گل پیچ GolPich
در گفت وگو با گل پیچ عنوان شد:

بازگشت باردیگر ایران به توران

بازگشت باردیگر ایران به توران به گزارش گل پیچ سمنان مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان از انتقال موفق ˮایرانˮ تنها یوزپلنگ در اسارت با قابلیت تكثیر كشورمان به استان سمنان و زیستگاه اصلی این یوز اطلاع داد.


امیر عبدوس در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: این انتقال موفق به دنبال یك كار كارشناسی شده كه مطالعه آن بیشتر از 6 ماه به طول انجامیده، اجرایی شده و خوشبختانه فرایند انتقال دیشب با موفقیت انجام شد.
وی با اشاره به اینكه به علت حساسیت محیط زیست كار مطالعاتی این طرح زمان بر شد اضافه كرد: مطالعات مكان یابی، نگهداری و بحث تكثیر در اسارت این یوز به صورت دقیق انجام شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان با بیان اینكه"ایران" یوزپلنگ منتقل شده یك یوز ماده جوان است تصریح كرد: این یوزپلنگ تنها یوز در اسارتی است كه قابلیت تكثیر در اسارت را هم دارد.
وی با اشاره به اینكه این یوزپلنگ در حقیقت به زیستگاه خود بازگشته افزود: "ایران" پیش تر از همین زیستگاه توران كه مهمترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در ایران و جهان است گرفته شده و اینك هم به همان زیستگاه منتقل شده است.
عبدوس با اشاره به انجام فرایند انتقال این یوزپلنگ آسیایی در شب گذشته اظهار داشت: فرایند بیهوشی و انتقال یوز با موفقیت و با حضور كارشناسان و متخصصان خبره انجام و خوشبختانه هیچ مشكلی هم بوجود نیامد.
وی با اذعان به اینكه هم اكنون حال "ایران" كاملا خوب است اظهار نمود: از قبل یك مكان و سایت برای نگهداری و تكثیر در اسارت یوزپلنگ بر مبنای استانداردهای بالا مشخص شده است و الان این یوز به این مركز تحقیقات بین المللی یوزپلنگ آسیایی نگهداری می شود.
مدیركل حفاظت محیط زیست استان سمنان از برنامه ریزی برای انتقال دو یوزپلنگ معروف "دلبر"و "كوشكی" به این مركز تحقیقات در آینده نزدیك اطلاع داد و اظهار داشت: "دلبر"و "كوشكی" دو یوزپلنگ 10 و 12 ساله هستند كه برای تكمیل مركز تحقیقات بین المللی یوزپلنگ آسیایی توران به آنجا منتقل می شوند.
دكتر عبدوس در پاسخ به این پرسش ایسنا كه بعضی از دوستداران حیات وحس نگران وقوع حوادثی نظیر انتقال گورخرهای ایرانی به زیستگاه پارك ملی كویر هستند برای رفع این دغدغه چه اقداماتی انجام می شود افزود: در انتقال "ایران" به زیستگاه قبلی آن زیر نظر یك تیم خبره و متخصص از برجسته ترین كارشناسان محیط زیست انجام شده و علاوه بر آن كارشناسان محیط زیست استان هم در این انتقال همكاری داشتند و جای هیچ نگرانی نیست.
وی خاطرنشان كرد: فرایند انتقال این یوزپلنگ ایرانی بدون هیچگونه خطایی و با موفقیت انجام شده و حال یوزپلنگ منتقل شده هم كاملا خوب است.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا- این یوزپلنگ آسیایی كه "ایران" نامگذاری شده پس از بیهوشی و انتقال بامداد امروز در مركز تحقیقاتی یوزپلنگ آسیایی در توران شاهرود چشم گشود. این یوز ایرانی كه مدتی را در پارك پردیسان بوده، پیش تر از همین زیستگاه توران در شاهرود زنده گیری شده بود و در حقیقت پس از مدت ها به زیستگاه اصلی خود در استان سمنان كه بزرگترین و مهمترین زیستگاه گونه در خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی یا یوز ایرانی است، بازگشته است.1399/01/18
21:16:36
5.0 / 5
3026
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل