گل پیچ GolPich

نقش پررنگ خطای انسانی در آتش سوزی جنگل ها

نقش پررنگ خطای انسانی در آتش سوزی جنگل ها به گزارش گل پیچ یك فعال محیط زیست اظهار داشت: در بررسی سازمان جنگل ها و مراتع نشان داده شده است كه ۹۰ درصد آتش سوزی ها به علت عامل انسانی بوده است و ۱۰ درصد دیگر مربوط به رعد و برق و باقی عوامل است. به جرئت می توانم بگویم بخش زیادی از آن ۹۰ درصد خطای انسانی است.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا محمد درویش در یک برنامه تلویزیونی با بیان این که کرونا کمک کرد تا محیط زیست نفس بکشد، اظهار داشت: چند ماه ابتدایی سال ۲۰۲۰ نسبت به همین مدت در سال ۲۰۱۹ انتشار گازهای گلخانه ای تا حد محسوسی کاهش داشته و برخورد حیوانات با خودرو ها کاهش یافته است که عامل مهمی برای تلف شدن حیات وحش است. همینطور مرگ ومیر ناشی از آلودگی هوا هم به علت کم شدن رفت وآمدها کاهش محسوسی داشته است. انتظار می رفت که در پنج ماه اخیر بیشتر از ۳ میلیون نفر کشته شود درحالی که این رقم به زیر یک میلیون نفر رسیده است.

وی اضافه کرد: بخشی از محیط زیست، طبیعت ماست که از آن استفاده می نماییم. اگر به شکلی رفتار نماییم که به قوانین حاکم بر طبیعت احترام بگذاریم و برای رفع نیازهای کوتاه مدت خود از آن استفاده بد نکنیم می توانیم امیدوار باشیم که تعامل بهتری با طبیعت داشته باشیم. باید کاری نماییم که مصرفمان کاهش پیدا کند. در انتشار گازهای گلخانه ای حداکثر مدیریت را انجام بدهیم. نیاز تمام مردم دنیا به غذا ۴ میلیارد تن است درحالی که ۴.۴ میلیارد تن غذا در دنیا تولید می شود و ۱.۱ میلیارد نفر هم گرسنه هستند. این بدین مفهوم است که در مدیریت مصرف ضعیف عمل کرده ایم.

این عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور اضافه کرد: در ایران احتیاج به ۵۰ میلیون تن غذا داریم اما ۱۳۵ میلیون تن غذا تولید می نماییم و چند میلیون تن دیگر هم وارد می شود. بنابراین است که مجبور می شویم سدهای بیشتری برای انتقال آب افتتاح نماییم درحالی که خیلی از محصولات کشاورزی در میادین میوه و تره بار از بین می رود.

درویش با اشاره به علت آتش سوزی های اخیر اظهار داشت: در بررسی سازمان جنگل ها و مراتع نشان داده شده است که ۹۰ درصد آتش سوزی ها به علت عامل انسانی بوده است و ۱۰ درصد دیگر مربوط به رعد و برق و باقی عوامل است. به جرئت می توانم بگویم بخش زیادی از آن ۹۰ درصد خطای انسانی است. برای مثال به طبیعت می رویم و بعد از خوردن مربا، شیشه آنرا در طبیعت رها می نماییم. این شیشه می تواند تبدیل به ذره بین شود و آتش سوزی به راه بیندازد یا ته سیگار خویش را به صورت روشن در طبیعت رها می نماییم و همین مساله سبب آتش سوزی می شود. سال جاری وضعیت بارش ها خیلی خوب بوده و همین مساله سبب گشته است که گیاهان یکساله زیادی روییده شود و الان با گرم شدن هوا آنان خشک شدند و مستعد آتش هستند.

این کارشناس محیط زیست با اشاره به قوانینی که برای حیات وحش تنظیم شده است، اظهار داشت: مقررات سنگینی برای حفظ گونه های جانوری وضع شده است. برای مثال ما یوزپلنگ آسیایی راداریم که تیزپاترین حیوان روی زمین است. علاوه بر این، ۱۷۲۸ گونه گیاهی داریم که در هیچ جای دیگری به جز ایران وجود ندارد و ما وظیفه حفظ آن راداریم.
1399/03/17
23:37:20
5.0 / 5
2338
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارش , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل