: چنانچه صنعتی سیستم تصفیه ندارد، باید حتما به سیستم تصفیه مناسب مجهز شود و آنهایی نیز كه سیستم تصفیه دارند، با اپراتوری و عملكرد درست، استانداردهای سازمان محیط زیست را رعایت نمایند.
ممانعت از ادامه فعالیت واحدهای متخلف
وی در پاسخ به اینكه اهرم قانونی برای برخورد با متخلفین در این عرصه چه خواهد بود؟ اظهار داشت: در حوزه صنعت، اگر چنانچه خروجی فاضلاب صنعتی بوده و یا مسائل زیست محیطی آن خارج از استانداردهای این حوزه باشد، سازمان حفاظت از محیط زیست و به تبع آن ادارات كل محیط زیست در استان ها این اختیار قانونی و این مسئولیت قانونی را دارند كه حتما با این مساله برخورد كنند.
این مسئول اضافه كرد: در برخورد با آن واحدی كه الزامات زیست محیطی را رعایت نكرده است، حسب مورد و بر طبق قانون ما یك مهلت برای رفع آلودگی می دهیم كه در آن مهلت مقررآلودگی را رفع كند و اگر در مهلت مقرر آلودگی را رفع نكند، ما پرونده را در محاكم قضایی مطرح می نماییم كه توسط محاكم قضایی جلوی فعالیت آن گرفته شود.
وی افزود: در كنار این مساله بحث قانون تجمیع عوارض است كه باید درصدی از فروشش را تحت عنوان جبران خسارت زیست محیطی به حساب دولت واریز كن.
یاوری اشاره كرد: صرف نظر از اینكه برخورد قضایی با آن صورت می گیرد اسم آن در صنایع آلاینده ثبت می شود و تا زمانی كه رفع آلودگی كند، باید رقم جریمه سنگینی را كه تعیین شده بپردازد.
وی افزود: اگر واحدها استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمایند و پساب ها تصفیه شده باشد طبیعتا پساب هایی كه وارد رودخانه می شود، چه به آب سطحی ورود پیدا كرده و چه برای كشاورزی استفاده گردد و چه به آب زیر زمینی وارد شود، خطری ندارد و مشكلی پیش نمی آید.
مدیركل محیط زیست استان كرمانشاه درانتها خطاب به شهروندان اشاره كرد: وقتی این اتفاقات و اتفاقات از این دست رخ می دهد، مردم به هیچ وجه از ماهی های رودخانه استفاده نكنند تا سلامت آنها به خطر نیفتد.
بر اساس این گزارش، در ماجرای تراژدی مرگ ماهیان رودخانه قره سو و محرز شدن جرم تلف شدن موجودات زنده شهروندان كرمانشاهی منتظر پیگیری قضایی توسط دادستان هستند و مسئولان مربوطه نیز باید در این پاسخگو باشند.


منبع:

1398/08/05
22:28:16
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: آب , آلودگی , استاندارد , بارش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل