گل پیچ GolPich
رییس سازمان هواشناسی كشور:

انتقال آب، كشور را دچار مشكل می كند

انتقال آب، كشور را دچار مشكل می كند گل پیچ: معاون وزیر راه و رییس سازمان هواشناسی كشور با اشاره به شعار روز جهانی هواشناسی، اظهار داشت: آمادگی برای پدیده های جوی و هوشیاری در برابر اقلیم از جانب سازمان هواشناسی جهانی بعنوان شعار امسال انتخاب شده است و تاكید دارد به جای جنگ و درگیری با اقلیم، سازگاری با آن را پیشه نماییم و نسبت به پدیده های جوی هوشیاری داشته باشیم.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، داود پرهیزكار در آخرین نشست خبری سال 96، اظهار داشت: سازمان هواشناسی كشور مطابق سال های گذشته امسال هم به منظور فرهنگ سازی یك بروشور آموزشی برای مقابله با پدیده های جوی مخرب تهیه كرده و در اختیار شهروندان و مسافران نوروزی قرار می دهد.

وی با اشاره به اینكه سازمان هواشناسی هر سال در روزهای تعطیلات بخصوص تعطیلات نوروز علاوه بر پیش بینی شرایط جوی، یك بروشور آموزشی برای مواجهه با هواهای مخرب تهیه می كند، اظهار نمود: این بروشور كمك می نماید كه بدانیم در هنگام وقوع پدیده های جوی مخرب مثل بارش های سیل آسا، گرد و غبار، رگبار و رعد و برق، طوفان و گردباد چه واكنشی داشته باشیم.

رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه امسال هم این بروشور آموزشی تهیه شده است، اضافه كرد: این بروشور به شكل مفید و مختصر اطلاعاتی را در اختیار شهروندان قرار می دهد و به آنها كمك می نماید كه در زمان بروز حوادث جوی چه واكنشی داشته باشند. بطور قطع چنین فرهنگ سازی هایی در كاهش تلفات جانی و مالی اثر مثبت خواهد داشت.كم بارشی 44 درصدی در كشورپرهیزكار با اشاره به اینكه سال زراعی یا سال آبی از ابتدای مهر هر سال شروع شده تا آخر شهریور سال بعد ادامه می یابد، اظهار داشت: در سال زراعی جاری اطلاعیه و اخطاریه هایی صادر شد كه نشان می داد سال سال كم بارشی خواهد بود. این كم بارشی ها در اطلاعیه های بعدی تبدیل به خشكسالی شد و در سال آبی 96- 97 كه شش ماه از آن گذشته سال خشكی به وقوع پیوست. تابحال هم شاهد كم بارشی 44 درصدی در سطح كشور هستیم.

وی تصریح كرد: برای گذراندن تابستان باید برنامه ریزی های لازم صورت گیرد و ضروری می باشد كه برای مدیریت منابع آب همگی به میدان بیاییم تا مشكلی در تابستان تولید نشود.

پرهیزكار ادامه داد: بررسی های هواشناسی نشان داده است در بازه 30 ساله گذشته در سال 86 ـ 87 كم بارشی و خشكسالی شدید داشتیم. میزان كم بارشی در این سال آبی به حدود 41 درصد رسید. شاهدیم كه امسال وضعیت خشكسالی وخیم تر از سال 86 است چون تابحال 44 درصد كم بارشی در كشور ثبت شده است.

رییس سازمان هواشناسی نسبت به خشكسالی شدید در سال زراعی جاری اخطار داد و اظهار داشت: با عنایت به پیش بینی ها ممكن است سال زراعی جاری ركورد سال 86 را هم به لحاظ كم بارشی بشكند. واضح است كه پدیده خشكسالی در كشور ما به كرات رخ داده به طوریكه طی یازده سال قبل هیچ سال پربارشی در تاریخ هواشناسی ثبت نشده است چون بارش ها در یازده سال قبل یا در حد نرمال یا زیر نرمال بوده است.

وی با اشاره به اینكه شاخص SPAI شاخص استاندارد شده بارش و تبخیر و تعرق است، اظهار نمود: از سال 1381 به بعد این شاخص همواره منفی بوده است. در سال 95 مقدار منفی این شاخص شدیدتر از سال های دیگر گزارش شده است و در حقیقت انباشت چند بارشی سال های گذشته خویش را در سال 95 نشان داده است.

پرهیزكار با اشاره به اینكه پدیده كم بارشی و خشكسالی یكی از پدیده هایی است كه دانشمندان هواشناسی تكرار آن را با گرمایش جهانی مرتبط می دانند، اظهار داشت: دمای كره زمین نسبت به دوره پیش از عصر صنعتی یك درجه افزایش یافته است. این افزایش دما ناشی از افزایش غلظت گازهای گلخانه ای بخصوص گاز دی اكسید كربن است كه میزان آن با صنعتی شدن جوامع افزایش یافته است.

به گفته وی، وقتی دمای كره زمین افزایش می یابد فراوانی رخداد پدیده های هواشناسی با انرژی های بالا افزایش می یابد كه خشكسالی های مكرر یا بارش های سیل آسا همچون نمونه های این پدیده ها است كه طی سال های گذشته شاهد وقوع هر دوی این پدیده ها در ایران بودیم.

پرهیزكار با اشاره به اینكه گرمایش جهانی سبب تغییر اقلیم ایران شده است، اظهار نمود: بررسی سازمان هواشناسی، وقوع تغییر اقلیم در ایران را ثابت می كند چون طی 50 سال قبل دمای كشور حدود دو درجه افزایش یافته است. همینطور در 50 سال قبل میزان بارش های كشور 50 میلی متر كاهش پیدا كرده است. طبیعی است كه افزایش دما، افزایش پتانسیل تبخیر و تعرق را بالا می برد یعنی با افزایش دما و بالا رفتن میزان تبخیر آب های قابل استحصال كاسته می شود ازاین رو لازم است كلیه برنامه های توسعه ای را در سطح كشور با عنایت به تغییری كه در اقلیم صورت گرفته بازنگری نماییم.

رییس سازمان هواشناسی با تاكید بر اینكه باید در حوزه شرب، صنعت و كشاورزی تغییراتی در برنامه ریزی ها و سیاستگذاری ها تولید نماییم، اظهار نمود: لازم است در چنین شرایطی صنایع آبی را به مناطقی كه آب دارند منتقل نماییم و كشاورزی را با كمترین مصرف آب و تولید محصولات بیشتر ادامه دهیم. همینطور لازم است در حوزه آب شرب با اعمال مدیریت كمترین اتلاف و كمترین مصرف را داشته باشیم تا بتوانیم تغییر اقلیم واقع شده را مدیریت نماییم.

پرهیزكار با تاكید بر اینكه باید در امر توسعه به توان اقلیمی كشور توجه داشته باشیم، اظهار داشت: بنابر تعریف توسعه پایدار، هر نوع توسعه اقتصادی و اجتماعی كه به گونه ای محیط زیست را دچار اختلال كند و نابودی منابع طبیعی را به همراه داشته باشد توسعه پایدار به حساب نمی آید. از دیدگاه هواشناسی، توسعه پایدار به این معناست كه باید در امر توسعه به توان خرد اقلیم توجه نماییم. در شرایط حاضر وضعیت حوضه های آبی زاینده رود، دریاچه ارومیه، گاوخونی، كارون و... نشان داده است كه در امر توسعه به توان اقلیم توجه نشده است.

وی با اشاره به اینكه آب، هوا، خاك و زیست بوم محدودیت های توان اقلیمی را مشخص می كنند، اظهار داشت: در امر توسعه باید به تمام این عناصر توجه داشته باشیم. متاسفانه وضعیت آب، هوا، خاك و تنوع زیستی كشور در مناطق مختلف نشان داده است كه توسعه پایدار و توجه به توان اقلیمی مناطق مورد توجه قرار نگرفته است.

رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه سازمان هواشناسی در بحث تغییر اقلیم ورود كرده است، اظهار داشت: گزارشی را در مورد تغییر اقلیم تهیه كرده و حدود سه ماه پیش برای مقامات كشور ارسال كردیم و خوشبختانه همگی در جریان تغییرات كشور از لحاظ اقلیمی هستند و حساسیت هایی بین مقامات در این زمینه بوجود آمده است.

پرهیزكار در ادامه ضمن انتقاد شدید از طرح های انتقال آب در كشور، اظهار داشت: انتقال آب دریای خزر یا دریای عمان به كویر مركزی همچون پروژه هایی است كه به منظور رساندن آب به این مناطق انجام می گردد و تلاش می كنند محدودیت اقلیمی كویر مركزی را در حوزه منابع آبی حل كنند كه این كار بسیار اشتباه است چون سبب می گردد مردم را به سمت كویر جمع كند. واضح است كه نمی گردد با آب منتقل شده آبادانی تولید كرد و بطور قطع این نوع توسعه، توسعه پایدار نخواهد بود و مطمئنا این نوع پروژه ها برای كشور مشكلاتی تولید خواهند كرد.

رییس سازمان هواشناسی در ادامه با اشاره به روز جهانی هواشناسی، اظهار داشت: سازمان هواشناسی جهانی هر سال شعاری را برای روز جهانی هواشناسی كه در سوم فروردین ماه همزمان با سه مارچ است انتخاب می كند و تلاش دارد كشورها را نسبت به موضوعات مختلف مربوط به تغییر اقلیم حساس كند. امسال شعار «آمادگی برای پدیده های جوی و هوشیاری در برابر اقلیم» انتخاب شده است.

وی ادامه داد: پیام این شعار آن است كه نباید با تغییرات رخ داده در اقلیم جنگ نماییم چون اقلیم ماحصل انرژی های عظیم جوی است و امكان مقابله و مبارزه با آن وجود ندارد. هواشناسی جهانی تاكید دارد كه به جای جنگ و درگیری با اقلیم، سازگاری با آن را پیشه نماییم. همینطور در برابر پدیده های جوی هوشیاری داشته باشیم تا از این ناحیه صدمه نبینیم.

پرهیزكار با اشاره به اینكه بحث تغییر اقلیم در كشور ما سبب خالی شدن روستاها از سكنه و شكل گیری مهاجرت شده است، اظهار داشت: خالی شدن روستاها، كاهش امنیت اجتماعی این مناطق و افزایش حاشیه نشینی و كاهش امنیت اجتماعی شهرها را به دنبال دارد. همینطور با حاشیه نشینی، شهرها بزرگ می شوند و در نتیجه یك پدیده هواشناسی به نام «جزیره گرمایی» شكل می گیرد كه روی پدیده های جوی این منطقه مثل بارش و دما تاثیر می گذارد.

وی ادامه داد: سفارش هواشناسی بر این است كه تلاش نماییم این مهاجرت ها شكل نگیرد و همین به معنای هوشیاری در برابر تغییر اقلیم است.

رییس سازمان هواشناسی در بخش دیگر نشست با اشاره به اینكه سازمان هواشناسی طی سال های گذشته از طرق مختلف مخاطبان خویش را در جریان وضعیت جوی قرار داده است، اظهار داشت: پرتال سازمان هواشناسی، كانال تلگرامی، ربات تلگرامی، نسخه موبالی و صداوسیما و خبرگزاری ها همچون ابزارهایی هستند كه با استفاده از آنها پیش بینی های جوی در اختیار مردم قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینكه در نتیجه توسعه اطلاع رسانی های هواشناسی تلفات انسانی ناشی از پدیده های جوی مخرب مثل سیل طی سال های گذشته كاهش پیدا كرده است، اظهار داشت: آمار ثبت شده در كنتور پرتال سازمان هواشناسی نشان داده است كه رویكرد هواشناسی طی پنج سال قبل مثبت بوده است چون در سال 92 بالاترین آمار ثبت شده رجوع به سایت هواشناسی 10 میلیون بوده و در سال 95 به حدود 100 میلیون رسیده است.

پرهیزكار تصریح كرد: البته این شرایط برای ما راضی كننده نیست و باید مسیر خویش را برای اعتمادسازی بین مردم ادامه دهیم. افزون بر حوزه پیش بینی های هواشناسی، در حوزه تخصصی هم فعالیت خویش را در سال های گذشته آغاز كردیم كه راه اندازی سامانه تهك (توسعه هواشناسی كاربردی) همچون این امور است. این سامانه اطلاعات مربوط به حوزه های مختلف كشاورزی را در اختیار كاربران قرار می دهد كه پس از دو سال اجرا بیش از دو میلیون نفر به شكل مستقیم و غیرمستقیم از اطلاعات هواشناسی كشاورزی استفاده می نمایند.

وی با اشاره به اینكه هم اكنون سفارش های هواشناسی كشاورزی شامل دو لایه سطح ملی و استانی می شود، اظهار داشت: تلاش داریم در سال 97 این خدمات را در حد شهرستان و روستا هم توسعه دهیم كه در صورت وقوع این اتفاق می توانیم ادعا نماییم 95 درصد مردم از این اطلاعات بهره مند هستند.

رییس سازمان هواشناسی با اشاره به اینكه به منظور توسعه هواشناسی كشاورزی نیاز به زیرساخت ها داریم، اظهار داشت: با پیگیری های مختلف موفق به انعقاد قرارداد با هواشناسی فرانسه شدیم. این قرارداد به مراحل نهایی رسیده و بزودی امضا خواهد شد و در سال 97 به اجرا می رسد. هم اكنون در حال دریافت مجوزهای لازم برای این تفاهمنامه هستیم.

پرهیزكار اظهار داشت: در صورت انعقاد قرارداد با هواشناسی فرانسه، پیش بینی های ستاد و استان ها ارتقا پیدا خواهد نمود و در این شرایط می توانیم پیش بینی های دقیق برای مردم در حوزه هواشناسی كشاورزی حتی در لایه های شهرستان و روستا داشته باشیم. رقم قرارداد با فرانسه كمتر از چهار میلیون یورو است و به سه بخش هوانوردی، بلایای جوی و مدیریت بحران و تولید پیش بینی ها مرتبط می باشد.

وی در انتها با اشاره به اینكه در مسیر توسعه مشكل عمده ما بحث اعتبارات است، اظهار داشت: خوشبختانه امسال اعتبارات عمرانی هواشناسی برخلاف خیلی از دستگاه ها كاهش پیدا نكرد اما همچنان انتظار افزایش اعتبارات را داریم تا بتوانیم برنامه های خویش را محقق نماییم. امیدواریم دولت دوازدهم در تامین اعتبارات هواشناسی توجه كافی داشته باشد.


1396/12/29
16:40:37
5.0 / 5
4671
تگهای خبر: آب , باد , بارش , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل