گل پیچ GolPich
در گفت وگو با مهر مطرح شد

صید سالانه ۱۰ هزار تن كوسه در آب های ایران

صید سالانه ۱۰ هزار تن كوسه در آب های ایران گل پیچ: یك استاد ماهی شناس با اشاره به آمار رسمی صید سالانه 10 هزار تن كوسه ماهی در آب های ایران از ضرورت تدوین برنامه اقدام ملی برای حفظ این گونه باارزش سخن گفت.


خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه: کوسه ماهیان از رده ماهیان غضروفی اند که قدمت پیدایش آنها بر روی زمین به حدود ۴۰۰ میلیون سال قبل باز می گردد و بیش از ۴۵۰ گونه زنده از آنها تاکنون توصیف شده است.۴۶ گونه کوسه ماهی در آب های ایران زندگی می کنند
کوسه ماهیان مدت های طولانی از نظر انسان بعنوان موجودات کم ارزش به حساب آمده اند اما به واقع این طور نیست. بیشتر آنها شکارچیانی هستند که از بی مهرگان بزرگ و ماهیان تغذیه می کنند و بدین سبب نقش اساسی در حفظ ها زنجیره غذایی و تعادل زیستی در دریا را ایفا می کنند. به مناسب روز ۲۴ تیرماه «روز آگاهی از کوسه ها» به سراغ صابر وطن دوست، عضو هیأت علمی دانشگاه و نایب رییس انجمن ماهی شناسی ایران رفتیم تا از گونه های کوسه ماهیان ایران بیشتر بدانیم. وی در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کوسه ماهیان ایران در آب های جنوبی کشورمان (خلیج فارس و دریای عمان) پراکنش دارند و بر طبق بررسی های محققین اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) حدود ۴۶ گونه از آنها در آب های کشورمان گزارش شده اند. اظهار داشت: متأسفانه کوسه ها از گذشته نه چندان دور به سبب سودجویی استفاده از گوشت، روغن سرشار از ویتامین، باله ها، پوست، دندان ها و به سبب ذهنیت، شناخت نادرست و وحشت بی مورد که از این حیوان وجود دارد مورد هجوم بی رحمانه بشر قرار گرفته اند.۱۳ گونه از کوسه ماهیان ایرانی در فهرست گونه های در معرض انقراض
وی اضافه کرد: این مسئله سبب کاهش ذخایر این آبزیان باارزش شده است، بطوریکه الان در فهرست سرخ IUCN 13 گونه از کوسه ماهیان آب های کشورمان در طبقه در معرض خطر انقراض (Endangered) و ۴ گونه در طبقه به شدت در معرض خطر انقراض(Critically Endangered ) دسته بندی شده اند.گزارشی از حمله کوسه های ایرانی به انسان وجود نداردنایب رئیس انجمن ماهی شناسی ایران ۴ گونه در معرض خطر انقراض را برشمرد و اظهار داشت: چهار گونه کوسه به شدت در معرض خطر انقراض ایران عبارتند از: کوسه باله سفید اقیانوسی، ببر کوسه شنی، کوسه سرچکشی سر پهن و کوسه پوندی چری. هرچند در آب های کشورمان گونه هایی از کوسه ها مانند: کوسه ببری و گاو کوسه وجود دارند که گزارش حمله به انسان از جانب آنها در سایر نقاط دنیا وجود دارد ولی طی دهه های گذشته گزارش مستندی از حمله کوسه ماهیان به انسان در آب های کشورمان وجود ندارد.تقاضای باله کوسه، بلای جانشان شدهوطن دوست با اشاره به اینکه تقریباً ۲۵ درصد کوسه ماهیان دنیا در معرض خطر انقراض قرار دارند و در دهه های اخیر جمعیت بعضی از کوسه ها بیش از ۹۰ درصد کاهش داشته است که مهمترین دلیل آن صید بی رویه می باشد. گفت: تقاضا جهت استفاده از اعضای بدن کوسه ها به خصوص باله ها سبب رونق صید این ماهیان و در نتیجه کاهش ذخایر آنها شده است.
وی افزود: میزان زادآوری کوسه ماهیان کم است و سن بلوغشان نیز بالا، فشار صیادی بر روی ذخایر این ماهیان خسارات جبران ناپذیری را سبب می شود.سالانه ۱۰ هزار تن کوسه ماهی در آب های ایران صید می شوداین استاد دانشگاه با ابراز تأسف از اینکه در کشور ما نیز سالانه بیش از ده هزار تن از کوسه ماهیان طبق آمار رسمی صید می شوند بیان داشت: هر چند که کوسه ماهیان صید شده در آب های کشورمان بعنوان صید جنبی یا صید ضمنی شکار می شوند و عموماً بعنوان صید هدف نیستند اما همین میزان از صید بر ذخایر شکننده این ماهیان باارزش تأثیر منفی بسزایی دارد.
به گفته این کارشناس این گونه باارزش بعنوان شکارچیان رأس هرم غذایی، با حفظ گونه های زیرین در زنجیره غذایی نقش مهمی در اکوسیستم دارند و بعنوان شاخصی برای سلامتی اقیانوس ها عمل می کنند. آنها به از بین بردن افراد ضعیف و بیمار و همین طور حفظ تعادل با رقبا کمک می کنند تا از تنوع گونه ها اطمینان حاصل شود.کوسه ها حافظ حیات دریایی هستند
وطن دوست اشاره کرد: کوسه ماهی ها بعنوان شکارچیان، زیستگاه مکانی طعمه خودرا تغییر می دهند، که موجب تغییر استراتژی تغذیه و رژیم های غذایی گونه های دیگر می شود. بوسیله کنترل های مکانی و فراوانی، کوسه ها بطور غیرمستقیم زیستگاه های صخره های دریایی و مرجان ها را حفظ می کنند. از بین رفتن کوسه ها منجر به کاهش صخره های مرجانی، علفزارهای دریایی و از بین رفتن ماهیگیری تجاری خواهد شد.
نایب رئیس انجمن ماهی شناسی ایران با اعلان اینکه با بیرون آوردن کوسه ها از اکوسیستم صخره مرجانی، ماهی های شکارچی بزرگ تر مانند هامورها، به وفور افزوده می شوند و از گیاه خواران تغذیه می کنند. اظهار داشت: با داشتن گیاه خواران کمتر، ماکرو جلبک ها گسترش می یابند و بر بقای سیستم صخره تأثیر می گذارد.
وی اضافه کرد: باتوجه به نقش کوسه ماهیان در سلامت اکوسیستم های دریایی ضرورت حفظ ذخایر این گونه های باارزش بیش از پیش احساس می شود. وطن دوست با اشاره به اینکه سازمان های مرتبط باید با برنامه ریزی مناسب و به کارگیری همه پتانسیل های موجود در کشور و منطقه در این راه گام بردارند. اظهار داشت: از آنجایی که مهمترین تهدیدات آنها صید و صیادی است بدین جهت سازمان های مربوطه باید تدابیر نظارتی و تغییر در نحوه صید و مدیریت قوی تر، صید غیر مسئولانه و ضمنی این گونه ها را کنترل کنند.لزوم تدوین برنامه حفاظتی کوسه ماهی از طرف یک مرجع بی طرفوی مهمترین گام در امتداد حفاظت از این ماهیان با ارزش را تدوین برنامه اقدام ملی حفاظت از کوسه ماهیان خواند و اظهار داشت: که در این برنامه نقش هر کدام از نهادها و سازمان ها مشخص شده و سایر اضلاع مثلث حفاظتی که جوامع محلی، بهره برداران، ذی نفعان و محققین، پژوهشگران هستند نیز در این مساله دخیل خواهند شد.
وطن دوست اشاره کرد: تدوین این برنامه توسط یک مرجع بی طرف مانند انجمن علمی ماهی شناسی کشور که مجمعی از متخصصین صاحب نظر دانشگاه ها و مراکز علمی پژوهشی کشور هستند می تواند اقدام مؤثری در امتداد حفاظت از این ماهیان باارزش باشد.


منبع:

1399/04/26
13:47:28
5.0 / 5
2238
تگهای خبر: آب , حفاظ , زندگی , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل