گل پیچ GolPich

افزایش 10 برابری حذف آلاینده های نفتی با باكتری های اصلاح شده با نانوذرات

افزایش 10 برابری حذف آلاینده های نفتی با باكتری های اصلاح شده با نانوذرات گل پیچ: محققان واحد علوم وتحقیقات در فاز آزمایشگاهی توانایی یك نوع باكتری در جمع آوری مشتقات نفتی از آب دریا را با كمك فناوری نانو ارتقاء بخشیدند.به گزارش گل پیچ به نقل از ایسنا، ایران با عنایت به برخورداری از سهم بالایی از منابع نفتی جهان و محصولات پتروشیمی و همینطور بیش از 25 هزار كیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز، به شدت در معرض آلودگی های زیست محیطی همچون آلودگی های دریایی قرار دارد.

با توجه به اهمیت حذف این آلاینده ها از محیط های دریایی محققان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات در فاز آزمایشگاهی موفق شدند عملكرد یك نوع باكتری را برای جمع آوری آلاینده های نفتی دریایی ارتقاء دهند.

فرزین نكوئی، مجری طرح، هدف از انجام این پژوهش را سنتز نانو ذرات ایمن و دوستدار محیط برای جمع آوری مشتقات نفتی از محیط های دریایی عنوان نمود و اضافه كرد: بر این اساس در این پژوهش از یك نوع باكتری برای تجزیه آلاینده های نفتی استفاده شد و عملكرد این باكتری ها به كمك نانوذرات كربنی بهینه شده است.

وی ادامه داد: از آنجایی كه عامل اصلی جمع آوری یك باكتری موجود در طبیعت است، ازاین رو استفاده از این طرح باعث كاهش هزینه خواهد شد. از جانب دیگر سرعت عمل و كارایی این باكتری به وسیله یك نانو ذره كربنی بی خطر بهبود بخشیده شده است.

نكوئی با اشاره به اینكه در این طرح از قابلیت یك نوع باكتری به نام "الكانیوراكس بركومنسیس" استفاده شده است، تصریح كرد: این باكتری از مشتقات نفتی بعنوان یك منبع غذایی استفاده می نماید و این آلاینده ها را تجزیه می كند.

به گفته این محقق "الكانیوراكس بركومنسیس" در حضور نیتروژن و فسفر قابلیت بالاتری را در حذف آلاینده های نفتی به نمایش می گذارد، هرچند قدرت و سرعت عملكرد این باكتری كماكان پایین گزارش شده است.

مجری طرح افزود: در این طرح با سنتز و اصلاح نانوذرات گرافن با تزریق نیتروژن و فسفر در ساختار آنها، یك بستر مناسب برای تكثیر و رشد باكتری فراهم گشته است.

وی با اشاره به كاربرد نانو صفحات گرافنی اصلاح شده در این پژوهش، اظهار داشت: نانوصفحات اصلاح شده گرافن به علت برخورداری از خاصیت آب گریزی، مواد نفتی را بر روی سطح خود جذب كرده و سطح مقطع بالاتری را برای تجزیه مواد نفتی در اختیار باكتری ها قرار می دهد. همچنین، حضور اكسیژن برای عملكرد تجزیه ای باكتری ها ضروری می باشد كه وجود گروه های اكسیژن دار در ساختار نانوصفحات گرافن، باعث تسهیل فرایند تجزیه می گردد.

به گفته نكوئی، این روش در مقایسه با سایر روش های حذف آلاینده های نفتی گزارش شده، حدود 10 برابر سرعت و 8 برابر بازدهی بالاتری دارد.

این تحقیق از جانب فرزین نكوئی و شهرام نكوئی از دانش آموختگان مقطع كارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران و عضو فعلی باشگاه پژوهشگران و نخبگان واحد علوم وتحقیقات تهران اجرایی و نتایج آن در مجله Materials Chemistry با ضریب تأثیر 8.867 انتشار یافته است.
1397/01/15
17:45:56
5.0 / 5
4677
تگهای خبر: آب , آلودگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل