گل پیچ GolPich
۴ محیط بان متخلف شناخته شدند

ضعف در امكانات عامل مرگ خرس ترجنلی، انتخاب بین وظیفه و احساس

ضعف در امكانات عامل مرگ خرس ترجنلی، انتخاب بین وظیفه و احساس گل پیچ: گالیكش – چهار محیط بان به علت قرار گرفتن برسر دو راهی وظیفه و احساس بعنوان متخلف به سازمان محیط زیست معرفی شده اند اما شاهدان عینی ضعف در امكانات را عامل مرگ خرس پارك ملی گلستان می دانند.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- زهرا بهرامی: حادثه از یك روز گرم تابستانی در پارك ملی گلستان و حاشیه روستای «ترجنلی» گالیكش آغاز شد، آنجا كه توله خرس قهوه ای پارك ملی به روستا نزدیك شد.
توله خرس قهوه ای روز نخست توانست از نزدیك شدن به روستا جان سالم به در ببرد اما روز دوم (۱۳ شهریور ماه) با تجمع اهالی روستا به دور خرس قهوه ای و ورود یگان حفاظت محیط زیست و كوشش برای زنده گیری حیوان، حادثه مرگ توله خرس قهوه ای رقم خورد.
در حین تلاش محیط بانان برای زنده گیری، توله خرس قهوه ای به یكی از اعضای شورای روستای ترجنلی گالیكش صدمه رساند و بعد از مدت كوتاهی اعلام گردید توله خرس قهوه ای تلف شده است و كوشش برای یافتن علت مرگ ادامه دارد.
حادثه و علت تلف شدن توله خرس تا حدود یك ماه در هاله ای از ابهام قرار داشت و كمتر كسی در محیط زیست گلستان راجع به آن اظهار نظر می كرد.
هرچند روزهای نخست بعد از حادثه، هاری علت مرگ و دفن لاشه توله خرس اعلام گردید اما این علت در فاصله كوتاه توسط آزمایشات انجام شده از جانب دامپزشكی رد شد و بعد از آن عده ای ناشیانه عمل كردن نیروهای یگان حفاظت در بیهوش كردن و همینطور برخورد سرنگ بیهوشی به گردن و قفسه سینه حیوان را عامل مرگ اعلام نمودند.
بعد از گذشت حدود یك ماه از مرگ توله خرس پارك ملی تصاویری منتشر گردید كه حكایت از ضرب و شتم حیوان توسط نیروهای یگان حفاظت محیط زیست گلستان داشت.
انتشار این تصاویر در فضای مجازی واكنش معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست را به همراه داشت و عیسی كلانتری به جزینی زاده مدیركل حراست و فرید مدیركل بازرسی سازمان دستور داد به فوریت این مورد را بررسی و با خاطیان در محیط زیست گلستان به طور جدی برخورد شود.
۴ خاطی به سازمان معرفی شدند
حالا حدود سه ماه از دستور كلانتری می گذرد و مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان از اعلام نتایج تحقیقات در مورد مرگ توله خرس قهوه ای پارك ملی گلستان اطلاع داده و به خبرنگار مهر اظهار داشت: بعد از دستور دكتر كلانتری، چهار نفر بعنوان خاطی و مقصر در این مورد به سازمان معرفی شده اند و منتظر دستور از سازمان مركزی هستیم.
واقعیت های این حادثه در رسانه ها انعكاس داده نشد، نه تصویری از تجمع اهالی روستا منتشر گردید و نه ضعف امكانات و تجهیزات گزارش شدامیر عبدوس اضافه كرد: با عنایت به اینكه تلاش داریم شأن اداری همكاران حفظ شود تا زمانی كه حكم قطعی صادر نشده اطلاع رسانی در این خصوص نخواهیم داشت اما تمهیدات لازم برای جلوگیری از تكرار چنین حوادثی در دستور كار قرار دارد.
وی با تاكید بر اینكه اطلاع رسانی و مواخذه افراد خاطی در صلاحدید سازمان مركزی است، از برگزاری جلسه ای در این خصوص اطلاع داد و اظهار نمود: جلسه ای با حضور تمام همكارانی كه در این حوزه مسئولیت داشتند برگزار كردیم و منجر به اتخاذ چند تصمیم شد.
تبادل تفاهم نامه با ۳ كلینیك دامپزشكی در گلستان
مدیركل حفاظت محیط زیست گلستان ادامه داد: در گام نخست با سه كلینیك دامپزشكی در شرق، غرب و مركز استان در حال تبادل تفاهم نامه همكاری هستیم كه هر اتفاقی در گلستان افتاد این كلینیك های دامپزشكی خدمات امداد و نجات را برای ما انجام دهند.
وی از برگزاری دوره های آموزشی بعنوان گام بعدی نام برد و خاطرنشان كرد: دوره های آموزشی برای جوامع محلی خواهیم داشت كه در زمان وقوع چنین اتفاقاتی چه رفتاری داشته باشند و تا زمانی كه داروی بیهوشی اثرش را بگذارد تجمع و سر و صدا نكنند و حتی تلاش داریم این مهم را با استفاده از رسانه های گروهی هم به اطلاع مردم شریف استان برسانیم.
عبدوس تصریح كرد: از هر پاسگاه نیروی انتظامی دو نفر برای رفتار با حیوان، بیهوش كردن و نحوه انتقال، استفاده از تفنگ بیهوشی و میزان دارو آموزش های لازم را خواهند دید و امیدواریم با اجرای آن شاهد چنین اتفاقاتی در پارك ملی گلستان نباشیم.
هرچند عبدوس از معرفی چهار محیط بان بعنوان مقصران مرگ خرس قهوه ای پارك ملی گلستان به سازمان حفاظت محیط زیست اطلاع داد اما عضو شورای روستای «ترجنلی» كه در این حادثه صدمه دیده بود با تاكید بر اینكه متخلف و مقصر اعلام كردن محیط بانان درست و معقول نیست، به خبرنگار مهر اظهار داشت: محیط بانان متخلف نبودند آن ها با كمترین امكانات كار دیگری نمی توانستند انجام دهند.عبدالهادی باكیده (خاندوقدی) از روز حادثه می گوید و اینكه قرار بود به همراه فرماندار و مسئولان شركت آبفار مشكل آب شرب روستا را حل كنند اما با تماس یكی از همكاران شورا، به محل حادثه می رود تا اهالی روستا را متفرق كند تا مشكلی برای روستاییان پیش نیاید.
وی اظهار نمود: وقتی به محل حادثه رسیدم بیش از ۷۰ نفر از اهالی روستا به دور توله خرس قهوه ای حلقه زده بودند و حیوان حال خوبی نداشت و نمی توانست از جای خود بلند شود.
باكیده با اشاره به اینكه نمی دانم آیا پیش از حضور من از دارت بیهوشی بهره برده بودند یا نه، ادامه داد: واقعیت های این حادثه در رسانه ها انعكاس داده نشد، نه تصویری از تجمع اهالی روستا منتشر گردید و نه ضعف امكانات و تجهیزات گزارش شد.
هدف حاضران نجات خرس بود نه مرگ حیوان
عضو شورای روستای «ترجنلی» كه چندین سال همیار افتخاری محیط زیست در پارك ملی گلستان است، افزود: توله خرس قهوه ای در یك چاله قرار گرفت، رئیس پارك ملی گلستان فریاد می زد پتو بیاورید اما كسی جرأت نزدیك شدن نداشت و در نهایت تور كوچكی شبیه تور دروازه فوتبال كه بسیار كوچك و كم عرض بود، آوردند.
وی با تاكید بر اینكه من با خواست و اراده خودم به كمك محیط بانان رفتم، خاطرنشان كرد: هدف نهایی همه كسانی كه آنجا جمع شده بودند نجات خرس بود و كسی قصد كشتن حیوان را نداشت.
باكیده با تاكید بر اینكه توله خرس قهوه ای بسیار ضعیف بود، متذكر شد: بعد از اینكه من به زمین افتادم و خرس دست چپ من را گاز گرفت محیط بانان بر سر دو راهی احساس و وظیفه قرار گرفته بودند و به اعتقاد من محیط بانان خیلی وظیفه شناس بودند كه تیر خلاص را به خرس نزدند. در هیچ یك از گزارش های منتشره بیان نشد تنها تفنگ بیهوشی موجود در پارك ملی گلستان خراب بود، هیچ كس از نبود تجهیزات و امكانات در پارك ملی، از آموزش ندیدن جوامع محلی و... سخن نگفت
وی تصریح كرد: در آن موقعیت حساس محیط بانان باید بین جان انسان (من كه دستم در دهان خرس بود) و حیات وحش (توله خرس) یكی را انتخاب می كردند.
عضو شورای روستای «ترجنلی» با انتقاد از برخی گزارش های منتشره بیان كرد: در هیچ یك از گزارش های منتشره بیان نشد تنها تفنگ بیهوشی موجود در پارك ملی گلستان خراب بود، هیچ كس از نبود تجهیزات و امكانات در پارك ملی، از آموزش ندیدن جوامع محلی و... سخن نگفت؛ به اعتقاد بنده اگر به جای خرس من كشته می شدم این رسانه ها می نوشتند محیط بانان قصور كردند و باید مجازات شوند.
باكیده اضافه كرد: بعد از حادثه عده ای اصرار داشتند از محیط زیست شكایت كنم اما واقعیت این است كه من با خواست خودم برای كمك به محیط بانان رفته بودم و اگر قرار باشد محیط بانان بعنوان مقصر و متخلف معرفی و مجازات شوند دیگر امیدی به محیط زیست نیست و حتی جوامع محلی كه در اطفاء آتش سوزی های پارك ملی همیشه پای كار بودند، دیگر تمایلی به مشاركت و همكاری با محیط زیست نخواهند داشت.
امكانات كافی و نیروی متخصص نداریم
در حالی كه باكیده بر متخلف و مقصر نبودن محیط بانان تاكید دارد و ضعف در امكانات و تجهیزات را عامل اصلی مرگ توله خرس قهوه ای پارك ملی گلستان می داند و به گزارش نشدن ابعاد مختلف این حادثه انتقاد دارد، سرپرست وقت محیط زیست گلستان هم بر ضعف امكانات و تجهیزات در پارك ملی گلستان صحه می گذارد.
غلامرضا كریمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به دو حادثه مرگ توله خرس پارك ملی و حمله پلنگ به دامداری در روستای جعفرآباد گرگان اظهار نمود: در هر دو حادثه محیط زیست مقصر شناخته شد در حالی كه حمله پلنگ به دامداری و تلف شدن سگ، توسط محیط زیست قابل مدیریت نبود.
وی با انتقاد از برخی رسانه ها و انعكاس سلیقه ای اخبار اضافه كرد: خرس وارد رودخانه شده و برای نجات انسان، خرس مورد ضرب و شتم قرار گرفته می گویند «محیط زیست سهل انگاری كرد»؛ پلنگ به سگ گله حمله می كند، عده ای تیتر می زنند با قصور محیط زیست سگ تلف شد.


نیروها آموزش برخورد با كفتار، پلنگ و خرس ندیده اند
سرپرست حفاظت محیط زیست گلستان كه مرگ توله خرس قهوه ای در زمان مدیریت وی اتفاق افتاده بود، با تاكید بر اینكه راجع به جزئیات و چگونگی مرگ توله خرس آن زمان اطلاعات درست و دقیقی عرضه نشده بود، اظهار داشت: آنچه مشخص است امكانات و تجهیزات كافی در پارك ملی گلستان موجود نبوده و نیروها آموزش های لازم برای برخورد با كفتار، پلنگ، خرس و... را ندیده اند.
كریمی با تاكید بر اینكه نیروی كافی و متخصص در محیط زیست گلستان نداریم، ادامه داد: با فرض اینكه تمام امكانات و تجهیزات (تور، طناب، اسلحه بیهوشی و... ) فراهم بود ما بازهم دامپزشك كه دوز و مقدار داروی بیهوشی را مشخص نماید در پارك ملی نداشتیم؛ همینطور برانكارد مخصوص و جرثقیل برای حمل خرس هم موجود نبود.
وی با تاكید بر اینكه در این مورد همه معضل ها و كاستی ها باید باهم درنظر گرفته شود، افزود: در چارت سازمانی محیط زیست گلستان (بخش اداری و محیط بانی و... ) ۷۰۰ نیرو وجود دارد و محیط زیست گلستان از پارك ملی گستان تا اینچه برون باید با همین تعداد مدیریت و حفاظت شود.
كریمی متذكر شد: رئیس سازمان دستور برخورد با متخلفان این حادثه را داده است و امیدواریم تمام كمبودها و كاستی ها در نظر گرفته شده و شرایط بحرانی در زمان حادثه ( نجات جان انسان و یا ضرب و شتم خرس) مورد توجه قرار گیرد.
در حالی كه هم اكنون چهار محیط بان بعنوان مقصران و عاملان این حادثه به سازمان محیط زیست معرفی شده اند، شاهدان عینی ضعف در امكانات و تجهیزات در پارك ملی گلستان را عامل اصلی مرگ توله خرس قهوه ای می دانند و امید دارند با عاملان اصلی این ضعف ها هم مقابله شود.

1396/10/07
20:49:55
5.0 / 5
5038
تگهای خبر: آب , باد , محیط بان , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
گل پیچ - GolPich
golpich.ir - حقوق مادی و معنوی سایت گل پیچ محفوظ است

گل پیچ

فروش دسته گل و سبد گل