گل پیچ GolPich

نمونه برداری از هوای تهران برای كشف علت بوهای مرموز

نمونه برداری از هوای تهران برای كشف علت بوهای مرموز به گزارش گل پیچ بوی نامطبوع در حالی امسال نیز در بعضی مناطق پایتخت استشمام شد كه سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست می گوید: این سازمان علاوه بر نمونه برداری ها، بازدیدهای میدانی از منابع احتمالی انتشار بوی نامطبوع را دستور كار خود قرار داده است اما به هر حال كشف منابع بو پیچیدگی های زیادی دارد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، درحالی تهرانی ها طی چندین روز پی در پی بوی نامطبوع استشمام كردند كه هنوز علت اصلی آن مشخص نشده است. هر چند كه عیسی كلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - روز گذشته اظهار كرده بود كه این بوی نامطبوع، بوی زباله و گوگرد است و متاسفانه همه آنرا انكار می كنند برای اینكه كسی بودجه كافی برای جابجایی سایت پسماند آرادكوه و حل معضل بو ندارد. از طرف دیگر انوشیروان محسنی بندپی - استاندار تهران - نیز روز گذشته، سه گاز گوگرد دی اكسید، سولفید هیدروژن و آمونیاك را علت پخش بوی نامطبوع در تهران اعلام نمود اما با توجه به این هنوز علت دقیق انتشار بوی نامطبوع در تهران - كه مورد تایید همه دستگاه های مربوطه باشد - مشخص نشده است.

امسال برای نخستین بار نیست كه بوی نامطبوع در تهران پخش شده شده است. زمستان سال قبل نیز بوی نامطبوعی در بیشتر مناطق پایتخت استشمام شد كه بعد از بررسی های بسیار كیومرث كلانتری - مدیركل وقت اداره حفاظت محیط زیست استان تهران - اعلام نمود كه منشا بوی نامطبوع را پیدا نكردیم اما نكته جالب اینجاست شركت كنترل كیفیت هوای تهران اعلام نمود كه امسال دو نوع بوی نامطبوع در تهران استشمام شده است كه در یكی از آنها همانند سال قبل افزایش غلظت گوگرد هوا مشهود است و در یكی دیگر از آنها خیر.

در این بین زهرا سماعی - سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست - در پاسخ به این پرسش كه آخرین اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای علت یابی انتشار بوی نامطبوع در تهران چیست، به ایسنا می گوید: طی چند روز اخیر نمونه برداری های مختلفی از هوای پایتخت - بیشتر در مناطق جنوبی شهر - برای آنالیز بوی آن انجام شده است. هم اكنون دستگاه هایی وجود دارد كه با استفاده از آنها از تركیبات عالی فرار نمونه برداری می شود چونكه این تركیبات آلایندگی بیشتری نسبت به سایر گازها دارند و بدین جهت خطرناك هستند.

وی با اشاره به اینكه در این نمونه برداری ها پمپ های مكش، هوا را در خود ذخیره می كنند، توضیح می دهت: بعد از آن هوای ذخیره شده به محیط آزمایشگاهی منتقل می شود و تركیبات آن بوسیله دستگاه های تخصصی مورد بررسی قرار می گیرد همین طور با این اقدام می توانیم متوجه شدت بو در نقاط مختلف شویم.

سرپرست دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست ادامه می دهد: از طرف دیگر دستگاهی وجود دارد كه بو را آنالیز و مولد آنرا نیز تببین می كند. سازمان حفاظت محیط زیست در حال خریداری این دستگاه و درنوردیدن فرآیند اداری آن است چونكه ابتدا باید وزارت صنعت تایید كند كه این دستگاه مشابه ایرانی ندارد و سازمان حفاظت محیط زیست بعد از ستاندن مجوزهای لازم مبادرت به ثبت سفارش برای خریداری این دستگاه كند.

به گفته سماعی چنانچه این دستگاه به دست ما برسد می توانیم در چند دسته اصلی منابع این بو را اعلام نماییم البته سوژه مهم این است كه بوی نامطبوع در تهران توزیع نرمالی ندارد و بدین جهت سازمان حفاظت محیط زیست با یك پایش نمی تواند به منشا آن برسد.

وی در ادامه تصریح می كند: پیچیدگی های كشف منبع بو زیاد است و علاوه بر آن صرفا با نمونه برداری نمی توانیم علت آنرا بیابیم. اساسا در كنار نمونه برداری، بازدیدهای میدانی و پایش را هم در دستور كار خود قرار خواهیم داد.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، منشا بوی نامطبوع در تهران و اثرات احتمالی آن بر سلامت درحالی هنوز در هاله ای از ابهام قرار دارد كه از دستگاه های مسئول انتظار می رود كه همانند سال قبل بعد از رفع بو، آنرا به فراموشی نسپارند. انتشار بوی نامطبوع در تهران عموما با اوج آلودگی هوا در این شهر هم راه است و این مساله می تواند اثرات سوء بیشتری بر سلامت افراد داشته باشد.

منبع:

1398/09/27
23:20:57
5.0 / 5
4108
تگهای خبر: آلودگی , باد , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل