گل پیچ GolPich
گزارش گل پیچ؛

پای لنگ مدیریت ایستگاه های پایش هوای اصفهان

پای لنگ مدیریت ایستگاه های پایش هوای اصفهان گل پیچ: ایستگاه های پایش کیفی هوای شهر اصفهان یکی بعد از دیگری به بهانه کمبود اعتبار و نقص فنی از مدار خارج می شود.



خبرگزاری مهر - گروه استان ها- ندا سپاهی: هفت ایستگاه پایش از ۱۶ ایستگاه پایش فعال هوای شهر اصفهان در ایستگاه های جی، انقلاب، رهنان، میرزا طاهر، کاوه، باغ غدیر و دانشگاه در شرایطی که هوای این کلانشهر به سبب انتشار ریزگردها آلوده تر از روزهای عادی شده، قطع است.
هر چند آمار متفاوتی در سالهای اخیر از تعداد ایستگاه های پایش در سطح شهر اصفهان اعلام می شود و برخی بعد از مدتی فعالیت از مدار خارج شدند اما برپایه آمار موجود از سامانه اعلام برخط کیفیت هوای سازمان حفاظت محیط زیست هم اکنون ۶ ایستگاه پایش هوا در سطح شهر اصفهان همچون ایستگاه های خیابان احمدآباد، استانداری، پروین، رودکی، بزرگراه خرازی و خیابان دانشگاه متعلق به اداره کل محیط زیست استان است و ۱۱ ایستگاه در خیابان های انقلاب، باهنر، باغ غدیر، جی، رهنان، فرشادی، فیض، کاوه، میرزا طاهر و ورزشگاه میثاق و کردآباد مربوط به شهرداری و یک ایستگاه نیز متعلق به مرکز هواشناسی اصفهان است.
همچنین هفت ایستگاه در شهرهای مبارکه، شاهین شهر، منطقه صنعتی سگزی، کاشان، خمینی شهر، نجف آباد و دولت آباد نیز متعلق به اداره کل محیط زیست بوده و این در حالیست که ایستگاه های شهرهایی مانند کاشان، خمینی شهر، نجف آباد و شهرک صنعتی دولت آباد که آلودگی بسیاری دارد در سه سال اخیر بطور دائم قطع بوده اند و اداره کل محیط زیست استان بعنوان متولی حفظ و نگهداری این ایستگاه ها در طول این مدت هیچ گاه بطور شفاف درباره علت قطعی آنها پاسخگو نبوده است.
این درحالی است که ایرج حشمتی مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان در زمستان ۱۳۹۸ در جمع شماری از فعالان محیط زیست این استان ادعا نمود که با این تعداد ایستگاه موجود تنها ۳۰ درصد از شرایط کیفی این کلانشهر نشان داده می شود و از وضعیت کیفی هوای ۷۰ درصد این منطقه اطلاعی در دست نیست.
هرچند شورای شهر پنجم اصفهان و اداره کل محیط زیست بر افزایش تعداد ایستگاه های پایش هوا در سطح شهر اصفهان تاکید داشتند و در سال ۱۳۹۸ برای کاهش اختلاف در اعلام داده های آلودگی هوا سامانه برخط این دو نهاد ادغام و یکپارچه شد اما نه فقط در طول این مدت ایستگاه جدیدی به تعداد ایستگاه های قبلی اضافه نشده است که همین معدود ایستگاه نیز یکی بعد از دیگری قطع و از سامانه خارج می شود.
بودجه ای برای ایستگاه های پایش جدید نداریم
در همین پیوند محمود مزارع کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان به خبرنگار مهر می گوید: بیشتر ایستگاه هایی که قطع است مربوط به شهرداری است که قطعی آنها شاید نقص فنی است اما آنچه که مربوط به ایستگاه های محیط زیست می شود، اعتبارات است.
وی می افزاید: ما نه فقط اعتباری برای اضافه کردن ایستگاه پایش نداریم بلکه اعتباری نیز برای حفظ و نگهداری دستگاه های فعلی کیفیت سنجی هوا نداریم.
کارشناس امور آزمایشگاه حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به این که اداره کل محیط زیست حالا پنج ایستگاه پایش فعال در سطح شهر اصفهان و سه ایستگاه در سه شهرستان مبارکه، سگزی و شاهین شهر دارد، ادامه می دهد: هیچ اعتباری برای خریدن ایستگاه های جدید نداریم و برای حفظ و نگهداری آنها بودجه بسیار اندکی داریم که فقط و فقط صرف خرید فیلتر و مواد مصرفی دستگاه های سنجش می شود.
مزارع با اعلان اینکه اعتبار ۱۴۰۱ هنوز ابلاغ نشده، می گوید: سال قبل نیز حدود ۱۰۰ میلیون تومان برای حفظ و نگهداری دستگاهها تامین شد که فقط توانستیم فیلتر آنها را تهیه و تعویض نماییم نه لوازم یدکی. حالا فیلترها نیز رو به پایان است و مشکل اعتباری برای حفظ و نگهداری دستگاه های کیفیت سنجی هوا داریم.
شهرداری اصفهان: مشکل قطعی چهار ایستگاه به زودی رفع می شود
همچنین جمشید لقایی مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان با اعلان اینکه ۹ ایستگاه متعلق به شهرداری است، می گوید: چهار ایستگاه پایش هوا در خیابان های انقلاب، کاوه، میرزا طاهر و رهنان از دو روز پیش مشکل نرم افزاری پیدا کرد، پیمانکار آمده و قرار شد با ارسال و نصب مشکل نرم افزار جدید مشکل این ایستگاه ها برطرف شود.
وی با اشاره به قطعی ایستگاه کردآباد در ماه های اخیر می افزاید: متأسفانه از پست برقی که منبع تغذیه ایستگاه ها را تامین می کرده است کابل برق قطع شده بود و تغذیه برق ورزشگاه کرد آباد و ایستگاه پایش شهرداری را گرفتار لطمه کرده بود که این مشکل فنی نیز درحال برطرف شدن است.
مسئول امور کنترل کیفیت هوا در معاونت حمل و نقل شهرداری اصفهان با اعلان اینکه شهرداری ۱۱ ایستگاه پایش هوا در سطح شهر اصفهان دارد که حالا داده های ۹ ایستگاه برای شهروندان قابل مشاهده می باشد، اضافه می کند: ۲ ایستگاه پایش جدید در خیابان استقلال و نیز سپاهان شهر ایجاد و نصب شده است که هم اکنون مراحل آزمایشی را می گذارند و هنوز در سامانه برخط کیفیت هوا قرار نگرفته است.
لقایی خاطرنشان می کند: برای ایجاد ۲ ایستگاه جدید دیگر نیز مناقصه برگزار شده اما تا حالا به مرحله اجرا و نصب نرسیده است که به احتمال زیاد در مناطق ۱۳ و ۱۴ شهرداری اصفهان نصب خواهد شد.
وی می گوید: برغم مشکلات مالی که شهرداری اصفهان داشته اما برای ایجاد و نگهداری ایستگاه های پایش تا حالا خوب پیش رفته و مشکل اعتباری دراین زمینه نداریم.
به گزارش گل پیچ به نقل از مهر، کلانشهر اصفهان در دو سال اخیر و برغم نبود شفافیت در ارائه اطلاعات برخط کیفیت هوا، آلوده ترین شهر ایران بعد از اهواز بوده است که در پاییز و زمستان آلایندگی صنایع و خودرو ها و در بهار و تابستان ریزگردها، صنایع و خودرو ها نفس هایش را به شماره انداخته است.
این در حالی است که اگر دستگاه های اجرائی استان به وظایف خود در قانون هوای پاک عمل می کردند و محیط زیست استان اصفهان بعنوان سازمان حاکمیتی به درستی به وظیفه نظارتی خود جامه عمل می پوشانید و دستگاهها و واحدهای صنعتی قانون گریز را مکلف به اجرا می کرد، خیلی از کمبود اعتبارات و چالش ها از محل اجرای درست قانون تامین می شد.


منبع:

1401/02/27
22:57:23
5.0 / 5
201
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل