گل پیچ GolPich

اعلام علل بالا آمدن آب های زیرزمینی در یكی از روستاهای اطراف تهران

اعلام علل بالا آمدن آب های زیرزمینی در یكی از روستاهای اطراف تهران به گزارش گل پیچ بررسی محققان زمین شناسی بر روی پدیده بالا آمدن تراز آب زیرزمینی در یكی از روستاهای ساوجبلاغ نشان داد كه دلیل این بالا آمدن تغییر كاربری اراضی و از بین رفتن زهكش های قدیمی است و نه گسترش سفره های زیر زمینی.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، به دنبال بالا آمدن تراز آب زیرزمینی در روستای "شنده"، صدمه هایی به ابنیه و سازه های موجود منطقه كوهسار-كردان وارد شد؛ ازاین رو به منظور بررسی مسئله و تحلیل زمین شناسی و هیدروژئولوژیكی این پدیده، تیم كارشناسی مركز پژوهش های كاربردی زمین شناسی كرج به همراهی مدیركل دفتر مخاطرات سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور به منطقه اعزام شدند و بررسی های صحرایی و نمونه برداری از منابع آب را انجام دادند.
مشاهدات میدانی و شواهد صحرایی این بررسی ها نشان داد ضخامت كم رسوبات تراوا و بالا بودن سنگ بستر غیرقابل نفوذ، باعث بالا آمدن آب زیر زمینی در این روستا شده است. ازاین رو یافته های این گروه تحقیقاتی از آن حكایت می كند كه از نظر شرایط زمین شناسی، منطقه بگونه ای است كه در آن امكان گسترش سفره آب زیرزمینی بزرگ وجود ندارد و منابع آب موجود در منطقه به صورت محلی است.


شواهد ژئومورفولوژیكی و هیدروژئولوژیكی به دست آمده از این بررسی همینطور نشان دهنده وجود یك گذر دائم آب زیرزمینی، از كوهپایه به سمت دشت است. تكتونیك فعال منطقه منجر به تشكیل یك سیستم خرد شده است كه سبب انتقال آب از بالا دست به پایین دست می شود.
آنچه سبب تشدید مسئله شده است، ابتدا بالا بودن تراز آب زیرزمینی در منطقه و شدت گرفتن جریان های سطحی در فصل بهار و سپس تغییر كاربری زمین از باغ به مسكونی و از بین رفتن زهكش های قدیمی است كه مانع از تخلیه آب زیرزمینی و سطحی شده است. ازاین رو ایجاد اختلال در سیستم هیدروژئولوژیكی و بر هم خوردن تعادل تغذیه و تخلیه جریان آب زیرزمینی مهمترین عامل بالا آمدن سطح آب است.
بر اساس این گزارش، كنترل بالا آمدن تراز آب زیرزمینی تنها از راه احیای زهكش های قدیمی و طراحی زهكش شمالی- جنوبی جدید امكان پذیر است.
به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، روستای شنده در بخش "چندار" در بالادست شهر كوهسار واقع شده و این مطالعات در مختصات جغرافیایی به طول " 92/28' 47 ˚50 و عرض " 34/37' 58˚35 و در مرز بین روستای شنده و شهر كوهسار از توابع شهرستان ساوجبلاغ اجرایی شده است.1399/01/31
22:17:16
5.0 / 5
3015
تگهای خبر: آب , باغ , سفر , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل