گل پیچ GolPich
پس از ۱۰ سال؛

۹۰ درصد پهنه تالاب نهبندان رنگ آب دید

۹۰ درصد پهنه تالاب نهبندان رنگ آب دید به گزارش گل پیچ خراسان جنوبی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نهبندان بیان نمود: در ۱۰ سال گذشته تالاب کجی نمکزار نهبندان برای نخستین بار ۹۰ درصد آبگیری شده و این تالاب حالا میزبان پرندگان آبزی است.


امیر کوهستانی در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: در اثر بارندگی های مطلوب، تالاب کجی نمکزار نهبندان آبگیری خوبی داشته است.
وی اضافه کرد: حالا ۹۰ درصد پهنه تالاب آبگیری شده و این جای خرسندی دارد چونکه وسعت زیر آب تالاب کجی نهبندان پنج هزار هکتار بوده که در اثر خشکسالی های چندین ساله این مقدار به ۷۰۰ هکتار کاهش پیدا کرده، اما حالا حدود ۲ هزار هکتار وسعت تالاب آبگیری شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست نهبندان اظهار نمود: در صورت ادامه بارش ها در مناطق حوضه های آبریز تمام حجم تالاب پر از آب خواهد شد این امر اثر بسیاری در بیابان زدایی هم دارد.
وی اظهار داشت: با عنایت به وضعیت مناسب تالاب و آبگیری آن، سبب شده تا شاهد فرود دسته هایی از پرندگان آبزی و کنار آبزی را در راه برگشت این پرندگان زیبا از مناطق جنوبی به سمت شمال در این تالاب باشیم.
کوهستانی اضافه کرد: تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب نمکی و فصلی است که معمولاً اواسط پاییز تا اواسط بهار آبگیری می شودکه مهم ترین منبع تأمین کننده آب تالاب کجی، ریزش باران و جاری شدن سیلابهای حوزه آبریز نهبندان و چشمه های کرانه تالاب است.
کوهستانی خاطرنشان کرد: پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند - زاهدان قرار دارد.

منبع:

1400/11/01
12:22:37
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آب , بارش , بارندگی , جنگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل