گل پیچ GolPich
معاون محیط زیست طبیعی مازندران:

فروش میانکاله منتفی است

فروش میانکاله منتفی است به گزارش گل پیچ، مازندران معاون محیط زیست طبیعی مازندران با اشاره به اینکه فعالیتهای انسانی در حوزه تالاب همگام با طبیعت نیست، اظهار داشت: تهدیدات انسانی، بحث حقابه و مصرف سم و کود هم سبب شده تالاب وضعیت خوبی نداشته باشد و همگام با طبیعت نباشد. این نشان داده است که در فعالیتهای انسانی در حوزه آبریز خوب عمل نکردیم.روح الله اسماعیلی در گفتگو با ایسنا به مناسبت روز میانکاله، اظهار نمود: میانکاله از چندین عنوان حفاظتی برخوردار می باشد که با عناوین ذخیره گاه زیست کره، پناهگاه حیات وحش و تالاب بین المللی شهرت دارد.

وی با تکیه بر این که ارزش های اکولوژیک میانکاله بر کسی پوشیده نیست، اضافه کرد: این منطقه به سبب این که حوزه اثرگذار چندین روستا و چندین شهر مازندران و گلستان است در معرض تعارضات انسانی و طبیعی قرار گرفته و مهم ترین مساله خشکی تالاب است.

معاون حفاظت محیط زیست مازندران ضمن اشاره به این که در چند سال گذشته روند خشکی تالاب میانکاله بالا رفته است و همچنان ادامه دارد، اضافه کرد: ۳۰درصد از سطح تالاب که نزدیک به ۱۵ هزار هکتار از پهنه ی آبی تالاب خشک شده را از دست دادیم و از آنجاییکه منابع آبی آب شیرین از بالادست تأمین نمی شود به لحاظ کیفی هم تالاب در معرض تهدید است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه فعالیتهای انسانی در حوزه تالاب همگام با طبیعت نیست، خاطرنشان کرد: تهدیدات انسانی، بحث حقابه و مصرف سم و کود هم سبب شده تالاب وضعیت خوبی نداشته باشد و همگام با طبیعت نباشد. این نشان داده است که در فعالیتهای انسانی در حوزه آبریز خوب عمل نکردیم.

حمله ی جرگه ای شکارچیان در تالاب میانکاله

وی در رابطه با مساله شکار پرندگان و چالش های موجود نیز، اظهار داشت: در بحث شکار هم به سبب محدودیت های شکار که به لحاظ قانونی درحال اعمال است از سمت استان گلستان و بندر ترکمن طی دو سال گذشته با شیوه جدیدی از شکار مواجهیم که به صورت جرگه ای حمله می کنند و کار حفاظت را برای همکاران ما دشوار کردند.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران، اضافه کرد: به همین جهت دست یاری به سمت نیروهای نظامی و امنیتی مازندران و گلستان دراز کردیم و از آنها کمک خواستیم تا جلوی این شکارچیان که مخرب محیط زیست هستند گرفته شود.

فروش میانکاله منتفی است

اسماعیلی در پاسخ به مساله فروش میانکاله؛ این مورد را رد کرد و اظهار داشت: محدوده تالاب میانکاله قسمت اعظم از آن منابع ملی و غیر قابل فروش است اگر بخشی از آن که در اختیار بخش خصوصی و غیر ملی است تنها در صورتیکه مستثنیات قانونی داشته باشد محدودیتی برای فروش برای او وجود ندارد.

وی اضافه کرد: مرجع اعلام منابع ملی و غیر ملی سازمان منابع طبیعی است چونکه حفاظت با منافع قانونی افراد در تعارض نیست اما منابع ملی قابل فروش نیست و در رابطه با میانکاله با حساسیت های موجود موضوعیت ندارد.

وی افزود: افرادی که مالکیت خصوصی در میانکاله دارند در چهارچوب قانون مجوز فعالیتهایی که با بحث حفاظت انطباق دارد را هم دریافت خواهد نمود.

فروش تالاب میانکاله بازی رسانه ای

این مسئول اظهار داشت: در سال ۱۳۴۲ از راه پایش هوایی مستثنیات قانونی میانکاله شناخته شد و منابع ملی مرزهایش مشخص و به نام دولت ملی اعلام گردید.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران، خاطرنشان کرد: اراضی که در اختیار اشخاص بود مستثنیات قانونی شناخته شد و اگر منابع طبیعی اعلام نماید منعی ندارد اما به نظر می آید مطرح کردن فروش میانکاله بازی رسانه ای است چونکه امکان فروش منابع ملی وجود ندارد تخلف به حساب می آید.

تلفات پرندگان میانکاله به صفر رسید

اسماعیلی در قسمت دیگری از سخنان خود در رابطه با ی پرندگان و مرگ و میرهای گذشته حیات وحش در این تالاب اشاره نمود و اظهار داشت: در دو سال قبل تلفات آماری پرندگان را مشاهده نکردیم و به لحاظ جمعیت پرندگان، سرشماری هایی که انجام شده جمعیت پرندگان نسبت به سنوات قبل کمتر شده اما تلفات جدید نداشتیم و تالاب رو به پایداری است.

وی ادامه داد: تلفات حیات وحش در میانکاله همانطور که پیش از این توسط مراجع سازمان دامپزشکی اعلام شده بود به سبب سم بوتولیسم بود که باعث مرگ و میر پرندگان شد و خوشبختانه هم اکنون مرگ و میر به صفر رسیده است.

معاون محیط زیست طبیعی مازندران از مردم دوستدار محیط زیست خواهان کمک و همراهی شد و اظهار داشت: ما دست احتیاج به سمت مردم دراز می نماییم بحث حفاظت موضوعی همه جانبه است دستگاههای اجرایی باید در زمینه حفاظت کمک کنند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

اسماعیلی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۸ در سطح ملی ستاد محافظت از تالاب ها که با ریاست معاون اول رئیس جمهوری تشکیل شد، حفاظت تالاب میانکاله هم در دستور کار قرار گرفت که مصوبات خوبی داشتیم.

وی ضمن اشاره به این که تأمین منابع مالی یکی از دلایلی بود که مصوبات حالت اجرایی ۱۰۰ درصد پیدا نکردند، خاطرنشان کرد: در این خصوص دستگاههای اجرایی و مردم باید در زمینه محافظت از تالاب ها و تالاب میانکاله که منحصربه فرد است کمک کنند تا گامهای اساسی در محافظت از این موهبت الهی برداشته شود.

منبع:

1401/10/29
16:30:28
5.0 / 5
72
تگهای خبر: آب , پزشك , حفاظ , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل