گل پیچ GolPich

اخطار هواشناسی نسبت به تشدید بارش باران و برف

اخطار هواشناسی نسبت به تشدید بارش باران و برف سازمان هواشناسی ضمن اخطار نسبت به تشدید بارش برف و باران در بعضی استان های كشور سفارش هایی را به كشاورزان، باغداران و... ارائه كرد.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی رنگ از تشدید فعالیت سامانه بارشی از بامداد چهارشنبه (۱۲ آذرماه) تا بامداد پنج شنبه (۱۳ آذرماه) اطلاع داده و آورده است: طی این مدت بارش باران، در ارتفاعات برف و در مناطق مستعد تگرگ برای شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان و غرب چهارمحال و بختیاری پیشبینی می شود. در این شرایط جوی آبگرفتگی معابر، اختلال در تردد جاده ای، جاری شدن روان آب، بالا آمدن سطح آب رودخانه ها، بارش برف در مناطق کوهستانی، احتمال مسدود شدن راه های روستایی مناطق سردسیر، کاهش دید در گردنه ها، احتمال لغو و تاخیر پروازها دور از انتظار نیست.

در چنین شرایطی پرهیز از تردد غیر ضروری، اجتناب از قرار گرفتن در حاشیه رودخانه و مسیل ها، کنترل و بازگشایی راه آب ها، کانال ها و ورودی دهانه پل ها، اجتناب در صعود به ارتفاعات و تجهیز خودرو ها به وسایل زمستانی هنگام عبور از مناطق کوهستانی سفارش می شود.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگی آورده است: بارش باران و در مناطق سردسیر بارش برف چهارشنبه (۱۲ آذرماه) برای استان های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد، کرمانشاه، مرکزی، قم، نیمه غربی اصفهان، ایلام و همدان، پنج شنبه (۱۳ آذرماه) برای استان های خراسان رضوی، خراسان شمالی، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، شمال خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد، جمعه ( ۱۴ آذرماه) برای استان های بوشهر و فارس و شنبه (۱۵ آذرماه) برای استان های بوشهر، فارس و کرمان پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی وارد شدن خسارت به محصولات و ادوات کشاورزی دور از انتظار نیست ازاین رو سازمان هواشناسی به صاحبان مزارع و باغات نسبت به زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات و مزارع با عنایت به بارش ها، خودداری از انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی با عنایت به وقوع بارش ها، عدم کشت محصولات پائیزه و انتقال نهاده های کشاورزی به مکان های مسقف جهت پیشگیری از خسارت برف و باران شدید و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف سفارش می کند.

توجه به تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما و وقوع برف، اقدام در جهت استقامت و ترمیم سقف گلخانه ها در مقابل باد، پایش آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها با عنایت به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با عنایت به افزایش رطوبت، جهت پیشگیری از خسارت بیماری های قارچی همچون سفارش های ارائه شده به صاحبان سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار و توجه به تهویه، تنظیم دما و تأمین سوخت سالن ها با عنایت به کاهش دما، عدم استفاده از آب باران برای دام ها، تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با عنایت به کاهش دما، پیشگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها سفارش های سازمان هواشناسی به متولیان سالن های مرغداری و دامداری است.

این سازمان به صاحبان استخرهای پرورش ماهی نسبت به پاکسازی، تنظیم و کنترل دریچه های ورودی و خروجی آب استخرها، پیشگیری از ورود آب گل آلود به استخرها با عنایت به حجم بالای روان آب و سیلابی شدن رودخانه ها، عدم کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی به میزان نصف نرمال به علت ابرناکی و کاهش دما و به عشایر و زنبورداران نسبت به خودداری دامداران و عشایر از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه‏ ها و مسیل‏ ها با عنایت به وقوع بارش ها‏، عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی سفارش می کند.

تخلیه آب و جمع‏ آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین‏ آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با عنایت به روند کاهشی دما و آغاز بارش‏ ها، عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی روی زمین هنگام وقوع بارش ها از سفارش های هواشناسی به صاحبان ماشین آلات و ادوات کشاورزی است.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا اخطار زرد رنگ هم به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1399/09/11
13:22:03
5.0 / 5
1081
تگهای خبر: آب , باد , بارش , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل