گل پیچ GolPich
معاون محیط زیست یزد:

برداشت بی رویه عامل مرگ تالاب های یزد است

برداشت بی رویه عامل مرگ تالاب های یزد است گل پیچ: معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان یزد، با اشاره به این كه شیوه مدیریت منابع آبی عامل اصلی كاهش سطح زیر آب تالاب های كشور و تبدیل این پدیده طبیعی پرارزش به كانون های گرد و غبار شده است، اظهار داشت: برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی، عامل اصلی از بین رفتن تالاب های استان یزد است.


به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، «حسن اكبری» با اشاره به این كه هر ساله 13 بهمن مصادف با دوم فوریه بعنوان روز جهانی تالاب ها گرامی داشته می شود، اظهار نمود: امسال شعار این روز «تالاب ها برای آینده شهری پایدار» تعیین شده است.
وی با بیان این كه در دانش اكولوژی به تالاب ها سوپر ماركت طبیعت می گویند، اضافه كرد: این تالاب ها نه تنها مظهر زیبایی طبیعت هستند بلكه با خدمات گسترده ای كه به طبیعت و موجودات زنده می دهند، نقش مهمی در پایداری چرخه های زیستی دارند.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان یزد، با اشاره به این كه در مقیاس كلی تالاب ها نقش مهمی در تنظیم وضعیت آب و كنترل سیلاب ها، پالایش كیفی آب، تثبیت جریان های آبی سطحی، تولید فضای سبز مفرح، تولیدات كشاورزی و جنگلی، تحقیقات علمی، آموزشی و رونق اكوتوریسم دارند، اظهار داشت: در ایران به واسطه برداشت بی رویه از منابع آبی تجدیدپذیر، ظهور پدیده گرمایش جهانی و خشكسالی های بی سابقه، نوعی آشفتگی كم سابقه در خیلی از فرآیندهای طبیعی همچون تالاب ها پدید آمده است.
اكبری در ادامه با بیان این كه در سال قبل بیش از 80 درصد مساحت كشور با درجاتی از خشكسالی روبه رو بوده است، خاطرنشان كرد: این درحالی است كه وضعیت سال آبی جاری، بدتر از سال قبل است به گونه ای كه خشك ترین سال را در 50 سال اخیر تجربه می نماییم.
وی با اشاره به این كه شیوه مدیریت منابع آبی سبب كاهش سطح زیر آب بیشتر تالاب های كشور و تبدیل آن به كانون های گرد و غبار شده است، اظهار داشت: خشكی تالاب ها نه تنها باعث از بین رفتن تمام كاركردهای مفید تالاب ها می شود، بلكه این پدیده طبیعی پرارزش را به یكی از بزرگترین معظلات محیط زیستی امروز به نام كانون های گرد و غبار تبدیل می كند.
این مقام مسئول اضافه كرد: به صورتی كه منشأهای گرد و غبار داخلی ناشی از خشكیدن تالاب ها و عدم تامین حقابه آن ها روز به روز در حال افزایش می باشد و این شیوه مدیریت سرزمین، مصداق عملی توسعه ناپایدار است.
معاون فنی اداره كل حفاظت محیط زیست استان یزد با بیان این كه در استان یزد تالاب های طبیعی مانند تالاب گاوخونی، باطلاق مروست و تالاب آرتزین وجود داشتند، اظهار داشت: این تالاب ها كه پذیرای پرندگان مهاجر بودند، وضعیت خوبی ندارند به گونه ای كه منطقه آرتزین خاتم به علت حفر چاه های زیاد، فاقد آب و در حال تبدیل شدن به نمك زار است.
اكبری خاطرنشان كرد: متاسفانه مدیریت ناكارآمد منابع آب در نقاط مرزی استان با حفر بی رویه چاه های كشاورزی باعث كاهش جدی ورودی آب به این تالاب و خشكیدن نی زارها شده است.
وی با اشاره به این كه تنها شانس ما بعد از خشكیدن این باطلاق ها این بوده كه رسوبات نمكی، لایه های سختی را در بستر این كویرها تشكیل داده است، اظهار داشت: سنگفرش سطحی محكم بوجود آمده فعلا مانع فرسایش بادی جدی در این قسمت ها شده است.
معاون فنی محیط زیست استان یزد، در بخش دیگر از سخنان خود با بیان این كه رودخانه شور بافق تنها منبع آب سطحی باقی مانده استان است كه هنوز نیمه جانی برای پذیرایی از پرندگان مهاجر دارد، تصریح كرد: حفر چاه های تامین كننده آب پرورش ماهی در ابتدای این رودخانه هم باعث كاهش آب آن شده است.
وی با اشاره به این كه برپایه تعریف كنوانسیون رامسر، تالاب ها شامل منابع آبی مختلفی اعم از جاری و یا ساكن، شیرین یا لب شور، موقت و یا دائمی می شوند، خاطرنشان كرد: با این تعریف تالاب های كوچك متعددی در استان وجود دارند كه همچون آنها می توان تالاب شهیدیه واقع در مرز میبد و اردكان، كاسه رود ابركوه و مهمتر از همه تالاب تصفیه خانه یزد را نام برد كه خیلی از كاركردهای تالاب همچون پذیرایی از پرندگان مهاجر را بر عهده دارند.
حسن اكبری، ادامه داد: به گونه ای كه فقط در تالاب تصفیه خانه یزد بیش از سه هزار قطعه پرنده از گونه های آبزی و كنار آبزی نظیر اردك سر سبز، تنجه، حواصیل ها، چنگر، انواعی از آبچلیك ها، اردك نوك پهن، اگرت، آنقوت، كشیم، ماهی خورك و خروس كولی در آن زمستان گذرانی می كنند.
این مقام مسئول در انتها با بیان این كه استان یزد در مسیرهای اصلی مهاجرت پرندگان قرار دارد و لكه های زیستگاهی آبی، نقش مهمی در تامین اطراق گاه های زمستانی این پرندگان دارند، اظهار داشت: امیدواریم با توجه بیشتر به این شاهكار خلقت، زمینه حفاظت پایدار اكوسیستم های طبیعی و پیامد آن تضمین پایداری برای سكونت گاه های انسانی، فراهم گردد.1396/11/12
15:42:15
5.0 / 5
5579
تگهای خبر: آب , طبیعت , محیط زیست , منابع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل