گل پیچ GolPich
مدیركل محیط زیست استان مركزی:

حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی به صلاح نیست

حذف سهم صندوق محیط زیست از عوارض آلایندگی به صلاح نیست مركزی مدیركل حفاظت محیط زیست استان مركزی اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی از نظر خود درمورد ممانعت از واریز بخشی از عوارض آلایندگی به صندوق ملی محیط زیست برگردند.


رضا میرزایی سیزدهم مهرماه در نشستی مطبوعاتی، با اشاره به بهبود وضعیت آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور امسال که حاصل کاهش ترددها بوده است، اضافه کرد: در شش ماهه سالجاری ۳۲ روز پاک، ۱۵۲ روز سالم و ۱۴ روز ناسالم برای گروه های حساس در کارنامه وضعیت هوای شهر اراک به ثبت رسیده است و خوشبختانه روز ناسالم برای تمامی گروه های حساس گزارش نشده است.
وی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۵، تعداد روزهای ناسالم در اراک ۷۵ روز بوده که این رقم امسال به ۱۴ روز رسیده است و در واقع امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۸ درصد و نسبت به سال ۹۰، ۵۰ درصد شمار روزهای آلوده در اراک کاهش داشته است.
میرزایی با اشاره به اینکه وضعیت آلودگی هوای کلانشهر اراک در سال های اخیر کاملا کاهشی و با شیب ملایم و کارشناسی بوده است، بیان نمود: این روند کاهش، اتفاقی نبوده است، علاوه بر اقدامات موثر مانند بهبود وضعیت استقرار صنایع، رفع آلایندگی و ارتقای سیستم های کاهش آلودگی، وقوع بارندگی در جنوب کشور و کنترل ریزگردها در کاهش ذرات معلق و ریزگردها اثربخش بوده است.
وی خاطرنشان کرد: امسال پنج ایستگاه پایش آلودگی هوا راه اندازی شد و تعداد این ایستگاه ها به ۱۱ مورد رسید، همینطور ما درصدد افزایش ایستگاه ها در شهرستان های دلیجان، محلات، زرندیه به سبب استقرار صنایعی مانند ایزوگام، سنگ بری و... هستیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر اینکه انتخاب فضا و جانمایی این ایستگاه ها کاملا طبق نظرات کارشناسی، دانش فنی و با همکاری سمن های فعال در حوزه محیط زیست بوده است، اظهار داشت: برای شهر اراک درصدد تهیه پنج دستگاه دیگر هستیم و با عنایت به این که صندوق ملی محیط زیست اعلام نموده است که امسال ۲۰۰ دستگاه خریداری خواهد نمود تلاش می شود که از این ظرفیت برای شهر اراک استفاده حداکثری صورت گیرد.
وی اضافه کرد: شهر اراک تا ۱۲ مهرماه پس از تبریز به لحاظ داشتن بیشترین روز سالم امسال در جایگاه دوم جدول وضعیت هوای هشت کلانشهر کشور جای گرفته است و آلاینده مسئول در ایام ناسالم شهر اراک هم ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون است، البته در یک روز به سبب اورهال پالایشگاه شازند، شاهد وجود دی اکسید گوگرد در هوای شهر اراک بودیم.
میرزایی با اشاره به اینکه یکی از کلان ترین پرونده های زیست محیطی کشور پرونده آلایندگی شرکت آلومینیوم ایران است که از سال ۹۰ باز بوده است، اظهار داشت: این پرونده در ۱۴ شعبه دادگستری تهران و شعب اراک باز است و در سال ۱۳۹۲ که رای دادگاه به نفع شرکت ایرالکو در خصوص عدم آلایندگی و قانونی نبودن مصوبه کارگروه طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک صادر شد، اعتراض محیط زیست و پیگیری های دستگاه قضا سبب شد که سال جاری شعبه دو تجدیدنظر دیوان عدالت اداری رای صادره را نقض کند و در واقع مساله آلایندگی واحد آندسازی شرکت به اثبات رسید.
وی خاطرنشان کرد: این شرکت از سال ۱۳۹۰ تابحال عوارض آلایندگی خویش را پرداخت نکرده است در حالیکه طبق قانون شرکت های دارای آلایندگی باید یک درصد از فروش خویش را به حساب شهرداری ها و دهیاری ها واریز نمایند که این امر از جانب ایرالکو طی ۹ سال گذشته عملیاتی نشده است، از طرفی طبق تصمیم مجلس شورای اسلامی در بودجه سال ۱۳۹۹ لحاظ شد که ۳۵ درصد از این یک درصد عوارض آلایندگی صنایع به صندوق ملی محیط زیست واریز شود تا صرف رفع آلایندگی همین صنایع شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به اینکه آلودگی هوا منشاء بروز ۱۵۰ نوع بیماری است و بهتر است که این آلودگی ها از مبداء کنترل شوند، اظهار داشت: متاسفانه به تازگی مجلس شورای اسلامی مطرح کرده است که ۳۵ درصد از یک درصد از فروش صنایع آلاینده به صندوق ملی محیط زیست واریز نشود که این اتفاق جای تاسف دارد و امیدواریم نمایندگان مجلس از این نظر خود بازگردند. بطور قطع اجرای این تصمیم بار دیگر مظلومیت محیط زیست را به نمایش خواهد گذاشت.
وی اظهار نمود: محیط زیست جهت استفاده از منابع واریز شده به این صندوق برنامه ریزی کرده، هم اکنون پالایشگاه شازند یکی از صنایع بزرگ و آلاینده استان است که رفع آلایندگی آن در اولویت یک قرار دارد که با استفاده از منابع واریز شده به صندوق ملی محیط زیست می توان عمده آلایندگی این صنعت بزرگ را کنترل کرد، همینطور شرکت ایرالکو و آلایندگی واحد آندسازی و صنایع الکل سازی که پساب آن وارد تالاب میقان می شود هم در اولویت دوم و سوم قرار دارد.
میرزایی در ادامه با اشاره به اینکه محیط زیست در سال های اخیر اجازه استقرار صنایع آلاینده در استان مرکزی را نداده است، اظهار داشت: به تازگی قانون خاک ابلاغ گردیده است که برپایه آن حتی اگر معادن هم تمهیدات لازم جهت حفظ محیط زیست را انجام ندهند در فهرست واحدهای آلاینده قرار می گیرند.
وی دریافت مجوز جذب ۵ نیروی کارشناسی محیط زیست برای پایش صنایع، جذب و استخدام ۵ محیط بان در استان و دریافت مجوز جذب ۷ محیط بان دیگر، خرید هلی شات برای پایش مناطق تحت مدیریت و حفاظت شده و گازکشی ایستگاه محیط بانی هفتادقله بعد از حدود ۲۵ سال را از دیگر اقدامات صورت گرفته در مجموع محیط زیست استان مرکزی دانست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست در مورد مقابله با تخلفات در استان اظهار نمود: با تلاشهای یگان حفاظت، ۴۵ متخلف در حوزه صید و شکار غیرمجاز دستگیر شدند که این افراد به صورت ساماندهی شده برای شکار پرندگان شکاری از جنوب به مرکز کشور سفر می کنند و ذخایر ژنتیکی را به جنوب قاچاق کرده و به کشورهای حاشیه خلیج فارس می فروشند و به تازگی در شهرستان زرندیه سه مورد پیش از اقدام کشف و دستگیر شدند.
وی اضافه کرد: امسال ۱۹ مورد تعرض به اراضی ملی در استان کشف شد و ۴ مورد دستور قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز صادر شد و به انجام رسید، همینطور ۱۵۷ اخطار آلایندگی هم صادر شد که ۹۲ مورد در حوزه آلودگی هوا، ۶۲ مورد آلودگی پساب، ۲۱ مورد آلودگی پسماند و یک مورد آلودگی توسط یکی از معادن بوده است.
میرزایی در مورد راه اندازی پتروشیمی الوند در منطقه شازند، بیان نمود: این پتروشیمی در سال ۱۳۹۰ به دنبال دریافت مجوز برای فعالیت بود، اما طبق مصوبه هیات وزیران استقرار صنایع در شعاع ۳۰ کیلومتری شهرها ممنوع می باشد مگر به شکل موردی هیات وزیران مصوب کند. از سال ۱۳۹۵ تابحال این شرکت در صدد دریافت مجوز بود که محیط زیست به سبب قرار داشتن در این شعاع مخالفت خویش را اعلام نمود.
وی اضافه کرد: سرمایه گذار این پروژه درخواست خویش را اصلاح کرد و در واقع به واحد تولید کننده پلی پروپیلن تبدیل شد که در نهایت با درخواست استاندار مرکزی در جلسه هیات دولت، هیات وزیران با صدور مجوز موردی با استقرار این واحد موافقت نمود، در واقع این شرکت یک تولیدکننده تک محصولی خواهد بود و توسط پالایشگاه شازند پشتیبانی خواهد شد، البته با عنایت به محدودیت مکانی که این واحد دارد و مجوز دریافت شده احتمال توسعه محصولات خود در سال های آینده را نخواهد داشت هرچند که باید نظارت های لازم اعمال شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در مورد پارک ملی شدن منطقه حفاظت شده هفتادقله اراک اظهار داشت: امسال پیشنهاد پارک ملی شدن منطقه امن هفتاد قله(سیبک و چکاب) به وسعت ۱۲ هزار هکتار عنوان شد، استعلامات انجام شده است و امیدواریم در جلسه شورایعالی محیط زیست که در ماه جاری برگزار می گردد با این پیشنهاد موافقت شود.
وی با اشاره به انجام اقدامات اولیه برای "رامسرسایت" شدن تالاب میقان اراک و مخالفت محیط زیست با اجرای طرح توسعه شرکت معدنی املاح ایران، اظهار نمود: هم اکنون وضعیت آبی تالاب میقان اراک مطلوب است، مهاجرت پرندگان بخصوص پوست نازک ها شروع شده است و در جهت کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان پایش منطقه در حال انجام می باشد و خوشبختانه تابحال موردی از مبتلا شدن گزارش نشده است، علاوه بر اقدامات مراقبتی، ارتقای مدل سوم تصفیه خانه فاضلاب شهر اراک سال جاری بهره برداری می شود و مدل چهارم هم طراحی شده است که این امر می تواند به کیفیت آب ورودی به تالاب کمک نماید.
میرزایی افزود: با عنایت به این که آب شیرین ورودی به تالاب سبب رشد نی ها شده است درصدد توانمندسازی جوامع محلی جهت استفاده از این نی ها هستیم و ایجاد ایستگاه پایش موبایلی پارامترهای آلودگی آب تالاب هم از اقداماتی است که سال جاری به انجام رسیده است.1399/07/13
21:51:31
5.0 / 5
1432
تگهای خبر: آب , آلودگی , بارندگی , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل