گل پیچ GolPich

اثر مخرب دوده بر رشد جنین

اثر مخرب دوده بر رشد جنین گل پیچ: شواهد ثابت شده نشان داده است دوده (كربن سیاه) می تواند به جفت و جنین منتقل شود.به گزارش گل پیچ به نقل از مهر حسین حسنخانی، كارشناس شركت فنی كنترل كیفیت هوای تهران در این باره اظهار داشت: شواهد ذرات كوچك كربن، كه معمولا بواسطه احتراق سوخت های فسیلی بوجود می آیند، برای نخستین بار در جفت كش ها یافت شده است، در تحقیق اولیه كه تعداد كمی از افراد را به خود مختص كرده است، امروزه توسط محققان دانشگاه ملین مری لندن عرضه شده است. به قول وی، در تحقیقات و مطالعات پیشین ارتباط زیادی بین آلودگی هوا و مادران باردار، تولد نوزاد نارس، وزن كم هنگام تولد، مرگ و میر نوزادان و مشكلات تنفسی كودكان مشاهده شده است.
مطالعات كنگره بین المللی انجمن تنفسی جامعه بین المللی صندوق خیریه، به شواهد موجود در مورد خطرات آلودگی هوا بر نوزادان اشاره كرده و نشان داده است كه وقتی زنان آبستن هوای آلوده مملو از غبار و كربن سیاه را تنفس می كنند، ذرات دوده قادر خواهند بود تا با استفاده از جریان خون مادر به جفت رسیده و مواد سمی به جنین صدمه جدی برساند. حسنخانی به نقل از دكتر میاشیتا بیان كرد كه آلودگی منتقل شده به جنین بعد از صدمات جدی در دوران بارداری، پس از تولد هم تاثیرات سوء بر سلامت نوزاد داشته و حتی در دوران كودكی هم تولید بیماری برای اطفال خواهد داشت. در ابتدا ی تحقیق خواهان این مورد بودیم كه آیا این اثرات منفی آلاینده ها می تواند به دلیل ذرات آلودگی كه از ریه های مادر به جفت منتقل باشد یا خیر. با این وجود تا كنون، شواهد بسیار كمی وجود دارد كه ذرات استنشاق شده از ریه به خون می رسند. ازاین رو محققان، تحقیقات خویش را با ۵ زن آبستن ساكن لندن با شرایط عمومی یكسان آغاز كردند همه این مادران باردار، افراد غیر سیگاری با حاملگی بدون عارضه بودند و هر كدام یك كودك سالم به دنیا آوردند. این مادران به محققان اجازه دادند تا بر روی جفت آنها آزمایشات و بررسی های سالم صورت پذیرد.
كارشناس شركت كنترل كیفیت هوای تهران افزود: این تیم تحقیقاتی بر مبنای توجه ویژه به سلولهای خاصی به نام ماكروفاژهای جفتی، آزمایشات خویش را دنبال كردند. چون كه ماكروفاژها در خیلی از نقاط مختلف بدن وجود دارند. و آنها بخشی از سیستم ایمنی بدن هستند كه با استفاده از بیگانه خواری ذرات مضر و خارجی مانند باكتری ها و ذرات آلوده نظیر كربن سیاه را درخود هضم كرده و به ایمنی بدن و سلولها كمك می نماید. این سلولهای بیگانه خوار در جفت افزایش ایمنی جنین را تامین و به حفاظت از جنین كمك می نماید. تیم دكتر میاشیتا در پنج جفت مجموع ۳۵۰۰ سلول ماكروفاژ را با میكروسكوپ های بسیار قوی بررسی كردند. در این بررسی آنها ۶۰ سلول را یافتند كه در میان آنها ۷۲ قسمت و لكه های كوچكی بود كه دریافتند این تكه های سیاه رنگ ذرات كربن سیاه هستند. سپس به جهت تایید آنها با استفاده از میكروسكوپ الكترونی ماكروفاژ دو جفت را با دقت بیشتر بررسی نموده و دریافتند ذران سیاه بین سلولهای ماكروفاژ همان كربن سیاه استنشاق شده از هوای آلوده توسط مادران آبستن بوده است.
بر این اساس این مشاهدات دكتر لوو اعلام نمود كه ذرات آلودگی (كربن سیاه – دوده) استنشاقی می توانند از ریه ها به گردش خون و سپس جفت منتقل شوند. ایشان در ادامه اضافه كرد: ما نمی دانیم كه آیا ذرات كربن سیاه دیده شده در جفت، می توانند به جنین منتقل شوند، اما شواهد ما نشان داده است كه این امر در واقع امكان پذیر است. بنابراین وجود این آلاینده سمی در جفت هم می تواند بر سلامت جنین تاثیرات منفی داشته باشد. حتی اگر این موارد وارد گردش خون جنین هم نشود. پروفسور مینا گاگا، رئیس انجمن جامعه تنفسی اروپا بر مبنای نتایج این مطالعه اذعان داشت: این تحقیق جدید نشان داده است كه جنینی كه به طور نظریه در رحم مادر از عوامل بیرونی محافظت می گردد. بر طبق این مكانیزم – تنفس هوای آلوده توسط مادر- نوزادان تحت تأثیر آلودگی هوا قرار می گیرند. بنابراین این مسئله باید آگاهی و بینش مردم و پزشكان را در مورد اثرات مضر آلودگی هوا – غبار و كربن سیاه- را در مورد زنان آبستن افزایش دهد.
لذا بر این اساس ما نیاز به سیاست های شدیدتری برای كاهش آلاینده های هوا و تولید هوای پاك تر داریم تا تاثیر آلودگی بر سلامتی در جهان را كاهش دهیم، چونكه هم اكنون تهدید سلامت جمعیت جوان جوامع را با مسائل مربوط به آلودگی هوا وسلامت را مشاهده می نماییم. كه باید با جدیت پیگیری و چاره اندیشی شود.

1397/07/05
21:22:33
5.0 / 5
4696
تگهای خبر: آب , آلودگی , بیماری , دما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل