گل پیچ GolPich

تفکیک از مبدا تنها راه نجات آرادکوه

تفکیک از مبدا تنها راه نجات آرادکوه به گزارش گل پیچ، معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران ضمن اشاره به جمع آوری مراکز غیر مجاز پسماندسوزی در تهران تنها راه نجات سایت پسماند آرادکوه را تفکیک از مبدا درست و اصولی دانست.علیرضا رحمتی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با معضل پسماند شهر تهران اظهار نمود: در ۲۲ منطقه تهران با مشکل پسماندهای پنج گانه شامل پسماند عادی، خانگی، صنعتی و واحدهای خدماتی که تفکیک نشده اند مواجه هستیم. بعنوان نمونه این پسماندها مشکلاتی را در سایت کهریزک به وجود آورده اند.

وی اضافه کرد: لازم است یک نظارت عالی بر پسماندهای بیمارستانی تهران صورت بگیرد تا آنها اصولی و دقیق بی خطرسازی و تبدیل به پسماند عادی شوند این در حالیست که حالا این پسماندها همراه با پسماندهای عادی سبب به وجود آوردن تبعات بهداشتی بسیاری خواهند شد.

رحمتی در رابطه با پسماندهای صنعتی و کشاورزی هم اظهار نمود: آنها هم از مواردی هستند که محیط زیست باید در کلانشهر تهران بر آنها نظارت داشته باشد. حالا مسؤلان نظارت دارند اما کافی نیست بدین جهت باید با تقویت گشت و پایش ها در سطح شهر تهران و با کمک مجموعه آموزش، آگاهی و اطلاع رسانی در سطح واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی همراه با نظارت بر حسن اجرای قوانین محیط زیستی این مورد را محقق نماییم.

وی در رابطه با مجموعه دوره های آموزشی به واحدهای صنعتی، تولیدی و خدماتی تصریح کرد: از سال قبل که این فرایند شروع شد و نزدیک به ۲۰ دوره آموزشی و ارتقای آگاهی های زیست محیطی برای مجموعه کل بیمارستان ها و واحدهای صنعتی غرب تهران برگزار کردیم. این تعامل، همکاری و افزایش آگاهی سبب بیشتر شدن احساس مسئولیت اجتماعی در آنها نسبت به حل مسائل و مشکلات زیست محیطی خواهد شد.
معضل پسماند در آرادکوه چه شد؟
رحمتی ضمن اشاره به یک معضل اساسی در مبحث پسماند در سایت آرادکوه توضیح داد: این سایت تنها مقصد پسماندهای پایتخت دیده شده است، به صورتی که تمامی پسماندهای تهران که حدود ۶۰۰۰ تن است جمع آوری و در آن سایت دپو می شوند.

وی در رابطه با حل مشکل آراد کوه خاطرنشان کرد: ما به دنبال آموزش و فرهنگ سازی از صفر تا صد در جهت اصلاح سبک زندگی مردم - که مصرف گرایی است- هستیم. این اقدام بدین معنا است که پسماندها از خانه باید تفکیک شود علاوه بر آن زیرساخت های لازم باید فراهم گردد تا اگر مردم در خانه تفکیک را انجام دادند، شهرداری ها بعد از تحویل، تمامی پسماندها را درهم جمع نکنند.

رحمتی ضمن اشاره به مفهوم مدیریت سبز اظهار داشت: راهکار مدیریت سبز اینست که در دستگاههای دولتی، سازمان ها و نهادهای عمومی و غیردولتی تفکیک جدی، اصولی و از مبدا پسماند صورت گیرد سپس به سایت پسماند انتقال یابد اما این سازوکار اولیه وجود ندارد و پسماندها تنها بعد از جمع آوری در سایت پسماند دپو می شوند و به سادگی امکان تفکیک شان وجود ندارد و طبیعتا تبعاتی را مانند انتشار بوی بد شیرابه ها در منطقه به دنبال خواهند داشت.

معاون مدیرکل و رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران تصریح کرد: برای حل مشکل سایت های پسماند مانند کهریزک و آرادکوه باید فرایند تفکیک از مبدا را به صورت اصولی آغاز نماییم البته زمان بر است اما راهی جز این نداریم.
پسماندسوزی ها را چه کنیم؟
رحمتی در رابطه با پسماندسوزی ها که یکی دیگر از معضلات شهر تهران است، خاطرنشان کرد: پسماندسوزها مراکز جمع آوری غیر مجاز پسماند هستند. ما در منطقه هرندی به کمک فرمانداری نزدیک به ۳۰ واحد پسماندسوز را پلمب و تخلیه کردیم.

وی در رابطه با پسماندسوزی در منطقه خلازیر اظهار داشت: با برنامه ویژه و نظارتی قصد جمع آوری پسماندسوزها در این منطقه را هم داریم.

رحمتی در انتها ضمن اشاره به این که تنها با حذف و پلمب یک واحد مشکل حل نخواهد شد چونکه در مکانی دیگر کار خویش را باردیگر آغاز می کند، اظهار نمود: با سازمان مدیریت پسماند در طرح جامع مدیریت پسماند در حال انجام اقدامات لازم برای راه اندازی یک مجموعه شهرک بازیافتی هستیم تا تمامی این واحدها در یک مکان مدیریت شده به تفکیک پسماند بپردازند.
1402/03/09
10:26:41
5.0 / 5
43
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , حفاظ , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل