گل پیچ GolPich
مدیركل منابع طبیعی بوشهر مطرح كرد

از خسارت وسیع آتش سوزی ها تا عدم همكاری پارس جنوبی

از خسارت وسیع آتش سوزی ها تا عدم همكاری پارس جنوبی بوشهر مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اظهار داشت: در زمینه ایجاد فضای سبز و حفاظت از منابع طبیعی از مجموعه پارس جنوبی شاهد همکاری خوبی نبوده ایم.


غلامرضا منتظری ظهر امروز در نشست مطبوعاتی ضمن گرامیداشت هفته منابع طبیعی و آبخیزداری اظهار داشت: ظرفیت هایی مانند استفاده از آب های نامتعارف و عرصه هایی که امکان تولید محصولات چوب بر دارند مغفول مانده است.
وی ضمن اشاره به مدیریت بهره برداری از مراتع با تکیه بر تولید گیاهان دارویی اضافه کرد: وضعیت اقلیمی استان بوشهر به شکلی است که گاهی خشکسالی های مداوم داریم و مراتع اقتصادی نیست، بنابراین نگاه ما این است که از ظرفیت مراتع برای کشت گیاهان دارویی استفاده و منجر به درآمدزایی شود.
این مسئول در شرح عملکرد حوزه های مختلف منابع طبیعی و آبخیزداری بیان نمود: عملیات سازه بند سنگی ملاتی و خاکی توسط معاونت آبخیزداری منابع طبیعی که تا سال ۹۹ به میزان ۸۳۳ سازه با حجم استحصال آب سالانه ۱۲۸ میلیون متر مکعب و سطح تحت تأثیر ۲۳۳ هزار و ۳۱۹ هکتار انجام شده، اجرای طرح کاداستر اراضی استان توسط معاونت حفاظت منابع طبیعی هم تا سال ۹۹ به میزان ۲ میلیون و ۱۵۵ هزار و ۳۶۰ هکتار اجرا شده است. همینطور طرح توسعه جنگل و احیای مراتع کوه تا سال ۹۹ به میزان ۵۸۴ هزار و ۴۹۵ هکتار اجرا شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اظهار داشت: پارک های جنگلی احتیاج به برون سپاری و واگذاری به بخش خصوصی دارند و ماده ۳ قانون حفاظت به ما اجازه داده که به شکل احاله مدیریت محدوده پارک های جنگلی را به بخش های خصوصی واگذار نماییم. در استان بوشهر مجموعا ۸ پارک جنگلی داریم که یک پارک در دیلم واگذار شده و با عنایت به فراخوان انتشار یافته افراد و سرمایه گذاران با طرح های خود -متناسب با چارچوب ها- می توانند به منابع طبیعی رجوع کنند.

منتظری ضمن اشاره به حجم زیاد آتش سوزی ها در بخش های ارم و بوشکان و خسارت های وارده اظهار داشت: به مدت دو سال بارش های فرانُرمال داشتیم و با عنایت به پوشش گیاهی متراکم شرایط برای آتش سوزی ها مساعد بوده و ۶۴ مورد حریق در عرصه های ملی استان بوشهر داشتیم که به ۳۴۰۰ هکتار از اراضی خسارت وارد کرد. بخشی از این حوادث ناشی از عوامل انسانی و بخشی هم ناشی از عوامل طبیعی چون صاعقه بوده، این کم سابقه بوده که سطح ۱۵۰۰ هکتار بابت صاعقه گرفتار صدمه شود البته این تجربه ای شد تا برای سال جدید آمادگی لازم را داشته باشیم.
وی در پاسخ به اینکه عمده عوامل خسارات و صدمه بالای آتش به منابع طبیعی چه بوده است، توضیح داد: بخشی از علل و عوامل فراتر از مجموعه ما بوده و ستاد بحران و هماهنگی بین دستگاهی و مدیریت کلان استان نقش داشته اند، البته به عقیده من سطح استان هماهنگی خوبی از حیث حضور جوامع محلی، مردم دهیاری ها، شهرداری ها، شوراهای اسلامی، سمن ها و تعاونی ها وجود داشت اما ایده آل نبوده چون که تجهیزات محدود است و عمده مناطق هم صعب العبور بوده اند که رفت وآمد و انتقال تجهیزات و خودرو ها به سختی انجام میشده است.
این مسئول ضمن اشاره به مسائل مالی و محدودیت های امکانات و تجهیزات اظهار داشت: پیگیری هایی صورت گرفته تا تجهیزات لازم بخصوص تجهیزات انفرادی همچون آتش کوب، کوله پشتی و... تامین گردد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر خاطرنشان کرد: در زمینه ایجاد فضای سبز و حفاظت از منابع طبیعی تا امروز از مجموعه پارس جنوبی شاهد همکاری خوبی نبوده ایم.

به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، در حاشیه این نشست آیین درختکاری و آبیاری فضای سبز با حضور فرماندار بوشهر و تعدادی از مسئولین و همینطور اجرای گروه هنرهای رزمی برگزار شد.1399/12/17
23:26:08
0.0 / 5
1212
تگهای خبر: آب , ایده آل , بارش , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل