گل پیچ GolPich
در گزارش گل پیچ عنوان شد؛

سالانه ۶۰ تا ۷۰ قلاده فک تلف می شود

سالانه ۶۰ تا ۷۰ قلاده فک تلف می شود به گزارش گل پیچ معاون سابق امور دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور ضمن اشاره به مرگ سالانه ۶۰ تا ۷۰ قلاده فک خزری در سواحل کشور، حفاظت و پیشگیری از انقراض آنرا امری مهم دانست.پروین فرشچی در گفتگو با خبرنگار مهر با اظهار تأسف از مرگ و میر سالانه بین ۶۰ تا ۷۰ فک خزری عنوان کرد: فک خزری یک گونه مهاجر بوده که بیشترین جمعیت آن در جمهوری قزاقستان زیست دارد.
وی با اشاره به اینکه هفته گذشته یک فک در تور صیادان میانکاله مازندران گرفتار شد، اظهار داشت: با عنایت به آموزش ها و انگیزه کوچک مالی که برای صیادان برای حفاظت از این گونه مهاجر انجام شد، صیادان از این فک محافظت کرده و بعد از بهبودی آنرا آزاد سازی کردند.
فرشچی اضافه کرد: این آموزش و آگاهی رسانی ها به صیادان که با همکاری شیلات و محیط زیست انجام گرفته، قدم بسیار مثبتی برای حفاظت از این گونه مهاجر خزری است.
معاون سابق امور دریایی سازمان محیط زیست کشور با اشاره به اینکه فک خزری تنها گونه پستاندار دریای خزر است، افزود: بیشترین تردد این گونه مهاجر خزری در میان کشورهای ساحلی جمهوری قزاقستان بوده و بعد از آن در کشورهای فدراتیو روسیه آذربایجان، ترکمنستان و ایران است و کشور ما خیلی کم میزبانی آنرا بر عهده دارد.
وی با اشاره به اینکه اقدامات بسیار خوبی در زمان معاونتش در سازمان محیط زیست برای حفاظت از فک خزری انجام شد، خاطرنشان کرد: مهم ترین اقدامی که در این حوزه انجام شد این بود که توانستیم فک خزری را در ضمیمه دو کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر جهان قرار دهیم.
فرشچی افزود: تلاشی که با عنایت به بازتاب جهانی آن، در رسانه های ایران مهم شمرده نشد و اهمیت این اقدام از این جهت بود که کشورهای روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان با عنایت به منافع اقتصادی آنان از این گونه مهاجر سالانه، سهمیه شکار ۱۸ هزار رسید فک خزری را دارند که ضمیمه دو، این مورد را محدود می کند.
کاهش ۹۰۰ هزار راسی جمعیت فک طی ۱۰ سال
وی با اشاره به اینکه در دهه ۹۰ جمعیت فک خزری حدود یک میلیون رأس بوده اما حالا به ۱۰۰ هزار رأس رسیده است، تصریح کرد: اهمیت این گونه جانوری در حفظ زیست محیطی دریای خزر و زنجیره غذایی آن بسیار مهم بوده و حفاظت و پیشگیری از انقراض آن هم بسیار حائز اهمیت می باشد.
وی با اشاره به اینکه در سال ۲۰۰۸ توانستیم این گونه را در فهرست قرمز کشورهای اوراسیا قرار دهیم، عنوان کرد: کوشش بعدی ما باید این باشد که این گونه مهم خزری را در هر دو ضمیمه کنوانسیون حفاظت از گونه های مهاجر جهان قرار دهیم.
فرشچی با تکیه بر این که اگر از این گونه محافظت نشود، در ۳۰ سال آینده نسل آن منقرض خواهد شد و این مساله سبب شرمندگی کشورهای عضو دریای خزر باید باشد، تصریح کرد: مرکز نگهداری و حفاظت از فک های خزری در گلستان باید تقویت و حمایت شود چونکه زحمات بسیاری برای حفاظت از این گونه در آن مرکز انجام شده و نیازمند تأسیس شعبه دو این مرکز در استانهای گیلان و مازندران که فک ها تردد بیشتری در آن منطقه دارند هم هستیم.
این کارشناس و محقق گونه های دریایی اظهار داشت: حفظ زیست محیطی و تنوع زیستی، ماهیگیری، تردد و امنیت در دریای خزر همچون مواردی است که برای کشورمان حائز اهمیت می باشد و در زمینه زیست محیطی کشورمان باید پیگیر فعال کردن دبیرخانه گونه های مهاجر بوده و تلاش کند تا فک خزری را در هر دو ضمیمه کنوانسیون قرار دهد.
وی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۵ آذربایجان متعهد شد تا یک دبیرخانه چرخشی بر مبنای حروف الفبای انگلیسی فعال کرده و هر چهار سال یک مرتبه یکی از کشورهای عضو کنوانسیون میزبان این دبیرخانه باشند تا حفاظت از فک خزری به شکل جدی تر پیگیری شود اما متأسفانه آذربایجان به تعهداتش عمل نکند.
فرشچی خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین اقداماتی که ایران باید پیگیر آن باشد فعال کردن دبیرخانه جهانی آن است چونکه هم اکنون فقط یک دفتر در ژنو وجود دارد که غیر فعال است.

1400/07/21
10:10:06
5.0 / 5
227
تگهای خبر: آموزش , تردد , حفاظ , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل