گل پیچ GolPich

عرضه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی

عرضه روش سبز برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی گل پیچ: محققان دانشگاه صنعتی امیركبیر با همكاری شركت ملی پخش فرآورده های نفتی روشی دوستدار محیط زیست برای تصفیه و بی خطرسازی لجن های نفتی موجود در مخازن پالایشگاه ها عرضه كردند.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، جواد طغیانی عنوان طرح اجرا شده را "بررسی میزان تاثیرگذاری نحوه تلفیق روش های مختلف اکسیداسیون پیشرفته (AOP) با روش تصفیه بیولوژیکی کمپوستینگ در حذف آلاینده های با منشا آلی موجود در لجن های نفتی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی" ذکر کرد و اظهار داشت: ذرات جامد موجود در نفت خام استخراج شده که در مخازن نفتی ذخیره می شود، به همراه ترکیبات دیگر مانند واکس و آب، مواد چسبناک لجنی را در کف مخازن پدید می آورند که همواره مشکل ساز بوده و ضمن کاهش ظرفیت مخازن، مشکلات خوردگی را هم در نقاط مختلف مخزن به دنبال دارد.
وی لجن نفتی را یک ماده آلی پیچیده و خطرناک دانست و خاطرنشان کرد: وجود مواد سمی مانند سیکلوآلکان ها، آروماتیک ها، کربن های آلی فرار (VOCs) و نیمه فرار (مانند PAHs)، لجن های نفتی را به مواد بسیار خطرناک تبدیل می کند؛ ازاین رو دفن کردن این مواد و یا سوزاندن آنها بدون تصفیه یا پیش تصفیه، نتایج جدی زیست محیطی برای اکوسیستم و سلامت انسان به دنبال خواهد داشت.
طغیانی با تاکید بر اینکه با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، روش صنعتی، مقرون به صرفه و دوستدار محیط زیست برای تصفیه و بی خطرسازی این لجن ها عرضه دادیم، اظهار نمود: در این پروژه روش های شیمیایی مختلفی مانند فنتون، اکسیداسیون با پرسولفات و الکتروفنتون بررسی و طی آن بعد از مشخصه یابی لجن مورد نظر، مطالعات اولیه در مورد انتخاب روش های شیمیایی شروع شد و بعد از انتخاب روش فنتون، اکسیداسیون پرسولفات و الکتروفنتون بعنوان روش های شیمیایی اکسیداسیون پیشرفته، طراحی آماری آزمایشات و مطالعات آزمایشگاهی را در آزمایشگاه بیوتکنولوژی و محیط زیست دانشکده مهندسی شیمی انجام دادیم.
مجری طرح، افزود: با تلفیق روش شیمیایی فنتون و روش زیستی کمپوستینگ، میزان کل هیدروکربن های نفتی حدود ۹۹ درصد حذف شدند؛ همینطور با استفاده از روش شیمیایی الکتروفنتون میزان حذف این ترکیبات حدود ۱۰۰ درصد به دست آمد.
وی با اشاره به اینکه نتایج این تحقیق در پالایشگاه ها، پخش فرآورده های نفتی و سایر بخش های صنعت نفت که در فرآیند آنها به میزان قابل توجهی لجن نفتی تولید می شود، قابل استفاده می باشد، تصریح کرد: در صورتیکه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی تمایل به اجرای این فرآیند در بخش نیمه صنعتی و صنعتی را داشته باشد، آمادگی کامل برای پیاده سازی این طرح وجود دارد.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با اشاره به مزیت های رقابتی دستاوردهای این پروژه اظهار داشت: روش عرضه شده در این طرح بسیار مقرون به صرفه است، به طوریکه در شرایط اقتصادی کنونی کشور هزینه سربار چندانی به مجموعه وزارت نفت تحمیل نخواهد شد. به عبارت دیگر، میزان انرژی و مواد مصرفی به صورت حداقلی بهینه شده اند.
بر مبنای اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پروژه با راهنمایی دکتر نرگس فلاح دانشیار دانشکده مهندسی شیمی – معاون پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و با مشاوره صنعتی مهندس عبدالزهرا طالبی از شرکت ملی پخش فراورده های نفتی اجرایی شد.
منبع:

1399/08/14
14:02:03
5.0 / 5
1305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل