گل پیچ GolPich
نابودی در یك قدمی زیارت گرگان؛

آسفالتی كه راه زمین خواری را هموارمی كند، خطر برای بافت تاریخی

آسفالتی كه راه زمین خواری را هموارمی كند، خطر برای بافت تاریخی گل پیچ: گرگان- نماینده مردم گرگان در مجلس در حالی وعده داده مسیر روستای زیارت به آبشار را آسفالت می كند كه به قول مسئولان نه تنها این طرح مصوبه و اعتبار ندارد بلكه شرایط زمینخواری را هموار می كند.خبرگزاری مهر- گروه استان ها، مهین نورافروز: بر مبنای اسناد سازمان میراث فرهنگی، روستای ییلاقی زیارت بعنوان یكی از ۱۰ روستای دارای بافت با ارزش تاریخی معرفی و با شماره ۵۰۳ در لیست آثار ملی كشور ثبت شده است.
اما این روستای ییلاقی سال ها است دستخوش ساخت و سازهای غیر قانونی شده كه جلوه های طبیعی آن را از بین برده است. اكنون از بافت بكر منحصر به فرد روستا فقط ویلاهای چند هزار متری و ساختمان های سر به فلك كشیده دیده می گردد.
اگر چه از سه سال پیش پیگیری مقطعی مصطفی حقی دادستان پیشین مركز استان گلستان در برخورد با متخلفان سازنده، قلع و قمع سازهای غیر مجاز باعث دلگرمی منتقدان شد، اما ادامه دار نبودن برخوردهای قانونی منجر به دست اندازی مجدد به عرصه های طبیعی این روستا شده است.
از ویلاسازی های غیر مجاز كه بگذریم، طی چند روز گذشته زمزمه وعده آسفالت جاده زیارت تا آبشار توسط یكی از نمایندگان حوزه گرگان و آق قلا در مجلس دوباره صدای اعتراض مخالفان را نسبت به كم توجهی مسئولان به این منطقه ییلاقی بلند كرده است.
مخالفانی كه معتقدند آسفالت كردن این جاده به مثابه نابودی كامل زیارت و دست اندازی بیشتر زمین خواران تا از بین بردن كامل طبیعت روستا است. نبی هزارجریبی نظر هم با اشاره به اینكه اجرای این طرح خواسته دهیار و اهالی روستای زیارت گرگان بوده، به راحتی صورت مساله را برای پاسخگوئی به منتقدان پاك كرده است.

تخلف ساخت و سازهای غیر مجاز در حالی رو به فزونی گذاشت كه دستگاه های متولی از نظارت بر تخلفات سازه ای در این روستا چشم پوشی كرده اند، به صورتی كه سال ۹۴ عباس رجائی، سخنگوی كمیسیون اصل نود مجلس در مورد برخورد با متخلفان در منطقه ییلاقی زیارت به صراحت اعلام نموده كه رد پایی از دولتی ها در اینگونه ساخت و سازها به چشم می خورد و برخی دستگاه های دولتی با زمین خواران تبانی كرده اند.
حالا نماینده مردم گرگان و آق قلان در حالی وعده پیگیری و به سرانجام رسیدن آسفالت جاده زیارت تا آبشار را در صفحه شخصی خود در فضای مجازی منتشر نموده است، كه به قول مدیر كل بنیاد مسكن انقلاب اسلامی استان گلستان، تصمیم گیری آسفالت این جاده در حیطه اختیارات نمایندگان نیست.
مجوزی در داخل بافت صادر نخواهد شد
ولی الله زمانی نژاد به خبرنگار مهر اظهار داشت: با عنایت به اینكه اجرای آسفالت روستای زیارت تا آبشار باید از داخل روستا بگذرد، چنانچه مسیر این آسفالت مرتبط به داخل بافت روستا باشد، این اداره كل مجوزی برای آن صادر نخواهد كرد.
وی اضافه كرد: طرح هادی روستای زیارت در سال ۹۱ تصویب گردید و از سمت پل تا امامزاده زیارت داخل طرح هادی قرار دارد، بنابراین مسئولان نمی توانند وعده آسفالت محدوده های خاكی داخل بافت را بدون هماهنگی و دریافت مجوزهای لازم به مردم روستا بدهند.
زمانی نژاد ادامه داد: مسیرهای خاكی خارج از بافت روستا در حیطه تصمیم گیری این اداره كل نیست و دستگاه های چون منابع طبیعی، امور اراضی و محیط زیست می توانند به این مساله واكنش نشان دهند.

مدیركل بنیاد مسكن استان گلستان خاطرنشان كرد: بی گمان آسفالت جاده زیارت تا آبشار بدون دخالت در حوزه بافت روستائی ممكن است تبعاتی چون افزایش زمین خواری و ساخت و سازهای غیر مجاز را به همراه داشته باشد.
زمانی نژاد با اشاره به اینكه از چند سال پیش باید جلوی ساخت و سازهای زیارت گرفته می شد، اضافه كرد: شیب زمین، افزایش تراكم ها و نوع ساخت و سازها باید پیش از معضل افزایش سازه های غیرقانونی در نظر گرفته می شد كه به دلیل كم توجهی برخی دستگاههای اجرائی، امروز با تراكم های بالای ۶ طبقه در این منطقه ییلاقی مواجه ایم و وقوع ناگهانی سیلاب ها و رانش زمین تهدیدی جدی برای زیارت به حساب می آید.
وی بیان كرد: چنانچه بخش های خارج از طرح هادی روستا در دست بنیاد مسكن بود بی گمان مجوز آسفالت آن بدون كار كارشناسی صادر نمی شد.
زمانی نژاد اضافه كرد: هم اكنون منطقه ییلاقی زیارت به علت كم توجهی صدمه جدی در حوزه تجاوز به منابع طبیعی دیده و مشكلاتی نظیر كم شدن آب چشمه ها و برخی مشكلات زیست محیطی گریبانگیر آن شده است.
وی ادامه داد: با اجرای طرح آسفالت ممكن است این روند شكل دیگری به خود بگیرد و شرایط روستا وخیم تر از وضعیت فعلی شود.
منابع طبیعی دخالتی در آسفالت زیارت ندارد
مدیركل منابع طبیعی استان گلستان هم با اشاره به اینكه طرح آسفالت جاده روستای زیارت تا آبشار در حیطه اختیاری این اداره كل نیست، به خبرنگار مهر اظهار داشت: دستگاه های متولی باید در این حوزه تصمیم گیری كنند و چنانچه حس گردد عرصه های منابع طبیعی به خطر افتاده است به آن ورود خواهیم كرد.
ابوطالب قزلسفلو با انتقاد از وعده نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس اضافه كرد: بررسی ابعاد این مورد دست همه مدیران متولی استانی و شهرستانی است تا از صدمه دیدگی بیشتر به این روستا جلوگیری نمایند.
وعده بدون امكان سنجی نابودی زیارت را رقم می زند
به سراغ مسئولان استانداری گلستان رفتیم تا شاید بتوانیم جزئیاتی از وعده نماینده مجلس را با استفاده از این دستگاه آگاه شویم اما تمام مدیران مرتبط و غیر در رابطه با حوزه از این طرح اظهار بی اطلاعی كردند. یكی از مدیران كل كه انتقاد فراوانی نسبت به این وعده داشت و خواست نامی از او برده نشود، به خبرنگار مهر اظهار داشت: تصمیم گیری آسفالت این روستا تا آبشار در حیطه دهیار نیست و دستگاه های متعددی باید موافقت خویش را نسبت به این مساله اعلام كنند.
وی اضافه كرد: كشیده شدن جاده فقط نیاز مند آسفالت نیست و اقداماتی چون گارد ریل محافظ، چراخ كشی و تدابیری چون سنجش حریم جاده هم برای آن لازم است.

این مسئول با اشاره به اینكه با اجرای این طرح عملا دست زمین خواران بیشتری به زیارت باز خواهد شد، اظهار داشت: بهتر است مسئولان به جای وعده برای اجرای آسفالت كامل زیارت، برای روستائیان و دهیاران این مساله را توضیح می دادند كه اجرای چنین طرحی بدون بررسی ابعاد همه جانبه تخریب بیشتری را متوجه روستا خواهد نمود.
وی ادامه داد: هم اكنون زیارت به علت ساخت وسازهای بی رویه و غیر قانونی با مشكلاتی چون كمبود برق و آب مواجه شده و خیلی از ویلاهای غیر مجاز به دلیل نداشتن آخر كار، دارای كنتور آب و برق نیستند و این به آن مفهوم است كه این افراد به راحتی از منافع ملی و سهم روستائیان بهره برده و بابت آن هزینه ای پرداخت نمی كنند.
وی اضافه كرد: هنوز مشخص نمی باشد كه چرا دستگاه هایی چون اداره برق و آب روستائی تا كنون اقدامی در این خصوص انجام نداده اند و با آنكه ساخت و سازها را غیر مجاز اعلام می كنند، مدام به تعداد آن ها اضافه شده و اقدام اساسی برای ممانعت از آن صورت نمی گیرد.
در حیطه اختیاری مان نیست
برای بررسی بیشتر مبحث موافقت دهیار با كشیده شدن جاده زیارت تا آبشار به سراغ مدیركل امور روستائی و شوراهای استانداری گلستان رفتیم كه وی عنوان نمود این مساله ربطی به این اداره كل ندارد و ما فقط بر عملكرد دهیاری ها نظارت می نماییم.
علی نصیبی با اشاره به اینكه مسائل مربوط به كشیده شدن این جاده در حیطه اختیاری این دستگاه نیست، به خبرنگار مهرگفت: آنچه كه مرتبط با عملكرد دهیاری باشد و در محدوده روستا اتفاق بیفتد به ما مرتبط می باشد و تا كنون خبر رسمی در این باره نشنیده ام.
وی پیرو پیام های ارسال شده در خصوص بررسی بیشتر مبحث و توضیح آن پاسخی برای خبرنگار مهر ارسال نكرد.


پیگیری های مكرر برای دریافت نظرات مدیر كل محیط زیست استان گلستان هم به جائی نرسید و وی به هیچ یك از تماس ها و پیام های خبرنگار مهر برای بررسی بیشتر این مورد پاسخی نداد.
بسیاری از مسئولان در حالی از اجرای برخی طرح ها در روستای ییلاقی زیارت اظهار بی اطلاعی می كنند كه به علت واقع شدن این روستا در محدوده جهان نما، این منطقه جزو مناطق حفاظت شده به حساب می آید و دستگاه هایی چون محیط زیست و منابع طبیعی باید بر وجب به وجب آن نظارت داشته باشند.
نظارتی كه گویا فقط بر روی كاغذ ها و مصوبه های ادرای مانده است و هیچ یك از دستگاه های متولی قدرت ممانعت از ساخت و سازهای بی رویه در این روستا و یا برخورد با وعده های بی پایه و اساس را ندارند.
به استناد آمار اداره امور اراضی گلستان در روستای زیارت بیش از یك هزار و ۵۰۰ واحد غیرمجاز تولید شده كه مجوز كمیسیون ماده یك تبصره یك جهادكشاورزی را ندارند.

1397/02/26
15:49:00
5.0 / 5
4927
تگهای خبر: آب , خاك , دستگاه , مجاز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل