گل پیچ GolPich
گزارش مهر؛

آتش بی اعتنایی به جان نیزارهای گاوخونی

آتش بی اعتنایی به جان نیزارهای گاوخونی به گزارش گل پیچ 20 روز بعد از تخلیه لجن های نفتی در بستر گاوخونی، نیستان های این تالاب بین المللی به آتش کشیده شد.رضا خلیلی ورزنه مدیرعامل انجمن دوستداران میراث طبیعی و محیط زیست ورزنه در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: حریق در امتداد مسیر زاینده رود و بعد از شهر ورزنه رخ داد و به نظر می آید این حادثه عمدی بوده است.
وی اضافه کرد: حدود چهار هزار متر مربع از نیستان های گاوخونی در آتشسوزی روز گذشته سوخت.
به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، پنجم مرداد ماه سالجاری هم یک تانکر ۱۰ تنی پسماند ویژه، لجن نفتی در ضلع شمالی تالاب بین المللی گاوخونی و در دو کیلومتری کوه سیاه تخلیه شد که با گذشت بیست روز هنوز از بستر تالاب جمع آوری نشده است.
خلیلی ورزنه در اینباره هم اظهار داشت: اداره محیط زیست در تأمین آهک و شهرداری منطقه خودرو کمپرسی برای جمع آوری، بارگیری و انتقال این پسماندها کمک کردند اما به علت شرایط جوی تابحال امکان پذیر نبوده است.
وی افزود: ۱۰ روز است که منتظر هستیم تا آهک پاشی را شروع نماییم اما متأسفانه طوفان قطع نمی گردد و سال جاری منطقه ما با طوفان درگیر است.
به گفته این فعال محیط زیست، پسماندهای اسیدی خاصیت خورندگی دارد و خاک را به ریزگرد تبدیل می کند و تنفس آن خطرآفرین است اما به رغم این که این معضل با ادارات مربوطه مطرح شده در ماه های اخیر موارد گوناگونی از تخلیه ضایعات نفتی در طبیعت شرق اصفهان تکرار شده است.

تالاب بین المللی گاوخونی با وسعت ۴۷ هزار هکتار در نقطه پایانی زاینده رود در جنوب شرقی استان اصفهان و ۲۰ کیلومتری شهر ورزنه قرار دارد. روند خشکی تالاب گاوخونی از سال ۱۳۷۸ شروع آغاز شد و در دو دهه اخیر به علت نبود آب خیلی از زیستمندان تالاب گاوخونی همچون ماهی ها، وُحوش، خزندگان و انواع پرندگان بومی از بین رفته اند.
کام گاوخونی با نفت تلخ تر شد
کارشناسان و دانشگاهیان همواره نسبت به تبعات خشکی تالاب گاوخونی اخطار می دهند چونکه اگر تالاب گاوخونی کامل خشک شود به کانون خطرناک ریزگردهای سمی تبدیل خواهد شد که تا شعاع ۱۰۰۰ کیلومتری و ۱۰ استان کشور را درگیر خواهد نمود. علیرغم این ها گاوخونی همچنان پنجه در پنجه بی تدبیری چشم در انتظار آب است.


به قول حسین اکبری معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان اصفهان به جز مقدار بسیار ناچیز ۴۱ میلیون متر مکعب در نیمه دوم سال ۱۳۹۸ تقریباً در دو دهه اخیر، هیچ حقابه ای به تالاب گاوخونی داده نشده و در روند توسعه ناپایدار و بارگذاری های بیش از اندازه ظرفیت حوضه آبی زاینده رود، امروز شاهد خشکی این تالاب بین المللی هستیم و الان صد در صد این تالاب خشک است.

1400/05/26
16:29:37
5.0 / 5
393
تگهای خبر: آب , حفاظ , خاك , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل