گل پیچ GolPich
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

به هر قیمتی قانون هوای پاك را اجرایی می نماییم، اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است

به هر قیمتی قانون هوای پاك را اجرایی می نماییم، اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است گل پیچ: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از عدم اجرای قوانین به علت رفتارهای رانت گونه اظهار نمود: در صورت تصویب آئین نامه های قانون هوای پاك در هیات وزیران به هر قیمتی این قانون را در كشور اجرایی می نماییم.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا عیسی كلانتری در نشست تخصصی نحوه اجرایی كردن قانون هوای پاك كه امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با تاكید بر اینكه برای اجرای قانون هوای پاك و دستیابی به هوای پاك بعنوان یك حق شهروندی به اراده ملی نیاز داریم، اظهار داشت: هوای پاك بطور قطع حق مردم است. معتقدم پیش از حق هسته ای، حق هوای پاك است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه محیط زیست كشور وضعیت مناسبی از لحاظ آلودگی هوا، آلودگی آب و آلودگی خاك ندارد، اظهار داشت: دلیل اصلی این وضعیت آن است كه به جای اینكه بیشتر با جامعه كار نماییم و مردم را آموزش بدهیم و آنان را با حقوق خود آشنا نماییم بیشتر وقت و عمر خویش را به تبلیغات گذرانده ایم؛ تبلیغات كم حاصلی كه امروز دشواری های زیست محیطی بسیاری را برای مردم ایران به ارمغان آورده است.

كلانتری تصریح كرد: كشوری كه با قوانین رانتی بخواهد زندگی مردم را تنظیم كند نمی تواند عملكرد مناسبی داشته باشد. حمایت های بی حد و حصر رانت گونه از تولید داخلی به هر قیمتی حتی به قیمت جان مردم مشكلات بسیاری برای ما بوجود آورده است.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان كرد: وقتی كه یك گروه اندك برای جامعه تصمیم می گیرند پیامد آن به هم ریختن وضع زندگی مردم است. ممكن است زیاد از مردم حرف بزنیم و ادعا نماییم دنبال عملی كردن خواسته های مردم هستیم ولی وقتی رانت های اقتصادی پیش می آید مردم فراموش می شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به وضعیت كیفی هوای كلانشهرهای كشور طی ماه گذشته اظهار نمود: جالب است بدانید كه تهران آلوده ترین شهر در یك ماه گذشته نبوده بلكه طی یك ماه گذشته پنج یا شش شهر دیگر از تهران آلوده تر بودند. آیا می توان با این شرایط و با كسانی كه هوای ناسالم را تولید كردند، كنار آمد؟

كلانتری تصریح كرد: آلوده كننده ها از نظر اقتصادی و سیاسی بسیار قوی هستند. از جانب دیگر همه چیز را نمی گردد با هم درخواست نمود. گازوئیل خارج از استاندارد، تولید خودروهای آلاینده، ساختمان سازی های خارج از ظرفیت، همه این موارد باید متوقف شود. در شرایط كنونی شهرداری ها به علت كمبود سیستم حمل و نقل عمومی وسایل آلاینده را وارد شهرها می كنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: واقعیت این است كه یك خلأ قانونی و اجرایی در كشور وجود دارد. وقتی مسئولان و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست اعلام می كنند كه فلان كارخانه آلوده كننده است اما جواب می آید كه شما می خواهید ۱۰ هزار كارگر را بیكار كنید یا می خواهید واحد تولیدی را متوقف كنید؟

معاون رئیس جمهور با تاكید بر اینكه قانون هوای پاك تا حدودی تكالیف را روشن كرده است، اظهار داشت: تا حدودی با همكاران در این زمینه به تفاهم رسیده ایم كه به علت محدودیت شدید بودجه در دولت و سازمان محیط زیست نمی توانیم در این سازمان كارهای پرهزینه انجام دهیم ازاین رو باید با اولویت، هزینه كرد را با بیشترین بازدهی اعمال نماییم.

كلانتری با اشاره به اینكه هم اكنون فصل بودجه در مجلس شورای اسلامی است، اظهار داشت: شاهدیم كه همه به دنبال هزینه هستند و هیچ كس به دنبال درآمد در مجلس نیست. باید اشتغال و رونق در كشور تولید و كارهای زیربنایی صورت گیرد. همه اینها هزینه است و همه انتظار دارند در عین حال چیزی گران و هیچ عوارضی گنجانده نشود و در صورتی كه هزینه های دولت را بالا می برند منابع درآمدی وجود نداشته باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه محیط زیست بخش مهمی از زندگی مردم است، اظهار داشت: متاسفانه بعد از گذشت ۴۰ سال از انقلاب هنوز حركت های پوپولیستی و عوام فریبانه در كشور ما غالب هستند.
حق هوای پاك بر حق هسته ای تقدم دارد
كلانتری با طرح این پرسش كه چه كسی است كه هوای پاك نخواهد، اظهار نمود: هوای پاك بر اثر وجود یك مجموعه شرایط تولید می گردد. این شرایط اگر اعمال شود ممكن است داد همه در بیاید. هوای پاك بطور قطع حق مردم است. پیش از حق هسته ای حق هوای پاك اولویت دارد. آب پاك هم همین طور.
وزارت نفت می گوید گازوئیل استاندارد را «وارد كنید»
وی با تاكید بر اینكه برای دستیابی به هوای پاك باید اراده ملی به وجود آید، اظهار داشت: برای تامین آب پاك و غذای سالم هم باید عزم ملی داشته باشیم. متاسفانه در شرایط فعلی وقتی شروط دستیابی به هوای پاك ظهور پیدا می كند همه پا پس می كشند. وزارت نفت اعلام می كند كه نمی تواند گازوئیل استاندارد تولید نماید و می گوید گازوئیل استاندارد وارد كنید.
گازوئیل توزیعی در مشهد و اصفهان غیراستاندارد است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم تامین سوخت استاندارد برای خودروهای دیزلی اظهار نمود: برای خرید و نصب فیلتر دوده روی وسایل نقلیه دیزلی چند میلیون تومان هزینه می گردد اما چون سوخت نامناسب است این فیلتر در عرض ۲۴ ساعت از بین می رود. متاسفانه در شرایط حاضر گازوئیل توزیعی در مشهد و اصفهان غیر استاندارد است.

كلانتری تصریح كرد: در شرایطی كه وزارت نفت نمی تواند گازوئیل استاندارد تولید نماید اصلا نباید گازوئیل تولید نماید. دو سوم آلودگی شهرهای بزرگ همچون تهران مربوط به خودروهای گازوئیل سوز فرسوده است. این خودروها باید جایگزین شوند. هم اكنون شاهد تردد كامیون ۴۵ ساله در تهران هستیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینكه آئین نامه های مربوط به قانون هوای پاك باید تا آخر سال تهیه و به تصویب هیات وزیران برسد، اظهار داشت: برای محیط زیست سالم شاید این قوانین هم خیلی كارساز نباشد چون قوانین وضع شده حتما باید به اجرا برسد همانطور كه قانون توزیع عادلانه آب مصوب اسفند سال ۶۱ هنوز به صورت كامل اجرا نشده است.
برداشت های غیرمجاز از آب های سطحی از مصادیق عدم اجرای كامل قانون توزیع عادلانه آب است
وی ادامه داد: به علت عدم اجرای كامل قانون توزیع عادلانه آب امروز به جایی رسیده ایم كه كمبود منابع آب زندگی مردم را تهدید می كند، در حالیكه اگر این قانون عملی می شد وضعیت كشور بطور قطع بهتر از این بود. برداشت های غیرمجاز از آب های سطحی و زیرزمینی همچون مصادیق عدم اجرای این قانون است.

كلانتری با اشاره به اینكه سازمان حفاظت محیط زیست حتی خبر از حق آبه زیست محیطی خود نداشت، اظهار داشت: در جنوب كشور با گرد و غبار ناشی از منشأهای داخلی مواجه هستیم ازاین رو تامین حق آبه زیست محیطی تالاب ها اهمیت بسیاری دارد.

معاون رئیس جمهور تصریح كرد: برخورداری از قانون خیلی خوب است اما اجرای قانون مهمتر از اصل وجود قانون است. بطور قطع اگر آئین نامه های اجرایی قانون هوای پاك در دولت به تصویب برسد حتما این قانون را اجرایی خواهیم كرد. یقین داشته باشید قانون هوای پاك را به هر قیمتی شده اجرایی می نماییم.
سازمان محیط زیست به منظور اجرای قانون هوای پاك خویش را برای رویارویی بزرگ آماده می كند
كلانتری اظهار نمود: اجرای قانون هوای پاك فریاد هر خودروساز، سندیكا، صنف و كارخانه ای را هم بلند كند این قانون را اجرایی خواهیم كرد. همكاران من در سازمان محیط زیست باید خویش را برای یك رودرویی بزرگ برای اجرای قانون هوای پاك آماده كند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تصویب قانون هوای پاك در مجلس شورای اسلامی و تایید آن در شورای نگهبان اظهار نمود: هم اكنون این قانون به دولت و كلیه دستگاه ها ابلاغ گردیده است و هم اكنون موظف به اجرای این قانون هستیم. درست است كه سازمان حفاظت محیط زیست موظف است كه مسیر توسعه پایدار و بهبود وضعیت اشتغال كشور را فراهم كند اما در عین حال وظیفه دارد كه هوای پاك و آب پاك برای مردم به ارمغان آورد.

كلانتری در ادامه خطاب به همكاران خود در سازمان محیط زیست، اظهار داشت: با اجرای قانون هوای پاك فشارهای بسیاری روی شما خواهد بود.
اجرای قانون هوای پاك یك وظیفه ملی است
وی اضافه كرد: طبق آمار وزارت بهداشت ۲۹ هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در هر سال فوت می كنند. سازمان حفاظت محیط زیست موظف است قانون هوای پاك را اجرا نماید و اگر تهیه آئین نامه ها بزودی تمام شود یقینا این قانون اجرا خواهد شد. اجرای این قانون یك وظیفه ملی است هر چند كه در این مسیر با محدودیت هایی مواجه خواهیم شد.
اعتبارات مقابله با گرد و غبار فعلا معلق است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه اظهار نمود: دو میلیون دلار برای مدیریت پسماند كشور بخصوص پسماندهای شمال كشور از محل صندوق توسعه ملی در نظر گرفته شده بود. همینطور برای مقابله با گرد و غبار مبالغی پیش بینی شده بود كه فعلا معلق شده است.

كلانتری تصریح كرد: نباید انتظار داشته باشیم تخریبی كه طی ۴۰ سال اتفاق افتاده طی ۴۰ ماه ترمیم شود.

وی با اشاره به دیداری كه با نمایندگان استان لرستان داشت، اظهار نمود: در این ملاقات نمایندگان این استان از آتش سوزی و از بین رفتن جنگل های بلوط انتقاد كردند. این جنگل ها كه قدمت بسیار زیادی دارد و بر اثر رفتار ما طی ۴۰ سال قبل به این وضعیت دچار شده است. بطور قطع خودكفایی مبحث مهمی است اما افزایش فشار بر مراتع بر اثر افزایش تعداد دام طی ۴۰ سال قبل مراتع و جنگل ها را به وضعیت تخریب كشانده است.

كلانتری ادامه داد: در سال ۶۱ كه تعداد دام به ۶۳ میلیون واحد رسیده بود متخصصان اعلام نمودند كه این تعداد دام خارج از ظرفیت مراتع است اما هم اكنون تعداد دام به ۱۲۰ میلیون واحد رسیده است. نتایج این عملكردها را امروز در سوختن جنگل ها و از بین رفتن پوشش گیاهی و خاك می بینیم. درختان طی ۴۰ سال قبل ضعیف شده اند و با نخستین آفت از بین می روند. سوختن جنگل های زاگرس امروز نتیجه رفتار غلط ما با طبیعت طی ۴۰ سال قبل است.
۵۵درصد خودروهای شركت واحد آلاینده و فرسوده است
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به تردد ۶۰ هزار كامیون فرسوده و ۳۴۰۰ خودروی شركت واحد در تهران اظهار نمود: ۵۵ درصد خودروهای شركت واحد، فرسوده و آلاینده است. طی سال های گذشته حتی زمانی كه نفت ۱۲۰ دلاری فروخته می شد هیچ سرمایه گذاری در این موارد نشد ازاین رو هم اكنون شاهد بروز این وضعیت در تهران هستیم.

وی ادامه داد: برای خروج ۶۰ هزار خودروی فرسوده حدود ۸ میلیارد دلار نیاز داریم این درحالیست كه سال به سال بر تعداد این خودروهای فرسوده هم اضافه می گردد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به كمبود بودجه این سازمان اظهار نمود: بودجه سازمان حفاظت محیط زیست نصف بودجه سازمان دامپزشكی و یك سوم بودجه سازمان جنگل هاست. بودجه سازمان محیط زیست ۲. ۵ برابر بودجه شورای تشخیص مصلحت نظام و چهار برابر شورای نگهبان ۱۲ نفره است. در چنین شرایطی باید راندمان را بالا ببریم و با پول كم محیط زیست كل كشور را مدیریت نماییم.

كلانتری در انتها با اشاره به تفویض اختیار به مدیران كل استانی اظهار نمود: مدیران كل استانی مدیران كل محیط زیست استان ها نیازی به اجازه گرفتن از مركز ندارند. مگر در مواردی كه قانون تصریح كرده است. مدیران كل استان ها باید در چهارچوب قانون تنظیم شده عمل كنند. به صورت قطع در صورت اجرای قانون هوای پاك در استان ها نخستین گروه كه به مدیران كل محیط زیست اعتراض می كنند استانداری ها سپس نمایندگان مجلس و پس از آن فرمانداری ها هستند. مدیران كل محیط زیست باید در برابر این گروه ها محكم بایستند. نباید در اجرای قانون از هیچ كسی بترسند و نباید به هیچ كس باج سیاسی و مالی بدهند.1396/10/26
20:32:42
5.0 / 5
4899
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل